Gwarancja laptopa - działa po zmianie systemu?


(baciany) #1

Siema. Mam problem. Otóż mój brat ma od roku laptopa (Z Media Expert) i dzisiaj gdy podłączał go do kontaktu to coś zazgrzytało strzeliło i nie działa. Czy można go oddać na gwarancji jeżeli zainstalowany jest na nim inny system niż ten z którym był dostarczony ?


(Cedar) #2

Jaka marka laptopa? To, że z "ME" wiele nam nie mówi, bo to producent sprzętu udziela gwarancji, sprzedawca tego najczęściej nie robi.

Co na ten temat jest napisane w gwarancji?

Usterka jest sprzętowa a nie związana z systemem, więc to czy jest i jaki system na tym laptopie ma drugorzędne znaczenie.


(Kpc21) #3

Jeśli w gwarancji będzie zapis, że po zmianie systemu, jest ona nieważna, nawet w przypadku usterek sprzętowych, to zawsze możesz składać reklamację z tytułu ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.


(system) #4

Można oddać i za wiele nie mówić, poza tym, że " zazgrzytało i strzeliło"! I tak się nie zorientują, póki nie naprawią, bo najpierw trzeba będzie go uruchomić. A jak, skoro nie startuje?


(dragonn) #5

Można też sprawdzić czy dysk jest sprawny i jeżeli tak to dać im lapka na gwarancji bez dysku (większość serwisów nie ma z tym problemu) tłumacząc się że ma się tam ważne dane.


(Fanboj O) #6

W praktyce, żaden producent nie unieważnia gwarancji "mechanicznej" z powodu zmiany systemu operacyjnego.

Większość producentów gwarantuje poprawne działanie laptopa na systemie dostarczonym z laptopem.

I tu właśnie powstał urban myth, z powodu tego wytłuszczonego gwarantuje. Zrozumcie, że chodzi o to, że laptop działa poprawnie na windzie tej, z którą sprzedano lapa i nie można odnosić na gwarancję laptopa z powodu, że pod linuksem matryca nie świeci. To o takie przypadki chodzi w pokrętnych zapisach w gwarancji na laptopy.

Przypis 1- serwis może przywrócić pełne, oryginalne recovery systemu fabrycznego wraz ze sterownikami i crapem, żeby sprawdzić poprawność działania. Mają do tego odpowiednie płyty i umiejętności. Za utracone dane na dysku po tej operacji serwis nie odpowiada.

Przypis 2- osobna kwestia, że przepięcie jest sporną kwestią za którą producent nie musi odpowiadać i może zażądać pieniędzy za naprawę.

Przypis 3- jeszcze inna sprawa, to trudne do bezsprzecznego udowodnienia, że przepięcie wynikło z powodu wady produkcyjnej laptopa a nie z powodu watowanych korków i innych zaburzeń energetycznych po stronie posiadacza laptopa. Wszystko zależy od serwisanta, zarządzeń w serwisie dla takich przypadków i innych takich uznaniowo-subiektywnych zjawisk.

Podsumowując, serwis nie obciąży cię kosztami naprawy z powodu zmiany windowsa, ale nie znaczy to, że w twoim konkretnym przypadku naprawa wyjdzie bezpłatnie.


(baciany) #7

Laptop to Lenovo Ideapad U550 bodajże. Jutro zaniesiemy na gwarancję i zobaczymy.


(system) #8

Tak trochę się podepnę, ja sam mam laptopa HP CQ56 i niby wszystko OK, ale gdzieś słyszałem, że HP ma prawo unieważnić gwarancję jeśli np. zmienię/zlikwiduję partycję recovery i wgram czysty system (W7) ze sterownikami bez ich crapu, czy to prawda ? Szukałem w karcie gwarancyjnej i ani słowa.