Grupa domowa - problem z połączeniem

Kilka dni temu stałem się posiadaczem modemu/routera TP-Link TD-W8950ND. Mam pod niego wpięte 2 komputery pracujące pod systemem Windows 7. Stacjonarny wpięty na stałe po kablu ma zainstalowaną wersję x86, natomiast netbook (ASUS 1215B) łączący się przez WiFi ma zainstalowany system x64. Próbowałem kilkakrotnie utworzyć grupę domową do której były by wpięte oba powyższe urządzenia w celu sprawnej i wygodnej wymiany plików. Jednakże nici z tego. Każdy z komputerów widzi w karcie „Sieć” tylko siebie, a po założeniu grupy roboczej na jednym sprzęcie, nie wyświetla się opcja dołączenia na drugim. Robiłem wszystko zgodnie z jednym z poradników ze strony MS oraz innymi tutorialami z sieci, jednakże za każdym razem rezultat był ten sam…

Spotkał się już ktoś z podobnym problemem ?

Na 1 i 2 komputerze ustaw tę samą grupę roboczą standardowo - WORKGROUP.

Później w Panelu sterowania wejdź na zakładkę Centrum sieci i udostępniania następnie “Zaawansowane ustawienia udostępniania” i w oknie “Publiczny” lub “Dom i praca” (zależy który masz zaznaczony jako obecny profil) - zaznacz: -Włącz odnajdowanie sieci; -Włącz udostępnianie, aby dowolna osoba z dostępem do sieci mogła odczytywać i zapisywać pliki znajdujące się w folderach publicznych; -Wyłącz udostępnianie chronione hasłem.

Wtedy w Mój komputer -> Sieć komputery powinny się widzieć bez problemu.

Grupa domowa to nie to samo co grupa robocza. Aby móc utworzyć grupę domową każdy z komputerów musi mieć zainstalowany Windows 7. Aby utworzyć grupę domową podłącz do sieci lokalnej najpierw tylko jeden komputer i zmień mu lokalizację na Dom (Panel Sterowania -> Sieć i Internet -> Centrum sieci i udostępniania), a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Kod, który się pojawi w ostatnim kroku, zapisz sobie na kartce. Następnie podłącz do sieci lokalnej ten drugi komputer (ten pierwszy musi być cały czas podłączony) i zmień jego lokalizację na Dom (w ten sam sposób co wyżej). Zostaniesz poproszony o wpisanie kodu (tego co przed chwilą zapisałeś na kartce), wpisz go i koniec :slight_smile: Potem możesz sobie pokonfigurować wszystko, tj. ustawiać udziały i opcje udostępniania (Panel Sterowania -> Sieć i Internet -> Centrum sieci i udostępniania -> Zmień zaawansowane opcje udostępniania).

W przypadku profilu Dom włącz udostępnianie plików i drukarek, włącz odnajdywanie sieci, wyłącz udostępnianie folderów publicznych, włącz szyfrowanie i włącz udostępnianie chronione hasłem.

W przypadku profilu Publiczny, wyłącz udostępnianie plików i drukarek, wyłącz odnajdywanie sieci, a reszta jak wyżej.

Jak będziesz podłączać inne komputery do grupy domowej to zawsze będziesz musiał podawać ten powyższy kod (dlatego musisz go zachować), ot takie zabezpieczenie, przed osobami, które połączą się z Twoją siecią lokalną.

jak już wcześniej napisałem oba komputery mają zainstalowanego Windowsa 7 Ultimate. Stacjonarny ma postawioną wersję 32 bit a netbook z racji 4GB pamięci ma zainstalowaną wersję 64. bitową. Postępowałem zgodnie z Twoimi wskazówkami matzu, jednak niestety rezultat końcowy jest wciąż taki sam. Po ustawieniu loklalizacji na “sieć domowa” utworzeniu grupy domowejj na stacji i udostępnieniu kilku przykładowych folderów, komputery dalej się nie widzą. Nie mam ani opcji przyłączenia się do grupy domowej ani nawet dojścia do plików udostępnionych netbookowi na stacji.

próbowałem manewru z tworzeniem grupy domowej zarówno na stacji jak i na netbooku, jednak w obu przypadkach mam brak widocznej opcji “przyłącz się teraz”. Jedyne co się wyświetla w centrum sieci i udostępniania to “HomeGroup: sprzężono”. Wówczas gdy próbuję przyłączyć drugi komputer do grupy, tworzy się kolejna nowa grupa-duch. Tym sposobem mam jedną grupę której nie widzi drugi komputer oraz grupę nr 2 która też jest jakimś widmem :expressionless:

Próbujmy dalej, bo to musi zadziałać :slight_smile: … Nie wydaje mi się, żeby to czy wersja systemu jest 32-, czy 64- bitowa miało tutaj znaczenie. Po prostu na każdym komputerze musi być Windows 7 (we wcześniejszych wersjach Windows nie było grup domowych).

Wyjdź z obu grup domowych na obu komputerach (centrum sieci i udostępniania -> sprzężono -> opuść grupę domową). Następnie spróbuj wykonać jeszcze raz te kroki, które wcześniej opisałem, a więc podłącz do sieci tylko jeden komputer, utwórz dla niego grupę domową, następnie podłącz do sieci drugi komputer (pierwszy komputer musi być cały czas podłączony do sieci) i podłącz go do tej przed chwilą utworzonej grupy domowej poprzez wpisanie odpowiedniego hasła.

po utworzeniu grupu domowej na stacji włączam wifi na netbooku i jedyne co widzę w centrum sieci i udostępniania to HomeGroup: gotowe do utworzenia. Po wejściu w okno “Grupa domowa” jest tak samo. brak możliwości przyłączenia do grupy, co najwyżej tworzenie nowej. Analogicznie jest wówczas gdy zakładam grupę na netbooku i chcę podpiąć do niej stację

Jako że różnica architektur systemów odpada jako potencjalny problem, tak więc kolejne pytanie z mojej strony - jak bardzo jest prawdopodobne, że owy bałagan jest spowodowany przez router ?

Dla testu wyszedłem z grupy domowej na jednym z komputerów. Gdy pozostałe komputery (te, które są podłączone do grupy domowej) są w sieci, to widzę takie coś: oj2d8p.png

Nie tyle router, co konfiguracja sieci może być problemem. Komputery muszą znajdować się w tej samej sieci, żeby mogły przyłączyć się do grupy domowej. Sprawdź, czy oba komputery mają tą samą konfigurację (brama, maska, itp. uruchom - cmd - ipconfig /all). Jeśli masz na routerze włączony serwer DHCP, to muszą mieć, ale sprawdzić mimo wszystko możesz. Problemem może być też firewall (tak sądzę). Odłącz router od internetu i powyłączaj firewall-e na obu komputerach i zobacz, czy wówczas komputery będą się widzieć. Jeśli będą się widzieć, to będzie trzeba pododawać odpowiednie reguły do firewall-a zanim podłączysz router do internetu.