GRUB2- zmiana kolejności wyświetlanych systemów

Witam, tak jak w temacie -> chciałbym zmienić kolejność wyświetlanych systemów(Windows na pierwszym miejscu a Ubuntu na drugim). Najlepiej wolałbym to zrobić programem, gdyż miałem możliwość edycji pliku grub.cfg, ale jak zobaczyłem ten Matrix to wolałem nic nie zmieniać. Czy istnieje jakiś program do edycji kolejności systemów na Ubuntu 11.04(żeby sobie wszystko wyklikać :wink:)?

P.S.1 czy mogę jakoś ukryć wpisy w GRUBie typu “memorytest…”?

P.S.2 nie chodzi mi o edycję ustawień, który system ma być domyślnym

sudo chmod -x /etc/grub.d/20_memtest86+

po tym

sudo update-grub

Zainstaluj Menedżer Uruchamiania , jest w Centrum oprogramowania Ubuntu.

OK, powiedz mi gdzie tutaj się ustawia kolejność systemów

menedzeruruchamiania.jpg

(url)

W karcie " Zaawansowane" mam tylko " Rozdzielczość menu programu uruchamiającego" ustawione na 640x480 i “Utwórz dyskietkę ratunkową”. Gdzie mogę zmienić kolejność wyświetlanych w GRUBie systemów?

A dlaczego chcesz zmieniać kolejność? Nie wystarczy ci opcja “Wybierz domyślny system operacyjnym”. Taka kolejność bierze się z działania gruba, który szuka najpierw wszystkie Linuksy, a później dopiero Windows, także najlepiej by było zmusić gruba żeby najpierw szukał np. win, a później Linuksa, ale nie jest to takie proste. Oczywiście można to zrobić poprzez ręczną edycję grub.cfg, ale z zasady nie powinno się edytować tego pliku (choć ja i tak to robię) i do tego w przypadku debiano-pochodnych dystrybucji wszytko się skasuje po aktualizacji jądra.

… Po prostu chcę, żeby Windows był na samej górze menu GRUBa. Tyle

>>> Klik <<<

Google nie gryzie :stuck_out_tongue:

W pierwszym wyniku (ze strony www.ubuntu-pomoc.org) znacznie bardziej poprawnym jest drugi sposób.