Hasło backdoor do płyty głównej

Hej,

Mam pod ręką komputer, którego bazą jest MB Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3 (rev. 1.0). Problemem jest założone hasło do BIOSa, które powoduje zablokowanie się komputera, bez możliwości wejścia do systemu, czy nawet boot menu. Wykonywałem reset zworką po wyjęciu baterii, jednak problem wciąż występuje.

Doczytałem, że często producenci zostawiają tzw. hasło “backdoor”, jednak nie mogę się go nigdzie doszukać. Faktycznie istnieje coś takiego, czy jest to bujda?
Jestem w stanie samodzielnie pozbyć się hasła blokującego dostęp do PC?

Pozdrawiam

http://computersun.pl/bios/artykuly/standardowe-hasla-bios-spis-k_101.html

Łamanie hasła
http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/bios/2016/12/triki-do-bios-i-uefi.aspx

• Always turn off your computer and unplug the power cord from the power outlet before clearing
the CMOS values.
• After system restart, go to BIOS Setup to load factory defaults (select Load Optimized Defaults) or
manually configure the BIOS settings (refer to Chapter 2, “BIOS Setup,” for BIOS configurations).

Czyli odpinasz zasilanie i dopiero wtedy przerzucasz zworkę. W przeciwnym wypadku czyścisz tylko główny BIOS, ale zapasowy od razu po uruchomieniu ponownie go podmienia.

Niestety, nie wyświetla się tu 5 znakowy kod. Widnieje tylko napis informujący o niepoprawnym haśle i tyle. Hasła podane w poście nr. 1 nie działały na tej płycie.

Jasne, że najpierw odpiąłem zasilanie, potem przeprowadziłem zwykłe wyładowanie klawiszem POWER. Następnie wyjąłem baterię i zwarłem zworkę na 10min, jednak to dalej nie przynosi efektu.

Nie rób tych dwóch rzeczy na raz. Albo zworka, albo bateria. Po resecie biosu z tego co pamiętam powinno być tez pytanie czy chcesz wywołać zapasowy BIOS.

Teoretycznie kazdy poradnik prowadził poprzez usunięcie baterii i reset zworką, jednak po zrobieniu tego drugiego z włożoną baterią, wszystko się udało. Dzięki za pomoc! :slight_smile:

Reset BIOS powinno się robić tylko zworką. Baterię wyciąga się dopiero wtedy gdy zworka z jakiegoś powodu nie daje efektu lub jej po prostu nie ma. Jeszcze nie miałem sytuacji by nie zadziałała mi zworka. Ewentualnie nie miałem czym tego zewrzeć jak mamy CLR_CMOS 2 pin, zamiast 3 pin gdzie przekładasz zworkę z pinów 1 i 2 na 2 i 3. Jednakże zawsze coś metalowego znalazłem.