Grzejący się laptop - czy może być coś zepsute?


(Phight3r) #1

Ostatnimi czasy dość mocno grzeje mi się laptop HP Pavilion dv5-1160ew. Gdy instaluję system komputer bardzo mocno się grzeje, lecz gdy zainstaluję sterownik karty graficznej trochę chłodnie. Gdy włączę grę to wentylator idzie na pełnych obrotach. Grzeje się tak samo na Ubuntu 9.10 i Windows 7 rtm. Oba systemy są w wersji 64-bitowej. W spoczynku zużycie procesora nie przekracza 10%. Czy może to być jakaś wada sprzętu? Może tylko jest taki gorący przez te upały? Czy systemy x64 mogą zużywać tyle zasobów, że komp tak się grzeje?


(Szymszejdi) #2

To chyba oczywiste że laptop będzie się mocno grzał podczas gry, tak samo gdy instalujesz system bądź robisz coś, co przez dłuższy czas mocno obciąża procesor. Jeżeli tego lapka masz już jakiś czas możesz spróbować go rozebrać i przeczyścić, być może grzeje się bo jest już zakurzony w środku.


(sla17) #3

Miałeś do czynienia z innymi laptopami? Jak tak, to powiedz tak "na oko" o ile bardziej ciepły jest twój.

Był system zainstalowany przy laptopie? Jak tak, to wgraj go (on będzie miał wszelkie stery) - i wtedy zobacz, jak się sprawuję (trochę moje wskazówki są śmieszne, ale skoro Ci laptop ochłodniał po instalacji sterów :wink: )

Hmmm, teraz : jak trzymasz laptopa (stół/kolana, dywan itp)? Najlepiej, żeby dolny wiatrak był odsłonięty, bo to on zasysa chłodne powietrze do środka, a gdzie wyrzuca to u ciebie nie wiem (u mnie z boku, ale mam Toshibę) - ale co do zasysania jestem w 100% pewny. Na internecie zresztą można poczytać, że chłodzenie w tym lapku nie jest za dobre :wink:


(MaRa) #4

Laptopy kiepsko sie sprawują przy dużym obciążeniu. Przecież te kilkadziesiąt watów trzeba odprowadzić.

Zużycie procesora 10% przy siódemce? To sporo, u mnie na C2D 4300 1,8GHz jest coś koło 0%. A w Ubuntu wskaźnik sam z siebie pożera procesor, gdyby ustawić na panelu to powinien znacznie mniej.


(Phight3r) #5

Laptopa mam na biurku. Powietrze z wentylatora wylatuje bokiem i tyłem. Wentylator jest w prawym górnym rogu. Obecnie mam zużycie procesora 1-5 % i 1 GB RAMu.

Właśnie nie chce instalować od nowa Visty, bo znowu musiałbym robić format. Spróbuję ustawić wygląd standardowy Windows, może to karta graficzna tak się grzeje przez Aero.


(Tomj) #6

witam -to ze sie grzeje to jak najbardziej normalne ,ja tez posiadam laptopa Samsung R 509 i jak zapodam zadanie to az parzy z boku to normalne w koncu pracuje no nie. mam procek 2 Ghz dual core ,4Gb pamięci ,dysk 160 Gb ,nic sie nie przejmuj ,jeśli wszystko działa dobrze to jest ok -pozdrawiam! !!


(Phight3r) #7

A podstawki chłodzące pod laptopa są dobre? Coś dają?


(Adalbert) #8

GF9600mGT - nie ma co się dziwić :slight_smile:

To nie przez procesor, a przez grafikę grzeje Ci się laptop, dlatego instalacja sterowników (które w idle zmniejszają zegary) zmniejszają temperaturę.

Przeprowadź 20min testy programem OCCT (CPU i GPU) i wrzuć wygenerowane wykresy (temperatura rdzeni CPU z testu CPU i temperatura GPU z testu GPU) to Ci powiemy, czy masz normalne temperatury, czy masz coś zepsute.


(Phight3r) #9

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5c6 ... d7f95.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/353 ... 41d17.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3f4 ... 37535.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/834 ... e8f93.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ae ... ff4d7.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/531 ... c7b42.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6c7 ... e57f5.html

Przy teście CPU i GPU po pewnym czasie wyskoczył błąd że procesor jest za gorący.


(Adalbert) #10

P7350? Jest produkowany w 45nm i dodatkowo jest to wersja P (czyli bardziej oszczędna, mniej prądu pobierająca i chłodniejsza). Jeżeli w idle ma 60*C, a w pół minuty potrafi osiągnąć 78*C, to faktycznie jest coś nie tak. Bo grafika jakoś strasznie się nie przegrzewa (mówię o 9600m, takie temperatury w pełnym stresie są do zaakceptowania).

Spróbuj odkurzaczem wyciągnąć co się da z wylotu powietrza oraz jak nie masz plomb gwarancyjnych na spodzie laptopa, to zdejmij osłonę znad wentylatora i wyczyść co się da (ostrożnie odkurzaczem również można).