HDD zaczyna brzęczeć, S.M.A.R.T. do oceny stanu dysku

Witam.

Dziś zauważyłem, iż w laptopie zaczął cicho brzęczeć dysk co mnie zaniepokoiło. Dodatkowo objawami towarzyszącymi wydawanym dźwiękom jest zawieszanie się oprogramowania (sporadyczne ale jest), niewiele ale jednak działanie samego systemu.

W celu weryfikacji problemu załączam screeny, będę wdzięczny za ocenę stanu dysku.

 

HD Tune

 

 

 

HDD Sentinel

 

 

Dysk : Seagate Momentus 5400.6, 2,5 cala, 500 GB, model ST9500325AS

Ten “Current Pendig Sector” świadczy o niestabilnych sektorach - więc albo dysk rozpoczyna agonie

albo potrzebne jest odswierzenie dysku.

 

Proponuje użyć programu Disk Fresh a potem się okaże :slight_smile:

http://www.puransoftware.com/DiskFreshHomeSetup.exe

 

“Interface crc error count” świadczy o błędzie na złączu/gniazdku dysku - gdyby to nie był laptop to bym napisał ze masz kabelek/tasme obluzowaną - no ale to laptop :slight_smile: Poza tym to pojedyńczy bład więc raczej bym sie tym nie przejmował.

 

I jeszce “G-sense error rate” - troche “telepiesz” tym laptopem - mówiąc w skrócie nosisz laptopa gdy jest właczony wiec wykrywane są przeciążenia to moze dyskowi zaszkodzić a poza tym czasami serwis nie chce uznac reklamacji jeżeli jest dużo takich incydentów.

Może zerowanie w MHDD coś jeszcze da? + scanowanie powierzchni F4 i wrzuć zdjęcie smart po zerowaniu i po scanowaniu.

 

Zerowanie usunie wszystkie dane z dysku.

 

Wymień taśmę sygnałową dysku na nową - parametr C7

Laptop to Sony VAIO, niestety po gwarancji. 

Problem w tym, że ma ukrytą partycję do przywracania systemu i ewentualne użycie MHDD spowoduje usunięcie tej kopii zapasowej.

 

Czyli zerowanie to pierwszy krok do sprawdzenia, tak? 

C7 - uszkodzony kabel, który powoduje błędy typu CRC. Wymień kabel. Błędy C5 już powstałe na dysku można sprobowac naprawić

chkdsk /f /r X:

X: litera dysku

 

To jest laptop, kabla nie ma. Jedynie co mogę to poprawić podpięcie dysku do złącza SATA.

 

 

No to spróbuję :wink:

_tommy_ - rozumiem… w starszych laptopach acer widziałem kabelki(taśmy itp.), może w nowocześniejszych laptopach stosuje się inne połaaczenia np. na “styk”

Ok ale czy coś może dać poprawa podłączenia dysku? 

Sony to dość nowy sprzęt więc tu nie ma opcji na kabel, klasyczne stale podłączenie.

_tommy_ ale pewne styki są ? Da się je “przeczyścić” np. spirytusem?

Dojście do dysku jest idealne, jak do większości podzespołów. Przeczyścić spirytusem?  :unsure: salicylowy może być?  :stuck_out_tongue:

Może być coś na bazie ALkOHOLU czystego… Zakurzonyw  środku ??

 

Sprawdź np. Norton Disk Doctor (Norton Utilites) … wybierasz ostatnią opcję(struktura partycji)…czy nie występuje “nierówność partycji”

 

Nierówności partycji mogą powodować zwiększanie się błedów na dysku a co z kolei idzie na krótszy czas ekspoatacji dysku i zmniejszenie wydajności.

 

Niedawno otwierany i odkurzony. Może wypięcie dysku spowodowało jego dziwne zachowanie?

 

Zrobię skan MHDD i dodam zdjęcie, wtedy ocenicie czy faktycznie są problemy.

Start -> Programy -> Akcesoria -> Narzędzia systemowe -> Informacje o systemie). Z menu wybieramy składniki -> Magazyn -> Dyski. Interesująca nas pozycja to: „Przesunięcie początku partycji”, jeśli liczba bajtów jest podzielna  przez 4096 to partycja jest wyrównana prawidłowo.

 

W ten sposob można uniknąć wiele błedów dysku i powstawanie błednych sektorów (np. takich nie do zapisania) i głowica wykonuje mniej operacji…

Nie mogę w MHDD przeskanować dysku :frowning: poza tym bios jest tak okrojony, że nawet nie wiem jak ustawiony jest dysk (czy jako primary czy secondary). 

Zapewne dysk jest jako SLAVE bo MHDD nie wspiera dysków podrzędnych :expressionless:

 

 

 

Coś jest nie halo…

Można to jakoś wyrównać? 

Czy ta dziwna praca dysku może być spowodowana problemem z przesunięciem partycji? 

 


 

 

 

EDIT, 08.09.2014

Istnieje jakiś soft którym można szybko i bezboleśnie wyrównać te różnice?

A może lepiej jest zrobić zerowanie całego dysku z ewentualnym remapowaniem i na nowo “postawić” system?

 

 

Nie wiem jak to jest z SEAGATE ale wiele parametrów jest bardzo wysokich, być może czas pomyślec o zrobieniu backupu a potem “wymazać/wyzerowac dysk”

 

http://www.diskwipe.org/

 

Wolałbym MHDD użyć :wink: