GTX580 po przejściach, pomocy!

Witam,
zakupiłem kilka dni temu GTX580 1,5GB firmy Palit
jednak poprzedni właściciel wymienił wiatraki bo oryginalne podobno za głośno pracowały
Nie zdążyłem jeszcze pograć ale w benchmarkach przy zamkniętej obudowie temperatura karty to około 97 stopni C.
Te wiatraczki (chieftec) nie dolegają dobrze. Myślę żeby je osadzić niżej i zamontować jeszcze jeden.
Zasilane są bezpośrednio przez zasilacz - sprzedający tak polecił. Wydaje mi się, że w ten sposób pracują na 100% a podłączone do karty byłyby wolniejsze.

Uda się uratować tą konstrukcję?

No - kolego, podziwiam odwagę by kupić takiego Frankensteina… Wiatraki to pół biedy, ale ze zdjęcia można wywnioskować, że radiator jest zapchany kurzem, a i pewnie pasta termiczna już dawno straciła swoje magiczne właściwości.
Nie będę nawet wróżył, czy da się to uratować, czy nie. Jeśli karta osiąga 90 stopni pod obciążeniem, i nic się nie wykłada - to jakaś tam szansa jest …

Kto namówił cię do zakupu tak beznadziejnej i na dodatek uszkodzonej karty? GTX 580 wymaga zasilacza conajmniej 600 W. W stresie karta pobiera nawet 400 W. Jeśli możesz to zwróć nabytek poprzedniemu właścicielowi, mam nadzieję że nie dałeś więcej niż 50 złotych. Jeśli chcesz ją użytkować to musisz postarać się o oryginalne chłodzenie, ostrzegam karta potrafi być bardzo głośna. Karta wymaga dodatkowego zasilania przez wiązki 6 i 8 pin.

Mój zasilacz Corsair 550w daje jej radę. Nic nie wywala i nie krzaczy. Wyniosła mnie niecałe 200 zł a najtańsze nie grzebane kosztują min 300zl.

Ja bym spróbował zmienić pastę.Ogólnie ta karta nie była tyle warta ile dałeś z powodu takich temperatur i ogólnego stanu.
Jak wymiana pasty coś da to jest z czego się cieszyś

Skoro chcesz ją reanimować to zdejmij radiator, przemyj alkoholem izopropylowym i nałóż cienką warstwę świeżej pasty, może coś pomoże.

i właśnie tą pastę wymienię. Poprawię wentylację w skrzynce - bo jest bardzo nisko jakieś 3cm od dna obudowy - wytnę otwór i wstawię wentylator 120 albo większy. Btw poczytałem i na gtx580 3dmark podobno zazwyczaj kończy się awaryjną zmianą taktowania na niższe (przy 97C)… więc już się tak nie martwię :slight_smile: Zobaczę jak będzie w grach.

Kurde… weź poszukaj i kup sobie wentylatorek “PLA08015B12HH” - dwie sztuki. Chodzą po ~10-15 pln nowe w necie. Albo za ~40-50 pln całość wraz z obudową do tej karty. Są też uniwersalne. Zmień i po problemie.
Tak, temp. 97 to automatyczny reset sterownika i wyłączenie karty. Taka temperatura to stanowczo za wysoko jak na ten model.

Tak wygląda wersja cała… i przynajmniej ładne to jest.
Bo szkoda uwalić tą kartę… jest całkiem fajna, a w obliczeniach korzystających z “CUDA” naprawdę bardzo dobrze sobie radzi.

A nie czasem bezpośrednio z zasilacza?

1 polubienie

Masz rację, chodziło mi o zasilanie wentylatorów.

Dziękuję za pomoc, ogólnie za dużo paniki i mojej i co niektórych wypowiadających się. Wycięłem w obudowie od dołu otwory na dwa wentylatory 120mm z odzysku a wentylatory na karcie ustawiłem żeby ładnie pokrywały się z otworami i teraz nawet w teście firestrike ledwo przekracza 80C. Jeszcze raz dziękuję wszystykim za pomoc i słowa krytyki :smiley: