Historia IP. IPv4 a IP

Czy jest możliwość sprawdzić historię swojego IP, tzn. jaki kiedyś był do mojego komputera przypisany bo wydaje mi że miałem inny.

 

Drugie pytanie adres IPv4 zaczyna się od 192 natomiast adres IP sprawdzany w przeglądarce od 178. Który adres jest widzialny na zewnątrz?

Adres IP to… adres IP :-), który może być w dwóch wersjach tj. v4 (IPv4) lub nie tak dawno wprowadzonej v6 IPv6.

Składnia adresu iP w wersji 4 to xxx.xxx.xxx.xxx gdzie xxx to liczba z zakresu 0-255. Nie ma znaczenia czy zaczyna się od 192 czy też 178 bo to cały czas IP v4. Domyślam się, że korzystasz z jakiegoś routera. Twój komputer łączy się z routerem za pomocą IP zaczynajęcego sę od 192.xxx.xxx.xxx. Natomiast z siecią internet (dostawcy) router łączy się po adresie 178.xxx.xxx.xxx i “na zewnątrz” ten jest widziany. Wielu dostawców stosuje tzw. dynamiczne przydzielanie adresu IP (np w usłudze neostrada itp.) dlatego adres IP (“zewnętrzny” tj. 178.xxx) może być zmienny, ponieważ nadawany jest przez usługodawcę internetu.

PS. Historii adresu “zewnętrznego” nie da się w prosty sposób odczytać. “Wewnętrzny” natomiast (pomiędy komputerem a routerem) zależny jest od konfiguracji routera.

Mam nadzieję, że zrozumiałeś… bo prościej już chyba się nie da :slight_smile:

Na zewnątrz widziany jest ten zaczynający się od 178 czyli jest to adres zewnętrzny. Ten adres zaczynający się od 192 to tzw. adres wewnętrzny.

Mówiąc bardziej obrazowo: adresy zewnętrzne to jak numery domów na ulicy łącznie z nazwą ulicy i nazwą miasta, a numery wewnętrzne, to jak numery lokali w każdym budynku wielorodzinnym.

w adresie: Warszawa ul Marszałkowska 125/3 liczba 3 jest adresem wewnętrznym podobnie jak i w adresie: Warszawa ul Jasna 18/3.

W budynku wielorodzinnym wszyscy mieszkańcy mogą mieć ten sam adres zewnętrzny IP ale różne adresy wewnętrzne. Właściwym przydzielaniem wysyłanych i odbieranych informacji zajmuje się wówczas router który musi być w takim przypadku.

Jeśli sobie tego nigdzie nie zapisujesz, to taką możliwość ma tylko ISP. Ewentualnie w logach routera możesz znaleźć, jeśli w ogóle ujmuje w logach adresu IP jakie otrzymał.

 

Ponieważ adresy IP w wersji 4 się wyczerpują, postanowiono to opóźnić, zanim zostanie wykorzystywany masowo IP w wersji 6 i stworzono między innymi coś takiego jak NAT. NAT polega na tym, że pod jeden adres mozna podpiąć wiele urządzeń i NAT sprawuje nad tym kontrole. Polega to na tym, że wydzielono pulę adresów, które mogą być dowolnie używane w sieciach LAN, a ponieważ mogą być używana przez kilka osób, a w internecie każdy adres musi być indywidualny, adresy prywatne w internecie nie mają prawa istnieć (nawet jak taki pakiet wyjdzie do internetu, pierwszy lepszy firewall go odrzuci) i NAT adresy prywatne zamienia na adresy publiczne. Tu masz listę adresów prywatnych :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/ip-publiczne-czy-prywatne-tu-się-dowiesz-jak-sprawdzić-t361832/

 

IPv6 powstał 18 lat temu… :wink: