HDD i cache

Kupiłem jakiś czas temu nowy dysk 160 barracude 8 mega cache

Mam jednak taki problem, dzisiaj korzystając z programu Azureus powłaziłem gdzieś do statystyk i zobaczyłem, że całkowita ilość cache wynosi 4mb :?

Nie wiem czy ten program tyle wykorzystuje czy jak, dlatego chciałbym was zapytać: jak mogę dokładnie sprawdzić, ile cache posiada mój dysk ? Nie mogę się nigdzie doczytać na forum ;\

I przy okazji: dlaczego program Everest nie pokazuje mi ile i jaki rodzaj pamięci RAM posiadam ?

z góry dziękuje ze odpowiedź…

a co ma cache programu do cache dysku twardego?

jak cie to trapi to zmien sobie w ustawieniach programu.

cache5kn.th.png

a co do everesta… na pewno ptarzyles tutaj?

pamiec3no.th.png

tak… everest

dysk8xy.th.png

dzięki, bardzo mi pomogłes, teraz już wiem, że mam 8 mega cache :slight_smile:

no ale… trapi mnie jeszcze jedno, obadaj na screenie i powiedz czy mogę to jakoś zmienić

hdd6me.th.jpg

u Ciebie np. najszybszy tryb transferu jest taki sam jak aktywny a u mnie licho to wygląda ;\ Poradzisz coś ?

jak nie masz, zainstaluj sterowniki do plyty glownej (w tym IDE) i ustaw odpowiednie opcje przy kontrolerze IDE w panelu sterowania.

nie odpowiem ci dokladnie, bo w sumie nie wiem jaki masz system operacyjny i na jakim chipsecie masz mobo.

oczywiscie plyta glowna (kontroler, do ktorgo podpiety jest dysk) musi obslugiwac wiecej niz udma33… no i tasma do HD musi byc 80-cio żyłowa.

właśnie wydaje mi się, że moja taśma nie jest 80żyłowa bo mam ją od xxxxx czasu, ale nie mam pojęcia ile taka taśma może kosztować i czy będzie pasować do mojej płyty głównej ;\ Postaram się ściągnąć te sterowniki jeszcze i zobacze jak będzie…

Btw: dzięki za fatyge i tak bardzo dużo już mi pomogłeś, oby więcej takich ludzi się rodziło ;p

Taśmy ATA są uniwersalne i będzie pasować.

Taśma 80 żyłowa cena około 15 zł.

Jak będziesz miał 40 żyłową może być że transfer spadnie do ATA 33.

Ale sprawdź w menadzeże urządzeń - kontrolery IDE i podstawowy kanał (lub pomocniczy) gdzie podpięty masz dysk,opcja zaawansowane i zobacz tryb transferu i bieżący tryb transferu i przestaw wszystko na UDMA5,OK i restart kompa i sprawdź czy komp zapisał to ustawienie.

Jeśli nie odinstaluj podstawowy kanał lub pomocniczy(ten gdzie masz podpięty dysk),restart kompa i zobacz,ewentualnie przestaw na UDMA.OK,restart i zobacz i powinno być dobrze.

Pamiętaj najpierw wgraj najnowsze stery do płyty głównej,jak chip VIA pakiet powyżej 4.51.