Grzejący się procesor I3-2120

Witam, od dłuższego czasu borykam się z przegrzewaniem się procesora podczas grania w gry. Model Intel I3-2120 @ 3.30 GHz. Pierwsze o czym pomyślałem to pasta na procku, zmieniłem ale nie pomogło. Drugi pomysł, że boxowe chłodzenie nie wyrabia więc kupiłem i zamontowałem Silentium Spartan lt, ze dwa dni był spokój a teraz znów to samo. Rzecz się dzieje tylko podczas grania w gry Aion, Sniper Elite III i Train Mechanic Simulator. Obudowa jest gorąca w miejscu sąsiadującym z prockiem.
Core Temp pokazuje takie wartości zaraz po wyłączeniu gry:
.
Pomóżcie proszę

zobacz użycie procesora w menagerze zadań

ten modal jest do niczego
nawet nie widzę go na liście

www.jaki-procesor.pl/
Przygoda i norma zacznie sie od I5 5xxx skoro musisz intela mieć.

Jeśli temperatury są takie podczas grania to przecież wszystko jest w porządku.Ja bym jeszcze odpalił jakąś grę bardzo obciążającą procesor i bym wtedy odpalił program pograł kilka minut i wtedy bym sprawdził temperatury.Pasta przyjmuję,że prawidłowo wszystko nałożone i zrobione.

To procesor z 2011 roku. Na tej liście rodzina Sandy Bridge nie jest uwzględniona. Ogólnie, nie polecam jej, sposób liczenia “opłacalności” jest tam wprost żałosny z punktu widzenia osób poszukujących CPU do grania czy innych konkretnych zadań.

Co do temperatur, to są jak najbardziej w porządku. Te procesory zaczynają throttling przy 100C, a wszystko do 85C pod obciążeniem jest ok dla stanu podczas obciążenia.

i3-2120 nadaje się do grania, ale nie w najnowsze tytuły, które wykorzystują wiele rdzeni procesora.
A jaka płyta i zasilacz bo może tu leży problem w sekcji zasilania procesora.
A grafikę masz osobną czy używasz tej z procesora?

Też mam ten procesor. Nie zauważyłem u niego większych temperatur od 65 stopni.


Może z samym procem jest już coś nie tak?

Płytę główną z procesorem dostałem za free więc darowanemu koniowi… Sprzęt u mnie hula niecały rok. Korzystam ponadto z karty graficznej MSI Radeon R9 380, wszystko zasilane przez SilentiumPC Vero L1 600W Pasta na procesor nałożona profesjonalnie. Dziękuje za zainteresowanie tematem

No ale co to za płyta producent i model, bo zasilacz raczej można wykluczyć jako ewentualne źródło problemów. Bo możliwe że sekcja zasilania na płycie się kończy. Masz też źle wentylowaną obudowę i chłodzenie nie ma skąd wziąć chłodniejszego powietrza, dodatkowa grafika nagrzewa ci powietrze, które trafia do chłodzenia procesora i zmniejsza jego efektywność.
Ja na takim samym procu, z fabrycznym chłodzeniem, nie mam więcej niż 65 stopni. Myślę że jesteś lekko przewrażliwiony. Zawsze w BIOSie można ustawić temperaturę przy której będzie alarm albo komp się zrestartuje.

przy takiej grafice to procek ma wąskie gardło … Widziałeś kanał dobreprogramy?
Fajnie tłumaczą i testują.

Ps.nie zapomiałeś o źadnym ze sterowników ?

[quote=“mag1cman, post:1, topic:526666”]
Witam, od dłuższego czasu borykam się z przegrzewaniem się procesora podczas grania w gry. Model Intel I3-2120 @ 3.30 GHz. Pierwsze o czym pomyślałem to pasta na procku, zmieniłem ale nie pomogło. Drugi pomysł, że boxowe chłodzenie nie wyrabia więc kupiłem i zamontowałem Silentium Spartan lt, ze dwa dni był spokój a teraz znów to samo. Rzecz się dzieje tylko podczas grania w gry Aion, Sniper Elite III i Train Mechanic Simulator. Obudowa jest gorąca w miejscu sąsiadującym z prockiem.
Core Temp pokazuje takie wartości zaraz po wyłączeniu gry:
[/quote]Z tym chłodzeniem i procesorem nie powinieneś mieć więcej - już i tak przesadzę mocno- niż 70 stopni Celsjusza. Stawiam na zły odczyt temperatury.

Tak jak wyżej, sprawdziłbym zużycie procesora oraz ilość obrotów na chłodzeniu w wymienionych grach. Po dłuższej rozgrywce zbadałbym ręką temperaturę wydmuchiwanego powietrza.

Kolejna rzecz. Jaką masz obudowę, ile wentylatorów i w jakich miejscach? Nawet w najlepszej, lecz źle wentylowanej obudowie, można zrobić piekarnik.

Masz podkręcony któryś z elementów zestawu?

Na koniec - może ekstremalna, ale często najprostsza metoda na wyeliminowanie pewnych problemów przez internet - format dysku systemowego i reinstalacja OS ze wszystkimi aktualnymi sterownikami.

@piotrekplay

na tamtej stronce patrzę na punkty na cenę i oznaczenie
AMD Ryzeny świetnie sobie radzą i to dopiero pierwsza generacja i już czytam o sterownikach rozwija się.
A po opinie sięgam na Morele.
Naprawde ktoś zechciał to kupić ?Procesor Intel i7 6950X,
3GHz
Szok cenowy + nowa płyta główna potrzebna.
Test
www.benchmark.pl/ranking/porownanie/amd-ryzen-7-1800x-vs-intel-core-i7-6950x?tfd

Przecież na załączonym screenie max temperatura to 45C
Tj. Max: 102
C to maksymalna temperatura pracy dla tego procesora według specyfikacji, a nie aktualna temperatura CPU.

@gosciuW7, kompletnie nie rozumiesz o co mi chodzi. A już te porównywanie benchmark.pl jest kompletnie bez sensu. Procesorów się w taki sposób nie wybiera, po prostu. Uwzględnić trzeba wydajność w danych zadaniach, koszt platformy, dla profesjonalistów wydajność w danym programie, możliwości i zapotrzebowania platformy, stabilność itd. Gorszego doradcy niż “to ma wincyj rdzeniuf/procentuf” nie ma.

Zużycie procesora w Aionie 11-17%, obudowa gorąca, powietrze z obudowy ciepłe/gorące. Jeden duży wentylator w tej obudowie SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black. Może faktycznie panikuje, ale jestem z tego pokolenia, które wychodziło z założenia że procek nie może być gorący. Wskazania Core Temp’a by mnie nie przerażała gdyby nie ta realna temperatura we wnęce w której stoi obudowa

Zapuść stress test (AIDA64/Prime95) i zobacz jakie temperatury będą po godzinie. Wszystko poniżej 85*C jest bezpieczne dla długoterminowego użytkowania.

To, co obecnie pokazałeś, to śmiech na sali - 45*C to tyle co nic.

[quote=“piotrekplay, post:12, topic:526666”]
Tj. Max: 102*C to maksymalna temperatura pracy dla tego procesora według specyfikacji, a nie aktualna temperatura CPU.
[/quote]W takim razie wszystko jasne.[quote=“mag1cman, post:13, topic:526666, full:true”]
Zużycie procesora w Aionie 11-17%, obudowa gorąca, powietrze z obudowy ciepłe/gorące. Jeden duży wentylator w tej obudowie SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black. Może faktycznie panikuje, ale jestem z tego pokolenia, które wychodziło z założenia że procek nie może być gorący. Wskazania Core Temp’a by mnie nie przerażała gdyby nie ta realna temperatura we wnęce w której stoi obudowa
[/quote]Panikujesz i to bardzo. Powietrze na wylocie jest podgrzane głównie przez GPU. Tak na szybko, jak chcesz poprawić cyrkulację a) tylni wentylator przełóż na przód tak, aby znalazł się na wysokości karty lub trochę niżej b) dokup kolejny 120mm wentylator. Nie zapomnij zanotować temperatur karty przed i po zabiegach.

Taki wynik z Prime’a
http://wklej.org/id/3103770/
Temperatura przed testem 34 satopnie, w trakcie 48. Wiatraka na pewno kupie

[quote=“mag1cman, post:16, topic:526666, full:true”]
Taki wynik z Prime’a
http://wklej.org/id/3103770/
Temperatura przed testem 34 satopnie, w trakcie 48. Wiatraka na pewno kupie
[/quote]Wentylator. Wiatrak to jest we młynie :stuck_out_tongue:

Sprawdź jakie masz wyjścia na płycie głównej. Jeżeli jest wolne PWM, to właśnie tego typu wentylator bym wziął. SilentiumPC ma całkiem, całkiem 120 i w dobrej cenie.

48*C w trakcie obciążenia to tyle co nic.
Wymiana chłodzenia nie ma sensu, chyba że zależy Ci na jego cichszej pracy.

Czyli, że nie mam sie czym martwic?
Karta graficzna osiągała maksymalnie 59 stopni w trakcie grania

Nie, graj ile możesz :slight_smile: W lecie jak bedzie na dworze 35 stopni może być wyższa temperatura, ale przy tej co teraz dalej możesz grac:)