Gwarancja producenta a gwarancja pisemna

(system) #1

Witam,

zamierzam kupić telefon na allegro. Ale czym się różni gwarancja pisemna od gwarancji producenta?

(Adax22) #2

Dla celów dowodowo roszczeniowych z tytułu gwarancji/jedna i druga powinna sporządzona być na piśmie oraz powinieneś posiadać dowód zakupu. Szczególnie przy gwarancji producenckiej powinneś się legitymować czytelnie wypełnioną kartą gwarancyjną wypełnioną przez sprzedającego Większość producentów elektroniki posiada własne firmowe karty gwarancyjne które powinny być wypełnione prawidłowo przez sprzedającego w dniu sprzedaży i dodatkowo powinien być dołączony dowód zakupu. Jeżeli producent wymaga wypełnionej karty gwarancyjnej która on dołącza do sprzętu to tylko taka będzie respektowana inna wystawiona odręcznie na kartce przez sprzedającego na druku innym niż określony przez producenta dystrybutora może nie być i z reguły nie jest uznawana.

Inaczej sprawa się ma w przypadku gwarancji sprzedawcy wtedy w zależności od przyjętych zasad u konkretnego sprzedającego On jest gwarantem do niego się zgłaszasz do Niego kierujesz roszczenie gwarancyjne i w takim przypadku może wystarczyć tylko paragon czy też faktura jako dowód zakupu. Najczęściej gwarancja sprzedawcy jest DO 12 miesięcy

W przypadku gwarancji producenckiej wadliwy przedmiot wysyłany jest do producenta- wskazanego w Warunkach gwarancji punktu serwisowego i tam też jest gwarancja rozpatrywana i załatwiana. Zasady reklamowania i wysyłania oraz dostarczania naprawionego sprzętu określają warunki gwarancji.

(system) #3

Wielkie dzięki za odpowiedź. Jest naprawdę wyczerpująca.

(system) #4

Więc gwarancja pisemna to jest np. na 3 miesiące lub 6 miseięcy w komisać i to jest tylko taka gwarancja rozruchowa. A gwarancja producenta jest na 24 miesiące i możesz iść z wadliwym telefonem do każdej placówki/siedziby/sklepu producenta. Taka gwarancja jest lepsza i staraj się szukać teleonów na allegro właśnie z gwarancją producenta.

(system) #5

Na szczęście znalazłem na allegro mój wymarzony SE W610i Walkman z gwarancją producenta 24 miesiące i dowodem zakupu, bo jak wiem, bez niego gwarancja jest nie ważna.