HDD - duży problem

Witam.

Znacie może jakiś sposób na rozruch uszkodzonego dysku ? Od jakiegoś czasu zawieszał mi się komputer i myślałem że jest to wina słabego zasilacza ale bankowo się myliłem i mam teraz problem bo mam na dysku 120 GB danych w tym kilka tysięcy zdjęć z aparatu których kopii nie mam :frowning:

Problem jest duży bo zaraz po włączeniu komputera bios ma problem z autodetekcją po czym wywala komunikat

Pri Master HDD Error

Run SETUP bla bla bla :)

ew. System boot failure czy coś takiego

ps. dysk dla pewności podłączyłem do innego komputera i tam jest to samo

HELP !!

napisz jednak co pisze w miejsce bla bla bla :D, bo to może pomóc.

Złączono Posta : 24.09.2007 (Pon) 22:35

czy dysk jest widziany w biosie :?:

Zworki na dysku są dobrze ustawione?? Jeżeli podłączasz przez taśmę od razu do płyty to musi być na master. Jeśli masz na jednej taśmie 2 napędy(np: Cd-rom i hdd) to musi być w slave. Jeżeli dobrze pamiętam. Jak masz 2 hdd to ten główny z winem musi być na master,a 2 na slave. Odpisz czy coś pomogło i napisz co pisze w miejscu bla bla bla.

nie no chodziło mi o to że takie pierdoły :slight_smile: nic dalej niema

afn1

niestety te opcje odpadają dysk jest w 100% dobrze podłączony a jego działanie lub nie jest kompletnie przypadkowe :o czyli po zawieszeniu się np: wyłączałem kompa i włączałem ponownie i raz zadziałało a raz nie. Tym razem 20 resetów nic nie dało.

Wyrobione łożyska przez co dysk ma problem z pozycjonowaniem głowicy.

Uruchom system z innego dysku ewentualnie u kogoś innego i przekopiuj wszystkie dane ze starego dysku bo czeka go niedługo całkowita śmierć a wtedy już nic nie odzyskasz.

proponuje myśleć już nad nowym dyskiem

Postaraj się o części do swojego dysku, punkomuzykant np. z Allegro. Pamiętaj, że muszą być identyczne. Tak można dysk naprawić tylko w celu zrobienia kopii.

Szkoda, że czasy tradycyjnych, klasycznych aparatów fotograficznych odeszły w przeszłość !!

Proszę zapoznać się z treścią poniższych tematów i zmienić tytuł swojego tematu na konkretny, mówiący o problemie.

W tym celu proszę użyć przycisku icon_edit.gif

:arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?p=980957

:arrow: http://rtfm.killfile.pl/#tematy

Podobno czasami pomaga zamrożenie dysku w zamrażarce - tylko trzeba go dobrze zabezpieczyć przed wilgocią. Potem go uruchomić (jeśli się da to nie wyciągając z zamrażary) i szybko kopiować dane.:mrgreen:

Jeśli bios nie widzi dysku mimo poprawnego podłączenia i ustawienia, to masz problem, zostaje podmiana elektroniki dysku z takiego samego typu dysku i może ruszy.

Chyba już za późno :frowning: dysk zdechł i słychać takie specyficzne pukanie w środku przy rozruchu. Zamrażać to go może nie będę :mrgreen: bo chwilowo szukam paragonu z gwarancją (może jeszcze mam) ew. zobaczę te części na aukcjach, ale zawsze to jakaś alternatywa, jak będę zdesperowany to lodówa :slight_smile:

Dzięki za pomoc

Złączono Posta : 25.09.2007 (Wto) 17:06

:mrgreen: Udało się ludziska 8) Jakimś cudem, zupełnie bez przyczyny po 150tej próbie komp się odpalił i przesyłam sieciowo wszystkie pliki na drugiego kompa. Niby szybko bo ok 4-8 MB na/sek ale leci już 5 godzina :o