HDMI-DVI system nie wykrywa monitora

Witam. Od kilku dni borykam się z dość dziwnym problemem. Posiadam dwa monitory, oba monitory to BX2235 (link do manuala w pdf: http://downloadcenter.samsung.com/conte … -01Eng.pdf ) i kartę graficzną radeon hd5830 extreme, która kupiłem jakieś 2 tygodnie temu. Przy wcześniejszej karcie graficznej używałem dwóch kabli DVI<->DVI nowa karta graficzna nie ma dwóch wejść DVI, ma natomiast 1 DVI, 1 HDMI oraz jeden display port. Zaopatrzyłem się w odpowiedni kabel HDMI<->DVI-I.

Mój problem: monitor podłączony przez kabel HDMI->DVI (sprawdzałem oba) działa, tylko do momentu logowania do systemu. W momencie logowania do systemu, się wyłącza i przechodzi w tryb standby. Nie jest także wykrywany wówczas przez system. Żeby wykluczyć winę karty graficznej, pożyczyłem od sąsiada monitor, który podłączyłem i został wykryty, aczkolwiek pierwsze podłączenie skutkowało jakimiś dziwnymi artefaktami na monitorze (podejrzewam że za wysoka rozdzielczość była) ale reset systemu pomógł i monitor normalnie został wykryty przez system i mogłem na nim wszystko robić, wniosek - karta graficzna sprawna jak i monitory.

Kiedy odinstaluje sterowniki od karty graficznej, monitor podłączony przez kabel HDMI<->DVI się włącza, ale działa wówczas jako klon monitora podłączonego przez DVI<->DVI. W trybie awaryjnym podobnie działa. Kilkukrotne przeinstalowanie sterowników nie pomogło. Dodam że dla testów przełożyłem kartę do komputera sąsiada, on używa windowsa XP i na windowsie XP jest identycznie. Na ubuntu uruchomionym z pendrive, po instalacji sterowników nie ma takiego problemu. I oba monitory działają, i oba mogę konfigurować niezależnie.

W czym tkwi problem? W sterownikach? Tak myślałem i szukając jakichś informacji w internecie, natknąłem się na ten temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=924134 który dotyczy innej karty, ale problem jest identyczny. Zgodnie z manualem, moje monitory obsługują HDCP, jak i różne rodzaje DVI, zarówno DVI-A, DVI-D jak i DVI-I. Kabel podłączony pod HDMI ma wyjście DVI-I (mogę porobić zdjęcia).

Nie bardzo wiem w czym leży problem. Szukałem podobnych tematów w internecie, ale wszystkie tak jak w linku który podałem, nikt nie napisał rozwiązania, lub ewentualnej przyczyny. Szukałem w opcjach sterowników dostarczonych od AMD (najnowsza wersja), ale nic nie mogę ustawić, bo i tak monitor nie jest wykrywany przez system…

Pomyślałem że może kupię przejściówkę HDMI<->DSUB i podłączę do niej kabel DSUB<->DVI tyle czy to w ogóle zadziała? Ewentualnie HDMI<->DVI-A…

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam

A kartę graficzną kupiłeś nową czy używaną, bawiłeś się w podkręcanie?

Bo wspomniane artefakty mogą być wynikiem uszkodzenia karty np. przegrzania w wyniku podkręcania.

Przepraszam, mój błąd, źle się wyraziłem. Pisząc artefakty, miałem na myśli efekt który się wyświetla na monitorze, jeżeli uruchomi się go w rozdzielczości większej niż obsługuje. Tamten pożyczony monitor, max rozdziałka 1280x1024 a podłączyłem go przy uruchomionym systemie i sama ta rozdzielczość się nie przestawiła. Uruchomiałem ponownie i już rozdzielczość przestawiła się sama.

Karta jest nowa, nie jest podkręcana, jest na domyślnych ustawieniach. Testowałem pod innym monitorem i na innym monitorze jest OK. Z tą różnicą że to nie był mój monitor, i nie wiem czemu nie chcę chodzić na tych moich monitorach… Czemu ich nie wykrywa po logowaniu do systemu? W trybie awaryjnym lub bez sterowników wykrywa oba monitory. Po instalacji sterowników, monitory oba uruchamiają się normalnie, jest okno ładowania systemu windows, i w momencie kiedy ono się wyłącza, a włącza się kran z napisem “logowanie do systemu windows”, w tym momencie monitor podłączony pod HDMI<->DVI się wyłącza i wyświetla się na nim komunikat o który się zmienia z “analog” na “digital” i po jakichś 30 sekundach, monitor przechodzi w tryb uśpienia.

Gdyby to była wina karty, wydaje mi się że nie włączyłaby się bez sterowników jak i np pod ubuntu. Nie wiem czy to jest wina sterowników, bo tak się dzieje dopiero po ich instalacji, ale znowu na monitorze sąsiada działa… Nie wiem, nie znam się, czy mój monitor może nie posiadać jakiejś funkcji (dlatego dałem link do manuala), która jest wymagana? HDCP na pewno to nie jest, bo moje monitory to obsługują… Sam już nie wiem co mam o tym myśleć, bo sytuacja jest bardzo dziwna…

No trochę to dziwne. A zainstalowałeś stery od monitora? Może to coś pomoże.

