Hardware, a granie na telewizorze

Witam

Mam takie pytanie. Chce kupić sobie telewizor LED 40 cali i używać go jako monitora komputera za pomocą kabla HDMI. Najbardziej zależy mi na graniu w starsze gry, (głównie wyścigówki i strzelanki) które zostały wydane do 2005 roku. Mimo, że mój komputer pociągnie gry bez problemu na monitorze 15 cali to nie wiem czy pójdą one w tak dużej rozdzielczości.

Parametry komputera :

Procesor - AMD Athlon II 250 (2x3.0)

Płyta - ASUS M4N68T-M LE

Pamięć - DDR3 2048 MB

Garta Graficzna - Gigabyte ATI Raderon HD5450 Hyper Memory 1GB

Zasilacz 400 W

Zależy mi na odpowiedzi bo nie chciałbym nie potrzebnie narazić komputer na jakieś przepalenia, gdyż nie wiem czy byłby on wstanie odpalić te gry na takiej rozdzielczości. I Czy znacie jakieś programy (najlepiej darmowe) do monitorowania temperatury karty graficznej czy procesora.

Za fachową odpowiedz bardzo dziękuję.

Program do monitoringu to HWmonitor.

Odnośnie przegrzewania, to samo zwiększenie rozdzielczości nie zabija karty grafiki. Temperatura GPU nie rośnie wraz z rozdzielczością jakoś liniowo.

Ewentualnie upewnij się czy te stare gry mają opcję wyświetlania takich rozdziałek i proporcji.

Nie wiem, czy dobrze mówię, ale niektóre telewizory miały funkcję wyświetlania obrazu takiego samego jak na normalnym ekranie, tyleże rozciągniętego na cały ekran. Tracisz tu na detalach, ale nie obciążasz komputera. Jeżeli źle mówię, to mnie poprawcie :stuck_out_tongue:

Nawet gdybyś grał w rozdzielczości 8k (8192x6144) to i tak byś nie spalił karty, po prostu gra działała by wolniej, zamiast 50fps było by np. 0.5fps #-o

Jeżeli nie włączyłeś żadnych frame limiterów jak np. vsync, każda nowsza gra niemal maksymalnie wykorzystuje twoje gpu.

Aha rozumiem, czyli nie powinno się nic stać z komputerem tylko po prostu gry mogą gorzej działać i tyle? Bo słyszałem o takim przypadku, że facet podłączył dwa zwykłe monitory pod jedna kartę i jemu się spaliła, także myślałem, że podobnie może być też z telewizorem, gdyż też może obciążyć komputer…

To jakiś mit, gdyby tak było to po co 3-4 złącza na monitor na nowych kartach?

Z resztą gdybyś zajrzał na stronę amd, to zobaczyłbyś na pewno reklamy eyefinity, w tym przypadku do 1 karty można podłączyć 3 monitory, rozdzielczość gry wynosi wtedy zwykle to 5760x1080.