HDD, C5 i C7, jeden sektor z pojawiającym się i znikającym bad sectorem

Witam, zastanawiam się czy dysk jest do najszybszej wymiany, wrzucam screeny z HD tune


na 4 skany: 2 razy wyświetlił Damaged, 2 razy nie, zawsze w tym samym miejscu i tylko jeden sektor

Speed map

Wejdż we Właściwości dysku w opcje Narzędzia i przeskanuj dysk. Potem sprawdz ponownie przez HD Tune. Jeśli znów w C5 będą wpisy to jest problem.
Na wszelki wypadek skopiuj wcześniej dane
Tu masz opis co to owe C5
https://www.easeus.com/storage-media-recovery/current-pending-sector-account-repair-and-data-recovery.html

chodzi o to? image

Tak.

dalej to samo


Z tego dysku należy usunąć wszystko co ważne dla użytkownika, następnie go wyzerować/wymazać np. programem Activ@KillDisk (zaznaczyć ten dysk i w Menu pozycja Erase!) i po tej operacji pokazać jego stan, ale najlepiej w programie CristalDiskInfo. Czytelniejszy!
https://m.majorgeeks.com/files/details/active_killdisk.html

na razie tylko przerzuciłem z niego dane, ale po tym doszło mi nowe ostrzeżenie czy ten dysk coraz bardziej pada?
image

No ja bym na takim dysku raczej nic nie trzymał, na czym mi zależy.
W sumie taki dysk można wykorzystać jako cache np. przy renderowaniu wideo, albo na instalki, które można w każdej chwili ponownie sobie pobrać. (aż całkowicie nie padnie)
Przy systemie plików NTFS dużo nie trzeba, żeby dane nie były czytelne, jak dysk pada.
W każdym razie warto jeszcze spróbować go wyzerować, jak wyżej zasugerowano. Jeżeli będzie więcej reloków to już wiadomo, że nie warto ryzykować.

W linku który ci podałem jest tabela gdzie gwarancja padnięcia dysku tylko z tego powodu wynosi 43%. Czyli bardziej po chłopsku wyłącznie z powodu błędu w C5 na 100, 43 dyski na pewno padną. Gdzies jeszcze wyczytałem (ale nie potrafię wyszukać gdzie to było) ze stanie się to w ciągu 6-ciu miesięcy.
Windows 10 ma z automatu opcję konserwacji systemu więc będzie uruchamiał chkdsk i relokował uszkodzone sektory ale tak długo jak będzie miał gdzie.
Porady dostałeś.

@Domker @Astor444 Wyzerowałem


Niestety ale błędy dalej zostały (bo rozumiem, że gdyby pomogło to coś by się zmniejszyło?)

Jedynie ten sektor co wcześniej był na czerwono zniknął, ale nie wiem czy to powód do radości

W każdym razie dziękuję wszystkim za pomoc.

No i dobra, na śmieciowe / mniej ważne dane może być. Z doświadczenia jak już jakieś bad sektory się pojawiają, to potem przeważnie wracają lub pojawia ich się więcej.

1 polubienie

No dobrze, ale bym chciał (jak prosilem) jeszcze widzieć obrazek całego(!) okna programu Crystal Disk Info. Jest w nim więcej informacji o dysku. Może być wersja portable:
https://www.majorgeeks.com/files/details/crystaldiskinfo_portable.html

Jednak zerowanie coś dało co do C5 i C7, chociaż dysk jest faktycznie już “nad-zużyty”! Ponad 60 tys. godzin pracy to jest niezły wynik! Jak pisał poprzednik, jako “magazynowy” na mało ważne lub jakieś eksperymenty jeszcze się nadaje.

1 polubienie

W C7 dalej ma ‘3’, C5 no zeszło do 0.

C7 też ma praktycznie zero! Ja wierzę jedynie Crystal Disk Info. Program nie uważa tego za straszny błąd.
Zrzut%20ekranu%202021-03-28%20185405

@Domker @Astor444 Żeby nie zakładać nowego tematu to jeszcze podepnę się tu, ten dysk też powoli umiera?

Najpierw go wyzeruj jak poprzednio, potem pokaż zrzut okna CrystalDiskInfo.

Zakończ raczej używanie tego dysku. Nawet jako “magazyn” może być problematyczny.
Mimo wszystko, zastanawia mnie małe używanie tego dysku. 5400 godzin i 1500 włączeń to bardzo niewiele, parametry szczegółowe są jednak bardzo marne.