Gtx 460 czy gtx 580 oto jest pytanie?

mam dylemat ,mam sprzed z przed 8 lat dobry teraz muzeum,mianowicie
plyta asusa p5n 32 sli plus procek q6600 ram 8 i karte gtx 460 a zasilacz porzadny markowy ale tylko 500w , i tu pytanie karta gtz 580 jest zdecydowanie szybsza od tej co mam ale czy jest sens ja dawac bo wymaga zasilacza 600 wiec koszta jakies dobra karta ale elektrowni potrzebuje ,tylko czy efekty beda na tym sprzecie warte zachodu ? moze ktos sie dobrze na tym zna jak wycisnac z tego jeszcze soki bo niestac mnie na nic w tej chwili zyjac z renty …

Jaki budżet jest przewidziany na modernizację. Za mocnej grafiki też nie ma co, bo procek w pewnym stopniu ją ograniczy.

budzetu niema ,mam 2 karty i mam je ,w komputerze gtx 460,a druga obok gtx 580 ale niewiem czy jest sens wymiany karty starej za zasilacz by wlozyc ta gtx 580
czy odczuje roznice na tej 580?
innej karty nie kupuje musze wybrac 1 z tych 2

Przy tym procesorze, za bardzo różnicy widać nie będzie (może ze 2 klatki więcej), obie karty to praktycznie to samo, z tym że GTX 560 ma wyższe taktowania rdzenia i pamięci, zużycie prądu też podobne.

nie 560 tylko 580 ma 365 bitow nie chodzi mi o klatki tylko szybkosc potrzebna karta do shoterow

Sorki źle spojrzałem, ale właśnie o tą liczbę klatek chodzi. Karta GTX 580 jest wydajniejsza, ale za dużo prądu zjada i zasilacz może nie podołać, ale prawdopodobnie procek nie dał by tej karcie możliwości pokazania pełnego potencjału.
A ten markowy zasilacz to jaki model dokładnie?

jaki niewiem ale markowy dobry asusa z podpinanymi kablami duzy i pozadnej marki tyle ze pisze na nim 500w

a mozna podpiac i sprawdzic nic sie niespali czy lepiej nieryzykowac

sprzed byl w posiadaniu maniaka kom 9 lat temu byl zajeb, nawet cooler jest duzy

myslalem tez o podkreceniu procka ale to tez wiaze sie ze zasilaczem

a nie możesz zrobić zdjęcia tabliczce zasilacza, bo od jego parametrów zależy czy wyda z tą gtx 580. Procek by się przydało podkręcić o te 500 mhz.
Teoretycznie nic się nie powinno stać. System na tej gtx 580 by odpalił, tylko jak by się kompa i grafe na max obciążyło, np 3DMarkiem, to komp się powinien zrestartować samoczynnie, ale jak nie wiem dokładnie co to za zasilacz to gwarancji że nie pierdyknie i nie zabierze innych komponentów komputera nie gwarantuje, tym bardziej że już swoje lata ma.

Przy słabym zasilaczy i obciążeniu karty siakimś 3D markiem na testach fill rate często gęsto zaczynają piszczeć w nim cewki, wiadomo wtedy że zasiłka idzie na limicie… :slight_smile:

sory kompa narazie niechce sie rozkrecac a zasilacz wiem ze w 2009 byl najlepszy na polaskim rynku 1 zasilacz z kablami na ftyczki ,
probowalem wczoraj podkrecic procek ale programowo ,niewiem czy to wina programu clockg po po 300hz zawieszal sie ale wydaje mi sie ze to wina ramu,mam ram 2 firm te same parametry ale inne firmy jak dokladam 4 kosc czyli 8 ram to komp sie tez zawiesz ,podnosilem napiecie ale wtedy i bios sie zawiesil ktos wie jak sie recznie ustawia ram?

Q6600 spokojnie powinieneś móc podkręcić na 3GHz, o ile temperatury nie będą zbyt wysokie. Ponosisz fsb i w razie potrzeby napięcie procesora. Pilnuj jednocześnie taktowań pamięci, aby nie przyspieszały poza taktowania fabrycznie. To może być powód zawieszeń w twoim wypadku.
Kolejną pamięć możesz dołożyć, o ile jest sprawna. Jeśli ma parametry gorsze od pozostałych to musisz je tak ustawić jak najsłabsze ogniwo. Parametry możesz odczytać z reguły z naklejki na kościach.

czyli ten program do podkrecania clocg jest do dup…bo jak podkrecam procek to widzialem ze ram z 400 poszedl na 460 hz i to hyba zwieche robi ale jak i co ustawic w tych pamieciach

Poczytaj poradnik podkręcania tej platformy jeśli mówimy o podstawach https://www.purepc.pl/podkrecanie/jak_podkrecic_procesor_poradnik?page=0,5 Taktowanie pamięci stawiasz z reguły opcją DRAM Frequency. Program wszystkiego nie będzie pilnował, a OC najlepiej wykonywać bezpośrednio spod bios.

z tego co rozumiem to rzeby z ramembylo ok musze jednak go recznie w biosie skonfigorowac

czarna magia czeka mnie kilka dni czytania zanim cos zrobie

Ustawiasz po prostu pamięci tak aby nie przekraczały 800MHz, bo takie najwyraźniej masz pamięci. Ustawiasz je na mnożnik 667MHz (3,33) opcją o której pisałem i jest jednocześnie w artykule. Gdy podniesiesz FSB do 240MHz będą działać ponownie na 800MHz (240*3,33). Jeśli mnożnika nie przestawisz będą działać na 960MHz, co na pewno unieruchomiłoby komputer.
Popraw tą pisownie, bo przedszkolne błędy mocno rażą.

rozumiem wspominalem tylko do samej pamięci bez overlikingu bo to tez problem ,mam 3 x2 g jak wsadzam 4 kosc tez system nie rusza i to pewnie musze recznie poustawiac ram oto tez mi chodzilo ,