Gry na Linuxie

Mam problem z grą Warcraft III na linuxie ubuntu 9.10. A mianowicie zainstalowałem grę itd…(posiadam program wine) i gdy chce ją uruchomić tak jak jest napisane tutaj: http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.php?title=Warcraft_III ekran robi się czarny i nic. Tak jak jest napisane na tamtej stronie w Terminalu wpisuje cd ‘/home/avation/Warcraft III’ a potem wine ‘Warcraft III.exe’ -opengl i nic, albo jest czarny ekran albo jest powiększony. Dodam jeszcze że posiadam najnowszą wersje Wine.

jaką masz konfiguracje komputera ??

może niezgodność sterowników ATI u ciebie występuje jeżeli takową kartę posiadasz.

Mój kumpel też chciał odpalić W3 przez wine na Ubu 8.10.Taki sam objaw.

Zamiast bawić się z tym lepiej przeznaczyć kilka GB na Winde.

Zobacz tu http://appdb.winehq.org/objectManager.p … n&iId=3126

Znane błędy. Jest tam coś o czarnym ekranie.

Loookash89 , kilka GB i trochę kasy ;]

A może to głupie pytanie, ale czy zainstalowałeś sterowniki do karty graficznej? ;| Może po prostu gra nie rusza, bo nie masz akceleracji 3D?

Sorka, przyzwyczaiłem się do MSDN’a… :stuck_out_tongue:

devil33 : a więc tak posiadam procesor Intel Core 2 Duo E6420 2.14 Ghz, k-graficzna VGA Asus EN8600 GT i 2 GB pamięci RM

“może niezgodność sterowników”- jak taką niezgodność sprawdzić? .

kamil_w : jak sprawdzić czy sterowniki zostały zainstalowane.

Mam Ubuntu 9.10 od tygodnia wcześniej miałem XP więc na razie słabo się orientuje.

ok niezgodność można wykluczyć ponieważ posiadasz kartę Geforce a nie ATI;

przyszło mi też do głowy że czasami gry i aplikacje potrzebują do sprawnego działania DirectX jak nie posiadasz to raczej przydało by się doinstalować.

Jeśli nie instalowałeś sterowników, to ich nie masz :wink: Działasz na podstawowym sterowniku (może Vesa? nie wiem. dawno mnie nie było na linuksie). Żeby zainstalować sterownik wejdź do Sinaptica albo Adepta (do jakiegoś menadżera pakietów w Łudubuntu) i w szukajce wpisz nvidia. Tam gdzieś powinien być już gotowy pakiet ze strownikami. Zaznaczysz go, dasz Instaluj i już. Po restarcie systemu powinno śmigać. Choć mogę się mylić co do szczegółów, bo jak już napisałem, dawno nie korzystałem z Linuksa. Zawsze możesz wejść na www.forum.ubuntu.pl i tam poszukać odpowiedzi.

devil33 możesz podać jakiś link skąd moge ściagnać DirectX na linuxa.

kamil_w mam jednak zainstalowane sterowniki. Dalej nie działa.

to ma być window’sowy directx, możliwe że gra potrzebuje po porostu tych bibliotek

BTW podobnie miałem swego czasu z Sims’ami tez podobno działały bez problemu a u mnie ni jak nie chciały się włączyć

Zainstalwoałem DirectX i teraz gdy włączam gre to wyskakuje mi Error z napisem : Couldn’t open Game.dll.