Gwarancja na laptopa, a system operacyjny

Kolega kupił laptopa z systemem operacyjnym Vista (jest to wersja 30-dniowa), czy jeżeli usunę tą Vistę i zainstaluje inny system np. XP czy Ubuntu to gwarancja przepadnie???

nie przepadnie

Nie ma takiego systemu jak Vista 30-dniowa. Instalacja XP SP3, Visty i 7 nie wymaga podania klucza, choć bez licencji system i tak jest nielegalny. Z nielegalnym systemem nie przyjmą do serwisu, bo w razie kontroli policji będa mieć klopoty. A takie kontrole regularnie się zdarzają.

chyba tylko w dużych miastach

wiem tylko że po 30 dniach trzeba podać klucz czy jakoś tak, widocznie kolega nie ma tego klucza. No ale mniejsza o to ważne że gwarancja nie przepada jak zmienię system.

Gwarancję masz na podzespoły,laptopa,czyli tzw hardware,a nie software (oprogramowanie),pozdrawiam :slight_smile:

Jest, było i będzie. Instalacja XP wymaga zawsze klucza - niektóre wersje tylko nie wymagają. Natomiast przy instalacji Visty i 7 można pominąć wpisanie klucza, ale i tak system trzeba aktywować w ciągu 30 dni co bez klucza nie jest możliwe. Tu oczywiście też jest wyjątek w przypadku płyt dodawanych, np przez Della, albo recovery.

Vistę SP0 i SP1 można z tego co pamiętam przedłużyć sposobem do 120 dni. I tak w kółko (formaty / recovery / zapasowe partycje / itp). Nie wiem, czy to samo jest z XP i 7.

A co do tematu, gwarancja, jak już ktoś wyżej wspomniał, nie dotyczy software-u, tylko hardware, czyli bebechów.

Dzięki wszystkim z info. Właśni jestem po udanej transplantacji systemu :slight_smile:

A już myślałem że mój XP SP3 jest jakiś dziwny że przy instalacji zawsze prosi o key :smiley: