Grzanie komputera, który system wybrać po formacie

Z góry przepraszam, jesli zły dział (wybrałem ten, bo jestem bardziej zdecydowany na xp).

Witam. Mam Samsunga r510 z zainstalowaną Vistą. Laptop ten nie powala specyfikacją. (intel core 2 duo 3GB ram nvidia geforce 9200GS). Często się zdarza, że się grzeje, tak że się sam wyłącza przy wiekszym obciążeniu. Dlatego też zaraz po wizycie w serwisie (w celu wyczyszczenia) chcę, żeby został wgrany jakiś inny system operacyjny, bo możliwe, że po postu komputer ledwo sobie radzi z Vistą (właśnie muszę to ustalić, co jest powodem tych przegrzań). System ogólnie mi się trochę spartolił i działa wolniej niż normalnie (w żadną grę nie da się normalnie pograć, ani żadnego filmu zrenderować). I teraz pytanie. Myślicie, że jak w serwisie zostanie wyczyszczony i zostanie wgrana Vista to czy będzie przez chwile dobrze, a potem znowu zacznie się grząć i znowu trzeba będzie go trzeba oddac do naprawy? (już rok temu musiałem go dać z powodu przegrzania). Jeśli to wina Visty, to czy nie lepiej kupić xp albo coś innego? Co o tym sądzicie?

A pro przegrzań. Oto historia. Od zakupu laptopa miałem go z rok i wszystko było dobrze aż do momentu gdy zaczął się grzać. Dałem go do serwisu i wszystko wróciło do normy. Rok potem zrobiłem formta i krótko potem (pare miesięcy) zaczał się znowu grzać. Zainstalowałem Ubuntu i z niego korzystałem, lecz kiedyś coś spartoliłem (na czym ucierpiała Vista, nie Linux) i możliwe że w ten sposób jeszcze bardziej pogorszyłem sytuacje wydajności komputera która i tak była już niska przez przegrzania.

Pograć nie pograsz więc pomyśl nad win7 :wink:

Wydaje mi się, że wizyta w serwisie będzie zbędna. Wystarczy, że masz minimalne zdolności manualne ażeby samemu przeczyścić wnętrze, np. pędzelkiem i sprężonym powietrzem. Do tego możesz użyć partycji Recovery w celu przywrócenia fabrycznego stanu systemu, chociaż najlepszy efekt dało by zainstalowanie Visty na nowo, z innego krążka. Pozbędziesz się w ten sposób zaśmiecających system programów wgranych przez producenta.

Powiem tak: za bardzo nie znam się na czyszczeniu komputera, ale wiem, że jest potrzebna specjalny smar, którego nie mam i nie wiem gdzie go zdobyć. A jakbym miał się ruszać, by kupować ten smar to juz chyba wole, by jakies profesjonalista mi to zrobił.

@flaszer Na samym początku, (gdy kupiłem) miałem już zaśmiecony cały laptop jakimis programami (w tym program Samsung recovery solution). Po 2 latach z niego skorzystałem niestety z niepożądanym skutkiem.(trafiłem chyba do konta, które było w Saturnie na wystawie jako prezentacja) ( nie wiem nawet czy tworzyłem jakies punkty przywrócenia). Miałem ze sobą także płytkę, na której rzekomo znajdowała się Vista. Skorzystałem zniej i zainstalowałem system bez zbędnych dodatków.(niestety został stary system któy na dysku nosił nazwe SystemOld(czy jakoś tak), który wrzuciłem do kosza bo był niepotrzebny (dopiero potem gdy zainstalowałem Linuxa, to ujawniła się jakaś partycja recovery solution). Więc teraz chcę zrobić pęłónego formata i zaistalować jakiś system który będzie w 100% sprawował się tak by komputer się nie grzał i żeby nie działał na min. wymaganiach (2Ghz i 3GB ramu na Vistę to nie jest tak super dużo). Pomyślałem, że może WinXp kupiony na allegro za 100zł będzie się idealnie nadawał. Ale nie wiem, więc dlatego kieruję się do Was.

@DiamondBlack Co masz na myśli, że sobie nie pogram? Masz na mysli parametry, czy nieumiejętność obsłużenia Directx10 przez xp?

Laptop się grzeje ponieważ przy codziennej eksploatacji gromadzi się kusz, ja miałem swego czasu w lapku podobny problem. Przez 2 lata było ok potem się nagrzewał i zaczął się wyłanczać. W ziołem pędzelek i odkurzacz, odkręciłem obudowe od spodu i przeczyściłem. Po dzis dzień laptop działa :slight_smile:

Laptopy tak mają co jakiś czas trzeba je czyścić.

Co do systemu przy twojej konfiguracji ładował bym tylko Windows 7.

Ale jakąś czystą wersję, często jest tak że producenci w swoich produktach pakują “podrasowane” systemy ze swoimi zbędnymi nikomu niepotrzebnymi aplikacjami, które niepotrzebnie obciążają kompa.

Ja tak zawsze robię jak dostaje do “naprawy” kompy od znajomych.

“Kupujesz” normalny goły system M$ instalujesz i powinno być ok!

Moim zdaniem powinieneś zostać przy Viście, tylko że po świeżej instalacji, bez Samsungowego syfu.

Za słaby na ten laptop? U mnie na c2d i 1GB Ram, po powyłączaniu paru niepotrzebnych ■■■■■ół chodziła jak marzenie, no ale pewne rzeczy zmusiły mnie do instalacji XP (ale mam w planach wrócić do Visty).

Pozdrawiam!

1.“pęłónego”, “zaistalować” - co to znaczy? :smiley:

2.Skoro testowałeś Ubuntu i coś było z nim nie tak to wybierz inną dystrybucję Linuksa.

Jak się pisze tyle tekstu to może być trochę błędów. Co do Linuxa: źle napisałem (Już poprawiłem). Coś mi się spartoliło, ale ucierpiała na tym Vista, nie Linux.

A co myślicie o tym windowsie xP? Warto kupić za 60zł (bo za bardzo nie chce mi sie wydawać 300zł na windows7)

WIndows XP nie opłaca już się kupować, bo pomału wycofywane jest dla niego wsparcie, to raz, a dwa 7 jest o wiele, wiele lepszy od XP.

Wszystko zależy od sprzętu, jeśli nie jest to komputer, na którym przyjemnie korzysta się z Windows 7, to wtedy jak najbardziej XP jest opłacalny pomimo, iż wsparcie jest wycofywane.

No tak, ale przecież na c2d będzie śmigać aż miło…

Dodane 17.05.2011 (Wt) 19:47

Jeszcze co do wyłączania lapka, to rdzę sprawdzić w jakim stanie jest chłodzenie, ponieważ ja też dostałem do naprawy lapka, któremu padł dysk twardy, ale jeszcze zauważyłem, że strasznie wyje mu chłodzenie i po odkręceniu od spodu klapki okazało się że wiatraczek dookoła był zawalony ze 3 mm warstwą kurzu, a po jego demontażu jeszcze okazało się, że ma całkowicie zatkany(również pi razy oko 3mm warstwą kurzu) otwór którym wylatuje ciepłe powietrze, więc wymontowałem go całkowicie, trzy razy dmuchnąłem w otwór wylotowy, parę razy w wiatraczek dzięki czemu wywaliłem kurz do zera i od tej pory lapek pracuje nawet godzinami i pracuje cichutko, a wcześniej po mniej jak 10 wył jak suszarka.

Nie wiem gdzie wy trzymacie te laptopy, nie czyściłem od początku (3 lata) i nie wyje wcale, no chyba że zapuszczę coś bardzo wymagającego :wink:

sla17 , mnie się właśnie rozchodzi o obciążenie CPU wymagającymi aplikacjami, bo tak przy przeglądaniu plików/korzystaniu z neta nie wył.

To że wsparcie wymiera to mam w sumie gdzieś i tak większość korzysta z xp, więc jeszcze z 2 lata xp pociągnę. I tak w ciągu tych dwóch czy 3 lat planuje kupić nowy komputer. Tylko mi chodzi, czy instalując xp wzrosnie wydajność kompa (bo przeciez xp chyba mniej ramu zajmuje niż vista, tylko o ile, czy ma to duże znaczenie te powiedzmy 400mb ram a może i więcej przy moich parametrach). W sumie nie wiem czy vista na moich parametrach jest dobrym rozwiązaniem. Czy xp w jakiś sposób przyczyni się do tego, że wszystko będzie jak dawniej. (znaczy normalnie działanie gier i programów do obróbki video). Czy myślicie że wystarczy przeczyścić i wgrać viste?

Ciekawe masz podejście. W głębokim poważaniu masz to, że wsparcie wymiera w związku z czym haker ma otwarte “wrota” to Twojego systemu i może zrobić z Twoimi danymi co chce… To tak się pięknie mówi do momentu kiedy się nie wejdzie na jakąś stronę i pomimo wpisania dobrego passa pokazuje się magiczny komunikat nieprawidłowy login lub hasło, albo po zalogowaniu8 do konta bankowego oczom ukazuje się saldo 0 zł… Naprawdę współczuję takiego podejścia i żal mi Cię z tego powodu… :?

Spróbowałbym wgrać XP.

Piotr92 , ty czasem czytasz co ty wypisujesz? Myślisz, że Vista/7 lepiej Cię uchroni niż XP? Jeśli ktoś będzie Cię chciał ograbić to i tak włamie się na XP/Vista/7, a XP można zabezpieczyć - pozamykać niebezpieczne porty, zainstalować dobre programy przeciwko nieproszonym gościom, HIPS, antywirus, firewall, zamykanie portów itp. - możliwości jest od groma, wystarczy tylko poświęcić godzinkę czasu, wejść na porządne forum na temat bezpieczeństwa, które się tym zajmuje, a nie na takie ogólnotematyki jak dobreprogramy (na forum, gdzie są ludzie trudzący się bezpieczeństwem, będą o wiele lepiej wiedzieć)…

No tak, ale przyjdzie taki czas, że będzie tak jak z 98, że nie będzie na niego programów, przez co trzeba będzie korzystać z starych wersji…

Ale póki się to stanie to miną z dwa lata. (stare wersje nie są takie złe, wiadomo, trochę mniej bezpieczne, ale zawsze coś).

A jesli chodzi o te kradzieże, bankomaty itp. to nie patrzyłem na to z tej strony (myślałem, że po prostu nie będzie pomocy technicznej i nowych łatek lub service packów (jak na razie hakerzy chyba nie znaleźli jakiś poważniejszych luk do xpka, które nie zostały załatane przez “dawne wsparcie”)), lecz jak na razie system się trzyma i wiele użytkowników chce przy nim zostać jeszcze przez najbliższy rok, a może i dłużej (tyle ile chcę korzystać z tego laptopa) i wydaje mi się że w ten sposób odciążę trochę laptopa. (vista przecież trochę go bardziej obciąża). Chciałbym tylko wiedzieć ile to pomoże. (oczywiście pomijając już czyszczenie kompa które planuje w bliskiej przyszłości).

Owszem, tu masz rację, że XP nie będzie miał łatek itp. ale również niestety nie będzie pod niego sterowników oraz programów. Zresztą sam chociażby poszukaj najnowszej wersji jakiegokolwiek antywirusa dla Windows 98 i sam zobaczysz, że najnowsza wersja żadnego antywirusa nie jest kompatybilna z Windowsem 98…

Ale kiedy stracił wsparcie 98, a kiedy straci XP…