Hdparm - automatyczny standby HDD

Witam,
Chciałem ustawić automatyczne usypianie (standby) mojego dysku do kopii zapasowych.
Z dokumentacji Archa dowiedziałem się, że można to zrobić włączając APM i ustawiając “spindown time”.

Wypróbowałem:

sudo hdparm -B 127 -S 2 /dev/sdc

Parametr “-S 2” ustawiłem na 2 (10 sekund) tylko do testów.

Dysk jednak nie przechodzi do trybu “standby”, mimo iż po sprawdzeniu statusu ma “active/idle”, czyli nie jest używany, więc po 10 sekundach powinien przejść w standby.

Dodam, że wywołanie standby parametrem “-y” powoduje przejście do tego trybu natychmiast.
Co może być przyczyną, że ustawienia te nie działają?

Ja mam tak:
hdparm -B 250 -S 24

Plus mam takie opcje w montowaniu tej partycji:
rw,noatime,data=writeback,nobh,commit=900

Przy czym dysk przechodzi w tryb uśpienia po chyba 15 minutach u mnie, nie wiem czemu się tak dzieje ale nie wybudza się nigdy sam tak że mi to nie przeszkadza.

Dzięki :slight_smile:
Przeszedł w standby sam - wkońu ^^ tylko dosyć szybko - wyreguluję jeszcze parametrem “-S”.
Powiem tylko tyle, że z dokumentacji Archa to przy tej wartości (250) nie powinien przechodzić w standby :smiley:, a jest jednak inaczej - ciekawe.

Values from 1 to 127 permit spin-down, whereas values from 128 to 254 do not. A value of 255 completely disables the feature.

U mnie parametry montowania tej partycji backupowej są takie, w sumie to z mtab je wziąłem (oprócz nofail):
rw,relatime,data=ordered,nofail 0 0

nofail - jakby nie podmontował to system i tak startuje
(na dodatek przyśpiesza mi bootowanie, bo system mam na SSD i bez tej opcji czeka na podmontowanie HDD do backupów)