Hałasowanie chłodzenia z Core 2 Quad

Witam, otóż niedawno zakupiłem procesor Core 2 Quad Q6600 2.4 GHz. W stosunku do core 2 duo który miałem poprzednio, chłodzenie zachowuje się wiele głośniej podczas grania w gry komputerowe, jak i normalnej pracy. Moje chłodzenie, które też kupiłem niedawno do wspomnianego Quad’a to Spartan PRO HE924, nawet na ustawionym trybie ‘‘Silent’’ samo zwiększa obroty podczas gry. Zasilacz ma moc 450W, od kilku lat nie był wymieniany. Czy istnieje jakaś rada, by zniwelować ten hałas? Zaczyna to troszeczkę irytować pomimo tego, że na głowie zawsze mam słuchawki.

Nie podałeś jakie temperatury osiąga w idle, w czasie gry. Może Twoje chłodzenie nie wyrabia w efekcie czego procesor się bardziej grzeje i system musi zwiększać obroty wentylatora.

W idle temperatury wynoszą od 43 do 50 stopni, zaś podczas gry jest to już od 50 do 60 stopni.

Może masz w biosie ustawione, że smart fan ma docelowo osiągnąć temperaturę 40C. Ale jej nie osiąga więc przyśpiesza obroty w efekcie masz głośniejszą pracę. Teraz są upały to będzie trudniej to osiągnąć taką temperaturę.

Możesz przeczyścić chłodzenie oraz zmienić pastę, ew. zdjąć boczną ściankę obudowy komputera (chyba że to laptop).

Jedynym rozwiązaniem będzie tutaj zdjęcie bocznej obudowy, bo pasta była nakładana wczoraj z uwagi na to że zmieniałem procesor na lepszy.

Ja mam zdjętą obudowę, a i tak mam temperaturę na poziomie 45-55C na procesorze o wiele słabszym niż Twój.

Upewnij się też czy komputer nie stoi przy źródłach ciepła, tam gdzie jest słaby przepływ powietrza.

Komputer dotychczasowo stał pod biurkiem w miejscu ‘‘przeznaczonym’’ na komputer, pomiędzy dwoma deskami jak wiadomo. Wyjąłem go przed chwilą stamtąd, położyłem poziomo na podłodze i zdjąłem boczną obudowę. Dzięki temu temperatury zmniejszyły się i wynoszą teraz 32-36 stopni.

Widzisz jest postęp. Pytanie czy ciszej też pracuje:)