Gwarancja, a pudełka po nich

Ostatnio kupiłem dużo sprzętu rtv/agd i nie wiem czy jest jakaś ustawa o tym, że gwarancja będzie udzielana nawet jeśli nie ma się po danym sprzęcie pudełka/opakowania.

Jest to dla mnie ważne bo te wszystkie kartony zajmują mi pół mieszkania :slight_smile:

Przeczytaj warunki gwarancji,z reguły jest taki wymóg,że trzeba dostarczyć sprzęt w oryginalnym opakowaniu.Może być też tak,że jak dostarczysz w innym to np. nie odpowiadają za uszkodzenia wynikłe w czasie transportu.

Z reguły jest tak jak napisał hevet , że w warunkach gwarancyjnych jest informacja czy trzeba dostarczyć produkt w oryginalnym opakowaniu. Ile razy jednak zdarzyło się, że wracałem np. z Media-Markt z pudłem gdyż nie chcieli go, chociaż w warunkach gwarancji było napisane aby dostarczyć opakowanie. Tak więc z tym różnie bywa. Ja osobiście nigdy nie trzymam dużych kartonów dłużej niż 4-6 miesięcy. Przez kilka miesięcy leżą rozłożone na płasko w piwnicy, a potem lecą do kosza. Jeden czy dwa takie kartony to jeszcze ale przy 4 kartonach to jest już powierzchnia połowy mojej i tak małej piwnicy :). Nie miałem też nigdy problemów z gwarancją mimo braku oryginalnego opakowania, najczęściej chcą kartę gwarancyjną, dowód zakupu (nie wiem po co skoro karta jest podbita) i sprzęt. O pudła rzadko pytają.

Natomiast inaczej ma się sprawa gwarancji w hipermarketach, jeżeli sam wysyłasz sprzęt do autoryzowanego serwisu to nie ma problemu, natomiast jeżeli chcesz aby hipermarket się tym zajął, to wtedy już marudzą aby dostarczyć oryginalne opakowanie.

Który jest niezgodny z prawem konsumenckim, wszak gwarancja opiewa na produkt a nie na opakowanie.

A to zupełnie inna broszka, takie postanowienie jest OK, to konsumentowi powinno zależeć żeby sprzęt nie był uszkodzony w trakcie transportu. Zanim wyrzucisz pudła sprawdź czy czasem na pudełku nie jest umieszczona gwarancja, bo już kilka razy się z czymś takim spotkałem :slight_smile:

mi w komputroniku kiedyś powiedzieli (przy zakupie grafy i klawiaturki ) żeby zachować pudełka gdyż na nich są serial number 'y i w przypadku oddania na gwarancje coś tam coś tam xD (czyt. są wymagane)

Ile w tym prawdy nie wiem ale pudła mam :slight_smile:

Przedstaw konkretne przepisy.

Tu jest ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/1176.htm

Dotyczy ona jednak w większości reklamacji z tytułu niezgodności z umową, gwarancji poświęcony jest jeden artykuł.