Hałaśliwy dysk


(Smogorzewski) #1

Witam,

ostatnio dysk strasznie głośno mi pracuje (terkotanie, stukanie etc.) i moje pytanie, jak poznać czy problem jest w samym dysku czy oprogramowaniu i co zrobić dalej? info o dysku w załączniku.

Z góry dziękuje za pomoc :wink:

Dysk twardy.txt


(Pawel Piotr7) #2

Ekspertem nie jestem, ale z tego co przesłałeś to Twój dysk pracuje już 10727 godzin, co przekłada się na ponad 446 dni pracy.

Jeden z wniosków: Zaczął hałasować ze starości.


(Longhorn2009) #3

10 tys godzin to nie aż tak dużo. Dane z crystaldisk wrzuć najlepiej graficznie i wcześniej przestaw wartości RAW na dziesiętne, bo szesnastkowo są nieczytelne.


(Odyniec_Stary) #4

Odpowiedź w stylu: Jest głośny, bo go słychać.

 

tajger8 

Wstaw normalny zrzut ekranu z HD Tune Pro 5.60 i Crystaldiskinfo.

Odkręć ten dysk i  podłączony połóż na gąbce. Sprawdzisz tym sposobem jaki wpływ na poziom hałasu ma ewentualnie sama obudowa. Często się zdarza, że wibracje dysku są przenoszone na obudowę i to powoduje hałas. 


(Adadak) #5

Odkręcanie obudowy dysku w warunkach domowych to najgorsze, co można z nim zrobić. Jest on hermetycznie zamknięty, zdjęcie obudowy spowoduje zanieczyszczenie wrażliwych talerzy, co może pogorszyć sytuację i skrócić jego żywotność.

 

Do autora:

Z danych SMART wynika, że dysk zaczyna się psuć: popełnia dużo błędów odczytu/zapisu. Wynika to z jego starości. Zalecam zrobienie dokładnej kopi zapasowej, w każdej chwili może się zepsuć. Nie da się go wyciszyć w warunkach domowych. Można wymienić silnik napędzający talerze lub układ pozycjonowania głowic, ale to w warunkach laboratoryjnych, są to zabiegi nieopłacalne. Lepiej kupić nowy dysk. Możesz spróbować też zamontować dysk na śrubkach antywibracyjnych.

Pozdrawiam, Adadak.


(Odyniec_Stary) #6

W którym miejscu napisałem o obudowie dysku? Zastanów się trochę. 


(Aciwurra 69) #7

Z danych wynikam, że wszystko jest w porządku. Bzdurzysz bez pojęcia. A Seagate serii ES to raczej głośny dysk. 


(Smogorzewski) #8

 

 

jeszcze dokładniej to sprawdzę, ale dysk stabilnie siedzi w zatoce w obudowie (na pewno obudowa wzmacnia drgania, ale chyba wszystko w granicach normy)

zrobiłem testy:

http://sendfile.es/pokaz/638655—51gn.html


(Odyniec_Stary) #9

C7 to wadliwy kabel lub kontroler SATA (częściej kabel).

Nie możesz wstawić normalnego obrazka na hosting? Nie będę pobierał plików, gdzie na wstępie prosi mnie o podanie numeru telefonu. 


(Smogorzewski) #10

sorry, kiedyś korzystałem z tamtej strony i nie było problemów, polecisz jakiś dobry hosting?


(Odyniec_Stary) #11

abload.de 


(Smogorzewski) #12

http://zapisz.net/view.php?filename=568d803a027ef.jpg


(Odyniec_Stary) #13

Żadnych dodatkowych błędów nie pokazuje. Wymień kabel. 


(Smogorzewski) #14

ok to wymienię- na pewno nie zaszkodzi :wink:


(SlawekB44) #15

Dysk ma kłopoty z zasilaniem - BC. Dociśnij łączowkę, wymień kabel. Reszta parametrów w normie. Zrób skan powierzchni np MHDD i pokaż zdjęcia