Grzanie się laptopa przy graniu Acer Aspire v3-771g

Ale widziales tamte temperatury ? Max to chyba 60 stopni… w stresie.

Ty patrzysz na wartość max w ogóle? Current może mieć 60 bo procek zdążył już throttling odpalić do 1.2GHz wtedy procek z 90 do 60 spada w sekundę.

 

Przejrzałem jeszcze raz dokładnie wszystkie co Ci podałem.

 

Acer Aspire V3-771G - MAX=95-100 CURRENT=83(PRZY TAKTOWANIU 1.2GHZ DŁAWIENIE widać na screenie)

MSI GE70 - Tutaj nie ma pomiaru bo program nie ogarniał, ale w opisie napisane jest, że parzy :slight_smile:

Asus N56VZ - MAX=93-97 CURRENT=71(PRZY TAKTOWANIU 1.2GHZ DŁAWIENIE)

Samsung 550P7C - MAX/CURRENT = 95-97

Dell Inspiron 17R Special Edition (7720) - Test trwał tylko 4 min więc nie zdążył się zagrzać widać po grafice(82), że procek również spokojnie tyle by osiągnął jakby go zostawił na kolejne 4 minuty.

 

Tak jak ktoś już wcześniej wspomniał i7 to 4 rdzenie+wątki to się musi grzać :stuck_out_tongue:

Ale jeżeli twierdzisz, że się mylę to poczekaj na wypowiedzi innych od tego jest forum :slight_smile:

Nie twierdzę, że się mylisz :slight_smile: Dobrze mi pomagasz. Sprawdziłem i w msconfig trzeba zaznaczyć 8 procków wtedy podobno turbo boost się wyłączy. Może jeszcze coś co warto zrobić, żeby się mniej grzał ? Podpowiesz albo ktoś inny ?

Wyłączyć antyaliasing.

Włączyć synchronizację pionową wtedy nie będzie karta piłować ponad 60 klatek.

Msconfig jest nie potrzebny skoro program który ci podałem wyłącza boosta.

Kolejna opcja to podkładka chłodząca pod lapka, ale to cudów nie czyni, ale parę stopni zdejmie. Co więcej nie wiem.

Ostatecznie można jeszcze bardziej procka ograniczyć do powiedzmy 90-95% mocy wtedy znowu parę stopni zejdzie, ale to już trzeba by sprawdzić jak to wpłynie na grę.

W karcie mam wszystko na max wydajnosc ustawione.

Wolalem ms config poniewaz jest to systemowy “program” i nie musze powtazac czynnosci co chwile. Teraz GHz na 2.2 sie ustrzymuje  i w ciszy i w stresie.

No właśnie czyli Twój zabieg powoduje stałe taktowanie co odbija się znowu na długości życia na baterii :slight_smile: Chyba, że jej nie używasz :slight_smile:

Możesz jeszcze spróbować wejść do mocy procka gdzie wcześniej Ci pokazywałem i zamiast 98 ustawić właśnie 95 lub nawet 90 i zobaczyć bo wtedy wyłączysz turbo “na stałe” bez utraty skalowania procka do niższych jak nic nie robi :slight_smile:

Jak na 90 nie będzie dobijał do 2.3 to sobie zwiększaj o 1% aż będzie miał 2.3 w max :) Jest to moim zdaniem mniej inwazyjnie niż rycie w MSCONFIG.

Ok zrobilem, jeszcze cos ? :slight_smile:

Z mojej strony to wszystko. Może ktoś coś doda, ale widze zainteresowania nie ma.

Witam.

 

Przepraszam jeśli się wcinam, ale mam pytanie poniekąd związane z chłodzenie Acera V3-771G:

 

czy to normalne, że układ chłodzenia działa/włącza się nawet przy podstawowych czynnościach w systemie operacyjnym (Windows 8 ) ?

Mam tu na myśli np. ruchy myszką, używanie eksploratora Windows itp. - czyli naprawdę podstawowe czynności na komputerze powodujące minimalne użycie podzespołów komputera, a mimo to słychać dość cichy szum wydobywający się z wentylatora. Dodam jeszcze, że przy zupełnej bezczynności (tylko włączony ekran, żadnej interakcji z komputerem) układ chłodzenia jest niesłyszalny (wentylator nie pracuje). 

 

Moje pytanie dotyczy wersji z i5-3230M, 4GB RAMu, GT630M, ekranem FHD i wspomnianym fabrycznym Windows 8.

Tak to norma bo nawet narysowanie okna eksploratora wymaga pewnej mocy obliczeniowej przez co procek na chwile wchodzi na wysokie obroty i czasami zapobiegawczo wentyl wchodzi na lekkie obroty. Mój czasem się włączy na chwilkę jak nic nie robi od 2 godzin tylko idle :slight_smile:

 

niestety, ale u mnie nie zdarza się to “czasami” tylko raczej za każdym razem… czy to standardowe zachowanie dla tego Acera?

Praktycznie wszystkie laptopy zaczynają głośniej szumieć przy jakichkolwiek działaniach

Czy w tym Acerze rozkręcający się wentylator powinien brzmieć mniej więcej w taki sposób  ?? (nagranie jest ciche bo robione tel., ale po zwiększeniu głośności słychać o co chodzi).

 

Uwagę zwraca “buczenie”, które zaczyna się pod koniec 1. sekundy. Na nagraniu trwa tylko chwilę, ale w rzeczywistości po nim następuje szum pracującego wentylatora z domieszką tego “buczenia” (mikrofon w tel. którym było to nagrywane zredukował najwidoczniej szumy i dlatego na nagraniu trwa ono tylko chwilę).

 

Czy w taki sposób pracuje wentylator w tym lapku  ??

U mnie występuje throttling gpu w Acerze V3-571 G. Przy czym u mnie problem jest wyłącznie z karta graficzną. GT 640m. i3 nie grzeje się szczególnie. Znalazłem dwa rozwiązania problemu. Dla potomnych: Ściągamy MSI Afterburner i ustawiamy w nim ograniczenie FPS np do 30 klatek na s. Wtedy Obciązenie GPU jest przykładowo na poziomie 70-80%. GPU nie dochodzi do temperatury throttlującej. \

 

Bardziej niebezpieczna zabawa to wyłączenie throttlingu przez program: “RW-Everything” Klikamy w embedded controller pozycje 0D B0 zmieniamy z 59 na FF. Jak ktoś ugotuje kartę to za to nie odpowiadam. Więc robicie to na własną odpowiedziałność. Przy ograniczeniu FPS temperatury u mnie na karcie dochodzą do 80 stopni. Wcześniej throttlowoało przy 75. Karta podkręcona o jakieś 20% w stosunku do oryginału.

Lepiej użyć acer fan control utility i odpalić wentylator na 100% niż zabawy z wyłączaniem throttlingu.