Hmm tego jeszcze nie próbowałem, tyle że nie wiem czy tutaj sterowniki coś mają, dlatego że monitor nie zostaje wykryty przez system. Pierwszy podłączony pod DVI-DVI jest na liście urządzeń w menadżerze urządzeń a drugiego nie ma. Pojawia się dopiero jak odinstaluje sterowniki lub włączę system w trybie awaryjnym. Dziwne że na pożyczonym monitorze jest wszystko ok, a mój w ogóle jest nie wykrywany… może to coś z kablem? Może to nie powinno być DVI-I tylko DVI-D lub DVI-A ? Ehhh…

Dzięki za szybkie odpowiedzi :wink:

W manualu masz napisane:

"Input Signal, Terminated

DVI(Digital Visual Interface)- I"

a potem:

"Signal Cable

‘DVI-A to D-Sub’ cable, Detachable

‘DVI-D to DVI-D’ cable, Detachable"

więc może faktycznie musisz mieć DVI-D

Hmm ok, tego nie zauważyłem… Jutro po pracy zajdę wymienić kabel i zobaczę wówczas czy to właśnie to… Dzięki za szybką odpowiedź. Dobranoc

EDIT: byłem dzisiaj w sklepie, na stanie niestety nie mieli takiego kabla, jedynie DVI-I (czyli taki jaki aktualnie mam) więc poprosiłem o zamówienie. Jutro - pojutrze maksymalnie będę miał kabel, więc wtedy na pewno odpiszę, czy to był problem kabla, czy może problem nadal występuje.

Pozdrawiam

Dodane 28.03.2012 (Śr) 16:46

Jakieś 30min temu kupiłem kabel HDMI<->DIV-D i niestety reakcja taka sama. Czyli wszystko pięknie się włącza, do momentu logowania w systemie. W tamtym momencie monitor podłączony pod HDMI się wyłącza… Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje. Z pewnością to nie jest wina kabla, bo testowałem 3 różne kable i wszystkie 3 działały, lecz na zupełnie innym monitorze… Wina monitora też nie, po podłączony pod DVI<->DVI działa normalnie.

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, to stawiam kratę piwa (serio) za jakąś radę. Bo w tej chwili to mam monitor którego nie używam, oraz mam 4 różne kable DVI które łącznie wyszły mnie prawie 100zł :expressionless: Wykluczam winę systemu, ponieważ nawet specjalnie zrobiłem reinstalacje systemu i niestety nic z tego nie wynikło… Otwarty jestem na wszelkie pomysły :wink:

Póki co mój kolejny pomysł to zakup przejściówki HDMI<->DSUB i podłączenia do niej kabla DSUB<->DVI obraz poleci wówczas analogowy (niech stracę…) ale zobaczymy czy w ogóle poleci…

skoro działa drugi ekran to wejdź do catalyst control center i kliknij detect displays (wykryj ekrany), powinno go wykryć.

System też ma manager 2 ekranów: ppm na pulpicie/ rozdzielczość i klikasz na detect/wykryj

tam też masz opcje konfiguracji drugiego ekranu.

Podejrzewam, że problem jest prozaiczny: masz w systemie ustawione, żeby po podłączeniu drugiego ekranu nie była podejmowana żadna aktywność przez system (dlatego bios go wykrywa przy rozruchu, potem ładuje się Windows ze swoimi ustawieniami).

a ma działać jako rozszerzenie 1 monitora (1 wielki pulpit) tak?

po podłączeniu 2 monitora i jego wykryciu (jak nie zadziała co napisałem wyżej to wywal stery ATI) w menu rozdzielczość ekranu (prawy klik na pulpit W7) powinna być opcja rozeszerzenia obrazu na 2 pulpity.

@zomo_prl przepraszam że wcześniej nie odpisałem, ale całkowicie zapomniałem o tym temacie… :wink: to co opisujesz już próbowałem. Po podłączeniu innej grafiki (gf 8500GT) oba monitory działają. Po podłączeniu ATI monitor podłączony pod hdmi jest niewykrywany, ale tylko ten konkretny który podałem. Podłączając inny monitor (hyundai lcd dvi-d) monitor jest wykrywany. Podłączając telewizor również wszystko zdaje się być OK.

Problemem najwidoczniej był monitor, i na jednej karcie graficznej tego problemu nie rozwiązałem… Nie doszukałem się żadnego powodu dla którego ten mój monitor miałby czegoś nie obsługiwać, co obsługiwał ten hyundai…

Problem rozwiązałem tak że kupiłem sobie drugą, identyczną grafikę. Co prawda kosztowało mnie to powiedzmy wartość monitora, no ale zyskałem sporo wydajności (battlefield 3 na ultra + full hd, w trybie multiplayer ma ponad 100fps ;)), można to rozwiązać jeszcze inaczej i nad tym też się zastanawiałem. Innym rozwiązaniem może być kupno płyty głównej z wbudowaną grafiką. Jeżeli mamy grafikę ATI, warto poszukać płyty która będzie wspierać Hybrid CrossFireX, to wtedy w zależności od płyty głównej i zintegrowanej karcie graficznej, dostaniemy dodatkowe jednostki cieniujące. I taka średnich lotów płyta kosztuje około 180zł na alledrogo. Plus jakieś koszta przesyłki i wyjdzie 200zł. Z racji że mam całkiem przyzwoita płytę główną (ga-990fxa-ud3) zyskowniej było dla mnie dokupić drugą grafikę, akurat na alledrogo znalazłem ciekawą ofertę z gwarancją na 18 miesięcy jeszcze, to kupiłem grafikę już około miesiąc temu. Także tą kwestię mam rozwiązaną, aczkolwiek do końca nie wiem co było jej przyczyną… Nie mniej, cały komputer został na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy wymieniony z czego jestem bardzo zadowolony ;))

Dzięki za chęci, i próby pomocy. Pozdrawiam