GTX580 ster. przestał odp, migotanie/zniekształcanie obrazu

Witam.

Mam taki problem iż od czasu kupna komputera (składak) obraz co jakiś czas “skacze” i się zniekształca (po 2-3s wraca do normalności). Nie pomagają najnowsze i archiwalne sterowniki. Od czasu do czasu ekran się robi czarny chwilę później znowu pojawia się obraz i ostrzeżenie na pasku zadań:

25778442.jpg

Akurat pisząc ten tekst obraz na monitorze 3x zgasł i mrugał co chwile…Co dziwne gra Skyrim i program Archicad (modele 3d) działają na wysokich detalach bez zarzutu. Kiedyś jeszcze działał mi Cod mw3 (org) jednak jakiś miesiąc temu przy włączaniu zawiesza cały system i komputer się resetuje(mimo reinstalek gry, steama i sterów od karty) , czasami wyświetlał BSOD z błędem “ntoskrnl.exe+7cc80” i nie wiem czy są to powiązane rzeczy.

Możecie mi doradzić co mogę sprawdzić aby wyeliminować przyczynę sprzętu bądź oprogramowania…

z góry dzięki

pozdrawiam :slight_smile:

Miałem taki sam problem ze swoim radkiem 6870. Przy oglądaniu yt czy jakiegoś innego filmu w mpc hc najpierw robiły się dziwne kwadraciki a potem to samo co u Ciebie. Oczywiście w grach było ok.

U mnie pomógł update BIOS’ u i podniesienie napięcia na pci-e o 0.005 V.

Sprawdź na stronie producenta karty graficznej czy niema nowszego BIOS’ u. Ewentualnie przed tym zabiegiem (o ile masz możliwość) sprawdź kartę u kolegi w kompie.

Zbadałem sprawę dokładnie. U mnie nie występował ten problem podczas gier ale podczas przeglądania stron www ekran na parę sekund się zawiesił i wyświetliło mi ten komunikat: “Sterownik ekranu przestał odpowiadać…” W Windows XP problemu nie ma , natomiast występuje w Windows Vista i 7.

Dodając ten wpis do rejestru wyłączamy funkcję TDR (to ona powoduje te problemy):

(Przed dokonaniem zmian w rejestrze warto wykonać kopię zapasową rejestru)

Cytat:

W Menu Start -> Uruchom wpisujemy “regedit.exe” i uruchamiamy edytor rejestru i przechodzimy do sekcji:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControSet\Control\GraphicsDrivers (GraphicsDrivers musi być podświetlone!)

W prawym oknie Prawy przycisk myszy Nowy -> Wartość DWORD (32-bitowa).

Po dodaniu w nazwie wpisujemy “TdrLevel” klikamy dwa razy w ten nasz nowy wpis i wpisujemy

wartość “0”.

W dużym skrócie: w grach czy innych aplikacjach mocno obciążających GPU (grafika, 3d, wideo), choć nie tylko (podczas wyświetlania stron internetowych nawet) czasami zdarzają się sytuacje kiedy procesor graficzny pracuje jeszcze jak szalony od powierzonych wcześniej mu skomplikowanych operacji a np. na ekranie przestaje się już “dziać cokolwiek” system Vista / 7 dzięki funkcji TDR interpretuje to jak zawieszenie się systemu (zmora starego XP) i aby nie doszło do rebootu resetuje “tylko” GPU i sterowniki i wywala ww komunikat, że “Sterownik ekranu przestał odpowiadać ale odzyskał sprawność”.

Jest to dość powszechny problem (tyczy się zarówno Nvidii jak i ATI - w Vistach czy tez w Windows 7).

Po dodaniu tego wpisu do rejestru wyżej wymieniony problem już u mnie nie występuje.

Dzięki za szybkie zainteresowanie :smiley:

Chodziło Ci o BIOS do płyty głównej, czy BIOS na karcie graficznej(?). Jeśli chodzi o grafikę to mam najnowsze (testowałem również beta) i nie pomagało.

Co do sprawdzenia u kolegi to niestety nie mam możliwości,bo sama karta jest dosyć duża i tak ledwo zmieściła się do mojej obudowy :frowning:

Dzięki za rade. Wpis dodałem. Z tego co wiem nie trzeba restartu kompa a problem z "miganiem"teraz pojawia sie taka rysa na pol ekranu i znika, nadal występuje.

