Gry strategiczne na Windows 10

Witam
Przesiadłem się ostatnio na Windowsa 10. Jedyne co stwierdzam to że nie widziałem gorszego systemu. Żadna gra w którą gralem nie chce mi dzialac. Mam ochotę wrócić do Co lub Visty. Jedynie Heroes 3 udało się uruchomić bez większego problemu.

Czy może ktoś polecić jakąś grę strategiczna którą pójdzie mi na Windowsie 10? Najlepiej taka którą sami osobiście sprawdziliscie, że chodzi.
Może jakiś Total War, Civilizacie, C&C, Settlers, AoE, Anno, itd. Im starszy tytuł tym lepiej.
Bo nie chce kupić jakiejś gierki a później płakać że nie dziala. Z góry dziękuję.

Zależy od edycji, te wydawane 20 lat temu mogą nie działać, reedycje powinny z 10 iść.

Niedawno dawali Total War Troy na Epicu, Steam zaś dawał Shoguna 2, oba działają.
Victoria 2 idzie, Cyvilizacja V, też darmo z Epika, idzie. CK2 jest darmowa, z 1 czy 2 dodatkami, na Steamie - i od niej możesz zacząć, tylko nie kupuj dodatków graficznych, szkoda gotówki.

Na pewno działa:
Heroes 2 (GOG), Heroes 3 (GOG), Heroes 5 (GOG), Supreme commander 1 i 2, Red Alert 3 (Origin), Age of Empires 2 DE (Steam), Cywilizacja 5 (Steam), Settlers IV (GOG), Spellforce 1,2,3 (GOG).

Na pewno nie działa (wydania pudełkowe):
Red Alert 2, C&C Generals (po wgraniu cracka zadziała, ale może być trudno znaleźć). Spellforce 1 i 2 może nie działać, chyba zależy od wydania.

C&C Gniew Kane’a na pewno działa bo gram sam. Tiberium Wars tez działa. No i oczywiście genialny darmowy Warzone 2100.

Poszukaj na gog - tam masz dużo strategii które uruchomisz na windows 10

Właściwie wszystkie klasyki dostępne na przykład na takim GOG powinny działać bez problemu. Ja jeszcze nie trafiłem na coś na GOG co by nie działało na W10. Problem był z Wiedźminem 1 ale wystarczyło doinstalować starego DirectX i ruszyło. Czasami właśnie jak gra nie działa trzeba wgrać starego DX. Można zrobić to bez obaw ponieważ stara wersja nie nadpisuje nowej tylko instaluje się “obok”

No właśnie Troy był dostępny, shogun 2 też. Teraz już ich za darmo nie złapie :frowning:
A czy skoro są grywalne na gog czy steamie to jak kupie wersje na płytce też będzie działać? Bo np takie total wary są już za 30zl na płycie, a cyfrowo nie widzę że by były w jakiejś dobrej cenie.
A skoro nie jest taniej chyba wolę mieć fizyczny nośnik w rękach.

Nie, bo płyta była pewnie wydana naście lat temu, gog wszedł do oferty pewnie kilka, sam rozumiesz. Na płycie jest ryzyko. :wink:

Takiej gwarancji nie masz. Kupując oryginał na płycie ryzykujesz że kupujesz stare wydanie gry, które na nowoczesnym systemie może nie działać. GOG czy Steam optymalizują stare gry by działały na nowoczesnych systemach. Dlatego kupując za ich pośrednictwem masz gwarancję, że będą działać. Choć na przykład taki GOG zastrzega, że gra może nie działać w przyszłości na nowych wersjach Windowsa.

… jest jeszcze jedna możliwość, aczkowlwiek nie dam głowy za jej legalność (tzn. zapewne niezgodne z licencją, ale prawo generalnie pozwala na sprzedaż również oprogramowania, o ile sprzedawca nie korzysta już): zakup konta epic z grą na jednym z portali.

Kupiłem ostatnio Twierdze na stemie, czy będę mógł zagrać z kimś online kto ma ta samą grę ale kupiona gdzieś indziej?
Drugie pytanie. Czy do gier kupionych na steam da radę dograć spolszczenie. Bo np część gier mimo że jest dostępna u nas po polsku na steam nie jest PL.

Powinno się dać.

Wątpię, musiałbyś podmienić pliki, a steam pewnie wykryje to.

Jeśli jest w tzw. warsztacie Steam to tak.