HD Tune - jest ostrzeżenie z zakładce Health

Witam

Sprawdziłem dysk mojego laptopa programem HD Tune i w zakładce “Health” jest na żółto podświetlone takie ostrzeżenie - (C5) - Current Pending Sector (wartość 100 zarówno w kolumnie Current jak i Worst). Powiedzcie co to oznacza i jak to wyeliminować. Pozdr.

Daj zrzut.

C5 liczba sektorów niestabilnych (Current Pending Sector Count) - Liczba sektorów oznaczonych jako niestabilne i czekajacych na operacje remapowania Tragedii jeszcze nie ma…z czasem zmienią się w Reallocated Sector Count.

Żeby cokolwiek powiedzieć musisz pokazać cały odczyt smart.

Tak to wygląda:

04kwietnia20121504.png

Hd Tune Pro jak zwykle przesadza…Nie spotkałem dysku idealnego testując tym programem. Jeśli chcesz pokaż inne screeny…z Benchmarka,ErrorScan,ale nie “Quick”-z pełnego.

Benchmark wyglada tak:

05kwietnia20121425.png

Error Scan zrobię trochę później.

Narazie widzę tragicznie mały transfer dysku…8 MB/s ? Da się na nim pracować ?

Niepokojące jest wyświetlanie parametru oprócz C5 też o tej samej wartości C6.

Atrybut 197 ( C5 )

Current Pending Sector Count

Bieżąca ilość niestabilnych sektorów (oczekujących na remapowanie). Wartość RAW tego atrybutu wskazuje na łączną ilość sektorów oczekujących na rempowanie. Później, kiedy część z tych sektorów uda się odczytać, wartość jest zmniejszana. Jeśli błędy występują ciągle podczas próby odczytu niektórych sektorów, dysk podejmie próbę odzyskania danych, przeniesienia ich do zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego) i oznaczenia sektora jako remapowany.

Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

Atrybut 198 ( C6 )

Uncorrectable Sector Mount (Offline scan UNC sectors)

Ilość nie korygowalnych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość nie korygowalnych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku.

Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej

Jeśli nie będzie się chciało naprawić jak sugerował stalesz to zostaje spróbować wymusić naprawę programem np. MHDD albo innym tego typu jeśli specyfika sprzętu nie pozwala użyć programu pracującego samodzielnie na kontrolerze. Instrukcja zawiera wymogi bezpiecznego uzycia tego programu. Niski transfer wynika z istnienia bad sectora na dysku albo dodatkowo sektory z dużym czasem odczytu i znajdujące się na partycji systemowej. Dokładne sprawdzenie dokona się przez skanoeanie programem które wyświetla parametry czasy odczytu sektorów nap. MHDD.

Witam

Zrobiłem pełny test "Error Scan " w HD Tune i nie wykazał on żadnych bad sectors. Całość powierzchni dysku jest pokazana na zielono.

stalesz jest ciężko, ale jeszcze jakoś ( ledwo) działa. Denerwująco późno komp reaguje na moje działania. Stąd mój wątek.

hirem Rozumiem, że dysk jest już dość zurzyty ( swoją drogą ma już swoje lata). Czy remapowanie jakoś na razie poprawi sytuację? (bo chyba to tylko rozwiązanie czasowe). Użyć do tego MHDD czy może HDD Regenerator, a może inny program ? Oczywiście podczas tej operacji nie chcę utracic danych na dysku. Oba programy posiadam na płytkach, ale mam problem o którym pisałem w innym swoim poście. Mianowicie nie potrafię uruchomić kompa z bootowalnej płyty. Mój Acer TrawelMate 2492 WLMi podczas włączenia nie pokazuje opcji wyboru bootowania, ani żadne klawisze F i inne nie wywołują menu boot.

Najlepiej było by wykonać zerowanie i remap w MHDD.

W biosie nie możesz ustawić tego?

C5 można naprawić,c6 już nie naprawisz.

Shark13 , ja z laptopami nie mam do czynienia to dobrze jakby ktoś się dołączył. Ale to by trzeba było spróbować znaleźć sposób wejścia do biosu i w nim poszukać możliwość ustawienia bootowania cd. Bo dobrze by było przeskanować właśnie z dos programem choćby MHDD i żeby wykazał czasy odczytu. Ja miałem nie dawno sytuację podobną że transfer dysku spadł jeszcze niżej niż u Ciebie a wynik skanowania był bardzo dobry. U mnie pomogło z formatowanie partycji systemowej i zainstalowanie z obrazu tej partycji. Jeszcze w internecie znalazłem sposób na ten przypadek że w menedżer urządzeń odinstalowywało się sterowniki wszystkich podstawowych kontrolerów IDE i restart komputera i przy uruchomieniu systemu kontrolery się zainstalowały same z powrotem i pomogło. Ja tego sposobu nie próbowałem to ręki nie dam że działa. Ogólnie dobrze by było zrobić kopie ważnych danych przed wykonywanymi operacjami. Skanowałeś na obecnoś wirusów o ile będzie mozliwe przy tak niskim transferze to też kłania się skan antywirusowy z bootowalnej płyty. Albo dać Log-i wkleić do działu bezpieczeństwo wcześniej czytająć instrukcji jak dokładnie zrobić.

Dodane 08.04.2012 (N) 18:29

Narazie stawiałbym na przyczynę sprzętową. Czyli przeskanowanie jak Ciuci pisał przeskanować MHDD i uzyskać potwierdzenie błędów C5 i C6 i zerować i remap. No i zainstalować system. Jedna uwaga jesli zdecydujesz się na zerowanie to laptop w tym czasie zasilany z sieci nie z baterii. Ponoć muszą być stabilne napięcia i chyba pewniej będzie z sieci. Jeśli zrobisz kopie danych przed operacjami zerowanie to możesz jeszcze uzyć komendy przez start : uruchom

Prosze z uprawnieniami administratora uruchomic CHKDSK i podac komende

chkdsk c: /F /R

i zatwierdzic.

Po restarcie komputera operacja z komendy powinna się uruchomić i może to potrwać ale nie liczyłbym na poprawę tylko że spróbować można. A decyzja czy użyjesz tą komende należy do Ciebie czy od razu użyjesz MHDD do zerowania i remap.

Screen z Sentinela zrobiony kilkanaście minut temu. któremu programowi bardziej ufać hd tune czy sentinelowi

post-253904-0-63015300-1393089144_thumb.

Widziałeś datę tematu?

 

Patrz zawsze na smart dysku. HD Tune i opcja health.