Grzejący się AMD FX 6100

Witam, ostatnio wujek skarzyl sie na to ze wylacza mu sie komputer podczas dluzszego ogladania youtube, po szybkich ogledzinach stwierdziłem że problemem jest grzejący się procesor, dzisiaj wymieniłem paste termoprzewodzącą na procesorze i problem nie ustal, dalej procesor się grzeje lecz w mniejszym stopniu oraz się wyłacza. Problemem zapewne jest wiekowy cooler od AMD który wygląda tak image
Procesor to AMD FX-6100
Szybkie pytanie czy to faktycznie problem wentylatora czy może czegoś innego? I jaki wentylator będzie dobry dla takiego procesora do max 100 zl

Ile stopni.
Czy zasilacz i płyta równie młode co procek?

Wszystko było kupowane w tym samym czasie jest to gotowiec, niestety nie pamiętam jaki siedzi w nim zasilacz, pc dalej siedzi u wujka ponieważ jest cały czas użytkowany
Temperatury w spoczynku dobijaly do 55 stopni a w stresie nawet do 100 co było przyczyną wyłączania się komputera

No fakt sporo, co za pastę tam dałeś do środka?
Praktycznie nie ma szans by na normalnej paście i kręcącym się wiatraczku tyle było.
O OC w Biosie wujka nie posądzam, ale diabli wiedzą, czy może drań się już nie zaczyna degenerować(?).

W sklepie elektronicznym dostałem pastę gembird już kiedyś z niej korzystałem i nie było problemów, nalozylem pastę na środek i rozsmarowalem po całym procesorze, sprawdzałem w biosie zegary nie były kręcone, może dałem zbyt mało pasty? Wywalilem prawie całą tubke więc to raczej odpada

no raczej tak. A ile za pastę dałeś (nazwy nie pamiętasz?) i czy tak nie wyglądała przypadkiem.
Ogólnie Gembird ma raczej średnie pasty schodzące do niskich.
https://www.morele.net/gembird-pasta-termoprzewodzaca-1-5g-tg-g1-5-01-662131/?gclid=CjwKCAiA3uDwBRBFEiwA1VsajITxIDbkmKfsJk92PTAVOFZKZQlov7U5wJBRyrskrzN1MjMZiWZpIhoCL14QAvD_BwE

To jest ta pasta, w sklepie dostałem info że cała tubka 1.5g starczy nawet na 2 razy. Zwykle stosowalem taką metodę że robiłem kulke na środku i przykrywalem wentylatorem ale kolega mi dziś polecił aby rozsmarowac pastę po całym procesorze. A za pastę dałem dyszke

A co z kurzem w żeberkach? Mam na myśli taki motyw:

Najgorętsza panienka w całej klasie trafiła pod Twój dach, niestety powinieneś wybrać bardziej oziębłą. :wink: Ta pasta na Twoim komputerze z jakimś Intelem słabszym lub chłodnym AMD dałaby radę, ale z gorącym FX masz co masz. Wybierz coś z dołu tabelki lub poczekaj na @anon17641694 on ma doświadczenie z gorącymi prockami. :wink:


https://www.morele.net/inventory/info/e2f33eb9/?utm_source=youtube.com&utm_medium=link&utm_campaign=tim&utm_content=KE

Dokładnie czyscilem miedziany rdzen oraz cały wentylator więc to raczej odpada

Faktycznie nie doczytałem że jest to jedna z gorszych past a jesteś w stanie polecić coś innego nie za miliony? Wystarczy tubka 1.5g bo więcej nie potrzebuje

Nie mów bratku, że pomiędzy żeberkami nie było kurzu i sierści z kota/chomika…

Oczywiście że był kurz wspominałem wcześniej że czyscilem cały wentylator,

SIlentium Pactum podobno jest OK, ale tam chyba są jeszcze odmiany, poczekaj na goma lub zobacz na forum, kiedyś reklamował. :wink:

A możliwe jest to że efekt jest taki jaki jest czyli znikomy został wywołany przez to że nie wyczyscilem dokładnie procesora po wyczyszczeniu starej pasty? W sensie skorzystałem z wacika nasaczonego woda zamiast np benzyny ekstrakcyjnej

Wodą do elektroniki? Nosz Panie! Będziesz naparwiał wujkowi jak rdza zje.
Nie sądzę by czyszczenie miało wiele do rzeczy, może z 1-2 c, praktycznie nigdy nie mam benzyny i chusteczką higieniczną ścieram.

Tak wiem nie był to najlepszy pomysł ale nic nie miałem pod ręką poszukam jutro tą pastę silentium pc w elektronicznym jak nie znajdę to najwyżej przez morele kupię i na tygodniu zrobię oraz od razu podzielę się efektami. Pozdrawiam :slight_smile:

Okej, ewentualnie wybierz coś z tańszych, a “oziębłych” w rankingu. :wink:
PS. Jakby co zrób tez test z otwarta obudową, może wujek wpycha pod biureczko, dociska do ściany i sam kumuluje ciepełko.

Od razu po zamontowaniu wentylatora z otwartą obudową i komputerem na ziemi odpaliłem bios widząc 30 stopni myślałem że jest wszystko git do momentu gdy system się odpalił i temperatury od razu wlecialy w granice 55-60 stopni heh

SilentiumPC PT-1 lub PT-2 (w zależności od dostępności). Obie są bardzo dobre, PT-1 jest bardziej płynna i łatwiej się nakłada, za to PT-2 ma lepsze parametry. U mnie obie sprawują się wyśmienicie, bez problemu radzą sobie z Threadripperami - ich TDP to 180W :slight_smile:

Wystarczy kropka na środku (ziarnko grochu). Nie trzeba rozsmarowywać po procku. Wyczyszczenie ze starej pasty jest bardzo ważne, dodatkowo po czyszczeniu należy procesor i radiator wentylatora odtłuścić (najlepiej alkoholem izopropylowym, w ostateczności spirytusem). Po przyłożeniu chłodzenia do procka nie należy nim (chłodzeniem) poruszać - ewentualne poprawki oznaczają ponowne czyszczenie i nakładanie nowej pasty.