HDD - problem z odczytem niektórych folderów


(michal85) #1

Znajomy przyniósł mi komputer na którym nie odpalał się system. Ponieważ nie było tam newralgicznych danych sformatowałem dysk C i zainstalowałem system ponownie. Niestety jak się okazało niektóre dane na dysku D po reinstalacji były nieczytelne. Z początku myślałem że chodzi o prawa własności. Jednak to nie to. Żadnym programem nie mogę usunąć ani odczytać niektórych plików i folderów. CHKDSK nie pomógł. Chciałbym stracić jak najmniej danych z dysku D. Co z tym fantem zrobić?


(Warlord5) #2

jeżeli odpalisz system operacyjny z płyty, to spróbuj naprawić uszkodzone sektory

dysk będziesz musiał kupić nowy


(michal85) #3

Z pewnością gruntownie przeskanuję dysk. Natomiast nie wiem jeszcze czy to bad sectory czy może jakaś awaria systemu plików.


(slawex1983) #4

Ma początek daj zrzut zakładki SMART programu HD Tune, bądź Everesta. Następnie przeskanuj powierzchnię dysku za pomocą HD Tune z ODZNACZONĄ opcją Quick Scan. Jak to zrobisz, to otrzymasz dalsze instrukcję.

Póki co niczego nie próbuj naprawiać. Problemem wcale nie musi być dysk. Chcę zobaczyć co powie SMART.

A i jeszcze jedno. Jeżeli kontroler dysku pracuje w trybie AHCI, to pewnie nie uzyskasz dostępu do smarta. Będziesz musiał przestawić w biosie tryb jego działania na IDE, compatybile (albo jeszcze inaczej - producenci biosu mają różne nazewnictwo). Jeżeli nie znajdziesz stosownej opcji, to spróbuj programu ASTRA - przeważnie radzi sobie z AHCI.


(michal85) #5

Sorry za jakość screenów. Chciałem wyzerować dysk ale zobaczę co powiecie, zawsze mam problem z interpretacją danych S.M.A.R.T.

0b99ad3b4eb7ea4dm.jpg

1e851d172574feadm.jpg


(Michal Kolatek) #6

Zgraj co ważne jak najszybciej, dysk wywal, kup nowy, można próbować go zerować, ale przy takiej ilości badsectorów plus potencjalnych przyszłych badów ok 7tyś, jak dla mnie szkoda się w to bawić. Talerz jest nieźle zmasakrowany, sporo błędów odczytu i dodatkowo pada mechanika.


(michal85) #7

Dziękuję bardzo za pomoc. Pozdrawiam.