Grub: Windows XP, Windows SB Server, Linux

Mam pytanie, choć wydaje mi się, że tak to właśnie zadziała, czy jeżeli zainstaluję 3 systemy w następującej kolejności instalowania i partycji na jednym dysku:

1 partycja - Windows XP

2 partycja - Windows SB Serwer

3 Linux

To czy

Pytanie 1 - Grub wykryje Windows SB Serwer (xp wykrywa to wiem)i doda do listy wyboru systemu do uruchomienia.

Pytanie 2 - Czy jak wykryje to będzie to przebiegało tak:

Grub: Wybór Linux - Windows SB Serwer

Gdy wybierzemy Windows Serwer pojawi się kolejne menu (bootloader Windows Serwer) z pozycjami:

Windows Serwer oraz Wcześniejsza wersja Microsoft Windows.

Pozdrawiam :slight_smile:

Być może tak też to zadziała, ale możesz tak odpowiednio to zrobić, żeby GRUB pokazywał do wyboru 3 systemu i z jego poziomu się one uruchamiały.

Być może będzie to wymagało dodania odpowiednich wpisów w pliku konfiguracyjnym GRUBa i wywalenia wpisu o Win XP z boot menu Win SB Serwera.

Dzięki, będę próbował - tak naprawdę najważniejsze by Grub widział Windows Serwer. Z Xp obojetnie jak będzie, czy dodane do Gruba czy spod bootloadera Windows Serwer.

Jeszcze raz dzięki

Na wszelki wypadek zgraj sobie MBR (Master Boot Record - 512 bajtów) po zainstalowaniu Windows SB Serwer a przez instalacją Linuksa.

Może zainteresuje Cię odwrotne rozwiązanie? Uruchamianie Gruba z windowsowego programu rozruchowego. Instalujesz Gruba nie w MBR, lecz na partycji, na której instalujesz Linuksa, przy pomocy dd tworzysz obraz Gruba, obraz ten kopiujesz na partycję Windowsa i dodajesz do programu rozruchowego Windowsa. Działać to będzie na takiej zasadzie, program rozruchowy Windowsa będzie uruchamiał Gruba, Grub będzie uruchamiał Linuksa.