Grzanie się przy nie wielkim obciążeniu procesora

Witam

mam Phenoma II 955 X4 z płytą Asus Crosshair Formuła III i od wczoraj coś się mocno grzeje, bo przy obciążeniu 25 % temperatura z 47 podskakuje spokojnie do 74 czy większa temp. nie sprawdzę bo przy 80 automatycznie się wyłącza (tak w biosie ustawione). Z opcji w biosie włączone mam Cool’n Quiet to obniża mi temperaturę o około 15-20 stopni. Dla pewności wymieniałem dzisiaj pastę na procesor, ale problem nie znika i moje pytanie czy jest opcja w biosie naprawiająca ten problem lub jak ustawić procesor aby miał niższą temperaturę, bo próba zmniejszania obciążenia do gier wydaje się niemożliwa.

  1. Cooler na radiatorze procesora się kręci normalnie?

  2. Pastę nałożyłeś prawidłowo, uprzednio czyszcząc procesor i radiator ze starej?

  3. Jaki zasilacz i czy trzyma właściwe napięcia?

przywróć ustawienia domyślne w biosie, ale jak nic tam nie grzebałeś to, powinno być ok.

Samo Cool’n quiet obniża napięcie i mnożnik procesora jeżeli działające programy nie są “zasobożerne” i nie wymagają pełnej mocy - przy mniejszej wydajności procka, wentylator nie musi chodzić na pełnych obrotach.

Upewnij się, że wentylator na procesorze się kręci

Radiator czysty? Jaki zasilacz? Grzebałeś coś w komputerze w przeddzień awarii?

@Paranienormalny

1.Cooler normalnie się kręci i trzyma

2.Pastę nałożyłem prawidłowo przy coolerze od AMD do wprawy doszedłem bo już kilka razy wymieniałem coś to pasta cienko nałożona na procesor

3.Zasilacz Ocz Fatality 750 W z zasilaczem jest dobrze trzyma właściwe napięcia

jeszcze za chwilkę spróbuję reset ustawień w BIOSIE i tylko Cool’n Quiet włączę i LCD POSTER, bo tak to jeszcze dużo innych opcji włączałem zawsze.

@jacek_killer

radiator w normie a zaraz przywrócę ustawienia w biosie

@lasarus

1.Radiator czysty w ogóle to czyściłem przed wymianą pasty

2.Ocz Fatality 750 W

3.nie

Radiator ciepły jak pojawia się 70-80 stopni na procesorze?

Wygląda więc na to, że coś uległo uszkodzeniu, albo procesor, albo sekcja zasilania procesora na płycie. Bo nie sądzę, aby ten zasilacz dawał złe napięcia, choć nie zaszkodziłoby zmierzenie ich (miernikiem, nie programowo).

PS: Jakieś 2 lata temu mój znajomy miał podobny problem, i dosłownie procesor wtopił mu się w radiator… Winą była wadliwa konstrukcja procesora, też ujawniona dopiero po jakimś czasie użytkowania.

@lasarus

no trochę ciepły jak coś klapa nie jest założona bo wtedy przy starcie temp. to 60 stopni (tak jest od początku)

@Paraninenormalny

oby nie procesor radiator może się psuć bo zamierzam wymienić ale szkoda mi procka miernikiem nie sprawdzę programowo tylko mogę

___

zresetowałem ustawienia w biosie i troszkę poprawiło bo przy simsach 3 na bardzo niskich detalach koło 40% przeciążenia procka to po około 15 minutach temperatura doszła do 71 stopni i wyłączyłem bo nie zapowiadało się aby miała spadać

Właśnie, jaki to radiator? Chociaż nawet przy boxowym nie powinien się aż tak grzać, nawet przy słabej wentylacji w obudowie i maxmalnym obciążeniu przez dłuższy czas.

Jak masz jeszcze gwarancję to ślij do serwisu (dobrze by było, gdybyś kupował całość w jednym sklepie, bo wtedy on zdiagnozuje przyczynę usterki i ewentualnie sam ci wymieni co trzeba).

jeszcze jedno

opłaca się go dać do serwisu? czy jeszcze coś pokombinować i czy to może być wina MB?

EDIT:

xD to samo pomyślałem brałem w morele i wszystko jest na gwarancji ciekawi mnie tylko co rodzice powiedzą :confused:

radiator boxowy i szczerze to jest słaby strasznie i przy zakupie jego temp bez cool’n quiet to około 60 stopni była

Właśnie ciężko jest stwierdzić, zwłaszcza przez internet, czy to procek ma wadę, czy płyta, czy zasilacz. Pewne jest jedno, coś jest zepsute, o ile wierzyć w twoje umiejętności nakładania pasty na procesor. Tak jak napisałem wcześniej, trzeba kogoś, kto zdiagnozuje problem, a do tego trzeba np. włożyć procesor w inną płytę (swoją drogą jak masz taką możliwość, zrób to).

EDIT:

Boxy zawsze są słabe, ale nie do tego stopnia, więc lepiej od razu to zareklamować, niż płacić teraz za nowe chłodzenie a za miesiąc/dwa i tak lecieć do serwisu.

Morele.net? No to ślij całość do ich serwisu, chyba że mają swój punkt blisko ciebie to sam pojedź z puszką.

nie mam możliwości do innej płyty nawet ze znajomych to nikt nie ma takiego kompa :confused: a nie da się tego jakoś inaczej sprawdzić?

Edit:

Szczęście mam bo jutro telefon do serwisu wiozę to i wstąpić można ale czy oni przyjmą chociaż na sprawdzenie za darmo bo napisali gwarancja producenta

Sam możesz zrobić dwie rzeczy (bez posiadania drugiego kompa):

  1. Sprawdzić miernikiem napięcia zasilacza aby wykluczyć, że to jego wina.

  2. Sprawdzić kondensatory na płycie, czy aby nie są wybrzuszone. Jeśli tak, do wymiany, co niestety nie wykluczy uszkodzenia procesora, bo jeden zepsuty element może psuć kolejny.

Szczerze mówiąc nie wiem, każdy sklep/serwis inaczej podchodzi do sprawy, ale mojego kompa w sklepie w którym kupowałem, sprawdzili za free i za free wymienili wadliwą część (ciekawe, też procesor xD Athlon II x2 245, po prostu padł).

kondensatory nie są napuchnięte napięcia nie sprawdzę ale tak to by kopał przy dotknięciu wiem bo miałem problem z zasilaczem w starym kompie i trzeba było wymienić

jeszcze czy nie przeszkodzi to że on miał kilkadziesiąt jak nie set razy Over Temperature przy włączaniu jest i trzeba F1 klikać, a i wiele razy się wyłączał przez przegrzanie niby, ale w biosie jest ustawione że przy 80 stopniach się automatycznie wyłącza aby zapobiec przepaleniu?

Przebicia prądu a niestabilność napięć to dwie różne sprawy :wink:

Skoro od dawna tak się dzieje, to już dawno powinieneś coś z tym zrobić :wink:

Btw. czy radiator przy przegrzaniu rzeczywiście jest gorący? Jeśli nie, to problem może tkwić w zepsutym czujniku temperatury na płycie, tak też się zdarza.

zepsuty czujnik haha ja w zimę przy graniu bodajże w Bionic Comando to miałem lepsze ogrzewanie niż z kaloryferów bo temp. trzymała się 70-72 stopnie, ale wtedy to myślałem że to normalne przy dobrym sprzęcie

EDIT:

coś to teraz także jest wysoka temp. i nawet w pokoju się cieplej robi

EDIT2:

o co chodzi z maxymalną częstotliwością bo teraz przy włączonej tylko przeglądarce to ok. 56% a w grze było 100% bez przerwy

Nie, to nie jest normalne :wink: Karty graficzne owszem, grzeją się dość mocno (choć też rzadko przekraczają 70st.) ale procesory nie.

karty graf. się grzeją?? ja mam Nvidia Geforce GTX 460 SO i nie prekroczy temp.50 stopni w stresie a tak to ma 38 stopni mimo gorącego procesora

a długo z serwisu mniej więcej to będzie szło, bo komputera zastępczego tymczasowo nie mam za bardzo?

Wszystko zależy od modelu i zamontowanego na nim chłodzenia, ale tak, są modele grzejące się do 90 stopni i pracujące przy tej temperaturze bez zarzutu :wink:

Nie wiem ile. W przypadku mojego kumpla (opisywany wcześniej) wymienili tego samego dnia, bo mieli info o wadliwej serii. W moim przypadku 30 dni…

a włożenie dysku z systemem 64 bitowym do sprzętu na 32 bitowe systemy coś uszkodzi? czy wystarczy 8GB na XP’ka i przeglądarkę?