HA RDP Windows server 2012 - Pytanie

Witam jestem w trakcie zakupu dwóch serwerów HP DL380 G8 wraz z windows server 2012 standard, chciałbym skonfigurować je tak aby umożliwić nieprzerwany dostęp zdalny HA, ogólnie chciałbym żeby serwery jest jakoś synchronizowały głównie dane, proszę o jakieś sugestie.

(serwery w tej samej lokalizacji)

Pozdrawiam.

Opisz coś więcej - ilu użytkowników? Kupowałeś już jakieś CALe (dostępowe i TS)? Mając dwa takie same serwery fajnie by było postawić na każdym Hyper-V a w nim serwery TS. To jednak nadal nie rozwiązuje pewnych kwestii. Napisz czym jeszcze dysponujesz.

@bachus na starcie ruszy 15 użytkowników którzy mają pracować 24/7, na tą chwilę dysponuję tylko planem zakupu 2 serwerów tu podałem DL380 G8 do tego 2 x windows server 2012 standard (jak już sugerowałeś w innym temacie R2) i cały czas czekam na potwierdzenie ile CALi.

x15 CAL i x15 licencji terminalowych (popatrz na paczki 3 x 5). Zastanawiam się jak ze ‘storage’, bo tutaj najbardziej newragliczną sprawą jest gdzie trzymać dane - najfajniej by było trzymać na zewnętrznym NASie. Inna sprawa, że ciężko będzie uzyskać pełne HA serwera terminalowego, bo masz tylko dwa serwery fizyczne, no ale jakoś by się to może dało ogarnąć z RD connection brokerem.
PS zanim coś kupisz daj jakiś spec do tego (jakie dyski, jakie procesory i co tam będziesz uruchamiać, tj. głównie na jakich aplikacjach będą pracować użytkownicy).

OK postaram się przygotować wszystko od A do Z i przedstawić ci do zweryfikowania, dzięki że jesteś na tym forum :slight_smile:

:beers:

@bachus jak zalecałeś oto co mogę kupić i co muszę dokonać


2x
HP DL360 G7 2x Six x5650 48GB 2x 146GB SAS SZYNY (2x146GB SAS 6G)
lub
DELL POWEREDGE R710 2x E5620 64GB 4x 450GB HDD (4x 450GB 10k SAS 3.5)


Aplikacje to

  • mMedica
  • GlobalMed

Zastanawiam się jak ma działać HA gdy jest jedna baza danych (o którą głównie się rozchodzi) która przetrzymywana będzie na jednym z serwerów, podczas awarii tego serwera “A” drugi rezerwowy “B” podtrzyma usługę RDP ale nie będzie miał dostępu do bazy umieszczone na serwerze “A”, jak wspominałeś dobrze było by mieć jakiś NAS lub macierz dyskową zastanawiam się nad ewentualnie jeszcze jednym prostym serwerem z np 8 slotami na HDD i postawieniu tam np FreeNAS ?

Jeśli starczy Ci kasy na jakiś NAS Synology, nie bawiłbym się z FreeNAS. Synology fajnie integruje się z AD i działa stabilnie.

Co to za baza? SQL Server?

Co do RDP na myśl przychodzi mi VDI.

VDI wymagają dodatkowych licencji. Pytanie jest natomiast - czy na 100% podane dwie aplikacje będą działać na serwerze terminalowym (bywa, że nie potrafią z uwagi na brak opcji odpalenia wiecej, niż jednej instancji programu).

@bachus co do mMedica jestem pewny że taka możliwość jest co do Globala sprawdzę jutro bo nie jestem pewny.

@roobal
Baza Postgre

Tak się spodziewałem. Postgres ma dodatkowe narzędzia do HA, więc nic nie stoi na przeszkodzie postawić bazę na dwóch serwerach.

Jak wszystko w MS :wink: Dobrze wiedzieć. Choć nie dziwi mnie, bo jak kolega z pracy wdraża rozwiązania MS u klientów, to słyszę tylko o tych licencjach i kosztach :slight_smile:

@bachus jak pisałem mMedica obsługuje wiele instancji jeżeli chodzi o global bez problemu można uruchomić tą aplikację 1 na każdego użytkownika.

odświeżam :slight_smile: