Gry się zacinają - GeForce GTS 450, Athlon X2 II 250 3GHz


(Damians151) #1

Tak ja w temacie, mój sprzęt:

proces AMD ATHLON X2 II 250 3.01 GHZ

RAM 4 GB

karta graficzna NVIDIA GE force gts450

64-bitowy system operacyjny windows 7

Przykłądowo gierka fifa 13 bądź 14 powinna chodzić na luziku, tymczasem na najniższych detalach tak jak i na najwyższych zacina się tak samo. Napewno nie jest to od internetu, bo prędkość jest praktycznie zawsze 10mb, ping też dobry. Proszę o pomoc


(Dimatheus) #2

Przeniesione z działu System operacyjny Windows 7.


(Lewanxd) #3

Pokaż skrin temperatur pod obciążeniem z HWMonitor'a


(Damians151) #4

Prosze, w grze temperatura zwiększa się o jakieś 2 stopnie, ten screen zrobiony 10 minut po półgodzinnej grze :slight_smile:

http://zapodaj.net/2632a56638472.png.html


(Lewanxd) #5

W trakcie obciążenia jest wyższa niż po 10 minutach, przecież od razu się schłodzi. ale i w idle'u CPU ma trochę wysoką temperaurę, chłodzenie box?


(Damians151) #6

Faktycznie zauważyłem, że do 129 stopni doszłą, ale o co chodzi z tym chłodzeniem box, bo aż tak bardzo się nie znam na kompie ? :slight_smile: i jak to sprawdzić


(Lewanxd) #7

Czy chłodzenie jest referencyjne (AMD) czy inne (np. SilentiumPC Fortis itp)

Jeśli masz problem z identyfikacją możesz nam podrzucić zdjęcie


(Damians151) #8

referencyjne


(Lewanxd) #9

Nie patrz na czujnik CPUTIN, na 99% błąd czujnika. Patrz na temperatury rdzeni, one też są wysokie.

Pierwszą rzeczą jest przeczyszczenie chłodzenia. Zdejmij chłodzenie, dokladnie przeczyść radiator ze starej pasty termoprzewodzącej i kurzu między łopatkami (możesz nawet pod kranem go umyć, ale pamiętaj o zdjęciu wentylatora :>), następnie załóż smarując dosyć cienką warstwą nowej pasty procesor. Natomiast sam wentylator przeczyść pędzelkiem, osobiście jeśli lubisz ryzyko to możesz rozmontować go na czynniki pierwsze, łopatki umyć pod wodą a łożysko nasmarować.

Poupinaj wszystkie kable żeby żaden nie przeszkadzał 'wędrówce powietrza'. Możesz zdjąć boczną ściankę i użyć dużego wentylatora biurowego :slight_smile:

Jeśli to nie pomoże, musisz zapewne kupić nowe chłodzenie i/lub zastosować underclocking (zmniejszenie mnożnika w celu spowolnienia CPU - jednocześnie mniejszemu nagrzewaniu)


(Damians151) #10

Wymiana pasty nie pomogłą niestety, co radzicie dalej? jakie chłodzenie kupić najlepiej?


(Jacekk90) #11

Tutaj obowiązuje zasada im większy tym lepszy i im więcej tym lepiej.

Znajomy ma podobny CPU i jakimś cudem znalazł się na nim CoolerMaster. Do tego wentylator 120MM na grillu z tyłu, który wyciąga powietrze. Przy zwykłej obudowie z otworami na wentylatory 80mm ciężko było trafić śrubą, ale jak nie boisz się uszkodzić komputer możesz przewiercić otwory :slight_smile: Do tego na boku w okolicy karty graficznej / mostka południowego 80mm wpuszczający powietrze do środka i w max stresie CPU 60*

Chłodzenie musisz zamontować tak, żeby powietrze przepływało przez obudowę. Z jednej strony tłoczone do środka z drugiej wypompowywane. W standardowej obudowie z zasilaczem u góry nie ma za bardzo możliwości zrobić to dobrze bez wycinania dodatkowych otworów :slight_smile: z tyłu przy CPU powinno się powietrze wypompowywać wspomagając zasilacz, a na dole przy dyskach twardych tłoczone do środka. Lepiej jest zrobić dokładnie odwrotnie i zamontować coś na boku jeśli są kratki.

Im bliżej grzejącego się elementu tym lepiej. Im wyższe obroty tym lepiej, ale wiatraki wtedy hałasują :slight_smile: + do +12V a - do +5V (cichy i szybszy niż na 5V) uzbrój się w wentylatory i klej sylikonowy :smiley: nieraz 5 mm robi różnicę 5*.