HDD Samsung - AJ41 : RAM Error

Witam

mam następujący problem: o dłuższego resety systemu, problemy z uruchomieniem systemu - monit w stylu “nie udało się odczytać dysku” na czarnym ekranie i zdarzenia w eventlogu, System: “Sterownik wykrył błąd kontrolera na \Device\Harddisk0\D”, “Na \Device\Ide\IdePart2 został wykryty błąd parzystości”, “Podczas operacji stronicowania wykryto błąd urządzenia \Device\Harddisk0\D”. Chkdks /R z tego co pamiętam nic nie znalazł, ale pewien nie jestem. Zmieniłem gniazdo od kabla sygnałowego na mb oraz kabel sygnałowy. Sprawdziłem pamięci MemTestem - wszystko ok. No i co najważniejsze zastosowałem oprogramowanie diagnostyczne do tego dysku ESTOOL i oto komunikat: Errors was detected in this test !!

"…

Ram verify test : Testing … -

Busy not clear

Multiple read test : Testing … Pass !

Service Code = AJ41 : RAM Error

Total Elapsed Time: 01:0308

Error Occured Test Loop Number 1

Test was completed"

Kolega sugeruje bym jeszcze pamięci podmienił. System ogólnie się uruchamia ale wspisy w eventlog się powtarzają także nie jest dobrze. Proszę o pomoc może ktoś się spotkał z takim przypadkiem nie raz :/.

masterweb , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Pamięci Cache na dysku raczej nie wymienisz metodą chałupniczą. IMHO zrobić kopię zapasową danych i jeśli dysk jest na gwarancji, to z niej skorzystać.

Problem w tym, że nie ma już gwarancji :/. Pisząc “Kolega sugeruje bym jeszcze pamięci podmienił” chodziło o Pamięci Ram, które mogę powodować niepoprawne wyniki testu diagnostycznego HDD, jak i występowanie wcześniej opisanych błędów zarejestrowanych w dzienniku systemu Windows. Właśnie robię test na innych pamięciach zobaczymy. Czy opłaca się podążyć drogą sugestii programu diagnostycznego: Errors was detected in this test !!

Dodane 03.08.2010 (Wt) 13:47

Po zmianie pamięci RAM i zasilacza (na wszelki wypadek) problem pozostaje nierozwiązany. Pozostała mi opcja low level format … potem ponowna diagnostyka estool :confused: napiszę o efekcie. Czy można dzwonić do producenta w celu uzyskania ich opinii w tym temacie ?. Potem muszę odzyskać dane poprzez funkcję kopia zapasowa MS Windows (System State + dysk C).

Nikt w PL nie udzieli Ci informacji technicznej związanej z HUTILem i dyskiem Samsunga. PL serwisy tylko robią test i przewalają dyski do Holandii. Nie trać czasu na niskopoziomowy format bo to nic nie da.

Hmm niskopoziomowy format wykonany już. Test na desktopie, gdzie jest podłączony nadal negatywny “Service Code => AJ41 : RAM Error”. Co ciekawe na innym kompie test zakończył się sukcesem “RAM VERIFY TEST : Testing … Pass ! … Service Code -> SJ25 : Test OK”. Gdzieś wyczytałem, że aktualizacja biosu płyty głównej może pomóc MB ASUS P5GZ-MX lub jego downgrade. Spróbuje dysk na STATA I przełączyć może niepoprawnie działa na tej płycie obsługa SATA II. Jakieś pomysły?

Sprawdziłeś SMART ? Są jakieś bady ?

Diagnostic Test ESTOOL sprawdza także SMART oczywiście wynik PASS! tylko z tym >> Ram verify test : Testing … - było coś nie tak. Na komputerze docelowym dysk ze zworką (trybie SATA I) i porcie szarym dla dysku sata w trybie Slave 2x poprawnie wykonany został Diagnostic test ESTOOL “RAM VERIFY TEST : Testing … Pass ! … Service Code -> SJ25 : Test OK” . Jutro sprawdzę w trybie SATA I na porcie dla master. Aktualizacja bios’u MB i HDD moim zdaniem może tylko pomóc :confused: ?

Ale czy są bady ?

Chkdsk wcześniej nic nie wykazał, a smart sprawdza tzw. Reallocation Event Count, Current Pending Sector Count. Nawet jeśli bady by były to mieszczą się w przestrzeni do realokacji skoro wynik dla testu SMART jest PASS. Ps. ESTOOL nie widzi błędów w diagnostic test kiedy dysk jest podpięty pod porty dla trybu stata slave (kolor szary) “RAM VERIFY TEST : Testing … Pass ! … Service Code -> SJ25 : Test OK”, natomiast dla trybu sata master (kolor czerwony) wywala wspominany błąd >> Ram verify test : Testing … - Busy not clear >> Multiple read test : Testing … Pass ! Service Code => AJ41 : RAM Error. ".

Dodane 06.08.2010 (Pt) 18:12

Hmm zmieniłem napęd także na SATA :confused: i nic. Okazuje się, że tylko na porcie SATA slave dysk nie wykazuje błędów w teście diagnostycznym. Zrobiłem aktualizacje biosu MB zobaczymy co się stanie ;/. Ale nie liczę na cud ;(. To co wymieniać dysk czy walczyć innymi sposobami ?

Dodane 08.08.2010 (N) 21:52

Zmiana biosu do najnowszej wersji + napęd optyczny SATA, dysk w trybie SATA master test zakończył się powodzeniem, czyżby upgrade pomógł? Wszystko okaże się w poniedziałek po kolejnym teście z napędem na PATA.

Dodane 09.08.2010 (Pn) 11:34

Z napędem PATA test również pozytywnie. Zastanawiam się czy nie wystarczyło zresetować bios poprzez usunięcie baterii :confused: na jakiś czas. Ale co nowy bios to nowy :slight_smile: