HDTV a linux - czy da się oglądać filmy o rozdzielczości HD?

Witam, mam takie pytanie. Czytalem w newsie o sterownikach Ati ze dla kart z obsługą HD nie będzie w nowych sterownikach wsparcia dla rozdzielczosci HD bo trzeba by uzyć DRM związanego z HDCP, a jak wiadomo w linuksie nie ma DRM ( i całe szczęscie :))

Czy to oznacza ze na tą chwilę mając np. kartę 8800 albo 8600 GT nie da się na linuksie (mając powiedzmy monitor Full HD obejrzeć filmu HD w tej najwyzszej rozdzielczosci) ???

Pytam głównie z ciekawości bo i tak raczej filmów z HDDVD czy Bluray nie zamierzam oglądac ani inwestować w arcydrogi sprzęt. Wole stare dobre avi czy dvd :stuck_out_tongue: których jakoś zupełnie mnie zadowala.

Zief… w nowych sterownikach od ATI/AMD będzie sprzętowe wsparcie dla dekodowania h264 z DRM, jedynie w OS sterownikach tego nie będzie

I cóż ja od dawna oglądam materiały na Linuksie w HD, nie posiadając jakiejś super karty, r9700pro, z winy procka jeśli materiał jest w h264 to maksymalnie wyrabia mi 720p

No przecież karty Nvidia od dawna wspierają sprzętowo dekodowanie HD. Zdaje się nawet durny 6200, którego sam posiadam. W Mplayerze z akceleracją na opengl (video output gl lub gl2) filmy HD 720p śmigają aż miło, 1080p nie próbowałem. Jak będzie z płytami blu-ray ciężko powiedzieć, zresztą i tak narazie cena czytnika jest zaporowa. Zresztą 720p mi nawet wystarczy, bo cena telewizorów full HD też jest narazie zaporowa.

quente , proszę popraw tytuł tematu na mówiący konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby, temat poleci do kosza.