Macie jeszcze pomysł jak sprawdzić co powoduje reset kompa po włączeniu COD-a?(teraz nie ma BSOD-ów) Jest to dziwna sprawa bo miesiąc temu działał bez zastrzeżeń, a po jakieś aktualizacji po prostu sie wiesza :frowning: :frowning:

Sprawdź napięcia i temperatury podaj jaki zasilacz.

Zasilacz TRACER Be Cool 620W Silent.

screen z speedfana i “gadżetu” pulpitu do grafiki. http://img407.imageshack.us/img407/6799/bztt.png

Everest niestety nie podaje ani temp ani napięcia.

Trzymasz zasilacz na takim DZIADOSTWIE?

Ciesz się, że nie puścił Ci peceta z dymem, zmień go jak najszybciej. Zasilacze tej firmy znajdują się na czarnej liście zasilaczy. Zaopatrz się w MARKOWY zasilacz.

Fakt zmieniaj zmieniaj jak najszybciej, bo szkoda takiego sprzętu :wink:

Dzięki za pomoc! No idę jutro po nowy i przy okazji dam kompa do znajomego sklepu komputerowego żeby przetestował kartę graficzną. Jakie zasilacze polecacie ? żeby znowu się nie przejechać…

A i o tej samej mocy 620W czy mocniejszy będzie stabilniejszy? Bo mam dużo urządzeń podłączonych na usb np dwa dyski zewnętrzne i planuje jeszcze podłączyć drugi dysk SATA i może w przyszłości drugą kartę graficzną ale to odległa przyszłość.

Podaj budżet, w jakim się chcesz zmieścić. OCZ ZT550/ZT650, XFX Core 550W/650W, Corsair HX650, coś z oferty be quiet! też.

Wiem że zasilacz to “mózg” całego komputera i bez tego nie pociągnie, więc z uwagi na taki sprzęt nie chciałbym się sugerować głównie ceną a jakością. Jak wiesz możesz mi podać w jakich one są mniej więcej cenach?

edit: ma ktoś linka do zestawiania “czarnej listy zasilaczy”? Wiem, że gdzieś była a teraz nie mogę jej zlokalizować.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Zasilacz to bardziej “serce” a CPU to “mózg” jeżeli używamy takiej analogii :wink:

Co do problemu, karta na 99% jest całkowicie sprawna, problemem może być sterownik w tym wypadku, w panelu sterowania nVidia zmień: “Konfiguracja efektów Physx” z “Wybór automatyczny” na “GTX 580”, czasem pomaga z problemami TDR, ten hack w rejestrze polecam zresetować, bardzo ryzykowny, potrafi rozłożyć cały system, pomaga tylko twardy reset, obecny stabilny driver rozwiązał ten problem dla kart z serii GTX 4xx, kolejne stabilne wydanie ma rozwiązać również serię GTX 5xx, beta jest niestabilna i ryzykowna.

Jeżeli masz przeglądarkę z akceleracją sprzętową to polecam wyłączyć tę opcję w jej ustawieniach, na 99% ona powoduje problem przez Ciebie opisany jeżeli przeglądarka jest w tym czasie włączona, przechodziłem to u Siebie :wink:

jasiu87 , Dzięki za linka.

semtex , Kombinowałem z tymi sterownikami i czekam na najnowsze. Te problemy również występują, chociaż bardzo rzadko, gdy mam sam pulpit albo przy zwykłym przeglądaniu zdjęć. Wyłączyłem w FF i mam nadzieje, że tu takich problemów nie będzie jeśli chodzi o przeglądarkę :slight_smile:

Dzisiaj akurat miałem dziwną rzecz. Włączam komputer i widzę tylko ekran płyty głównej “Asus i jego opis” i nic więcej. Resetuje i znowu to samo. Wyłączyłem go z prądu na 5 minut, włączam ponownie i wystartował normalnie. To musi być zasilacz…

Dodane 07.05.2012 (Pn) 20:40

Po Waszych rekomendacjach zakupiłem zasilacz OCZ ZT 750W 80Plus Bronze Full Modular i odrazu w serwisie mi go włożyli :slight_smile: Jak narazie problemów nie ma i ja jestem spokojniejszy o sprzęt…

Tylko dalej zastanawia mnie zawias i reset kompa po włączeniu cod’a, ale to już mniejszy problem…