Historia vortalu

To najstarsza wersja vortalu jaka znalazłem w sieci. Między innymi news o powstawaniu nowatorskiej telefonii p2p…Skype 8)

http://web.archive.org/web/200309092220 … ogramy.pl/

Prawie wszystkie newsy od Krogulca.

Mało miał wsparcia w tamtych czasach :P:P

w zasadzie, to te newsy są dostępne na aktualnej stronie Vortalu, jedyną ciekawostką może być ówczesna szata graficzna (a właściwie kolorystyka tylko, bo niestety webarchive nie archiwizuje grafiki). Chociaż intrygująca jest widoczna w prawym górnym rogu zakładka ‘sklep’

mozna sie cofnac jeszcze bardziej :slight_smile:

http://web.archive.org/web/200304101247 … gramy.com/

To akurat tak trafiłeś - na początku pisaliśmy newsy razem z Cebulą mniej więcej po połowie…

Dokładnie tak - począwszy od pierwszego. Można się do nich dostać przez wyszukiwarkę, strona po stronie z newsów np. tak http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=4&page=488 lub poprzez archiwum…

Miniaturkę tego jak to wyglądało można zobaczyć tutaj: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=1073 :wink:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dobreprogramy.pl

Ciekawe, czy przeżyje atak delecjonistów na Wikipedii. :wink:

Mogliby się zdecydować. Raz piszą portal raz wortal (sic!) za chwilę vortal :stuck_out_tongue:

“Pierwsza aktualność w serwisie” - to z przypisów na Wikipedii.

Wyraz aktualność nie jest chyba liczbą pojedynczą od wyrazu aktualności, co nie?

Ci “oni” to ja. :roll: Wortal to odmiana portalu (portal wertykalny) i w wypadku DP można ich używać zamiennie (razem ze słowem “serwis”). Słowo “wortal” jest poprawne i występuje w SJP, słowo vortal nie. Vortal użyłem wyłącznie w kontekście nazwy zlotu, gdzie się ono pojawiło.

Niestety mylisz się. Aktualność jest poprawnym słowem (i lepszym od “news”).

To w kontekście teorii spiskowych :stuck_out_tongue:

Ryan a czy ja kwestionuję, że coś jest nie poprawne? Według mnie, powinno się trzymać jednego schematu. Jeżeli decydujemy się na konkretną pisownię, to powinno się tego trzymać.

Zresztą, nie ma o czym deliberować.

I jest ona spójna - wszędzie użyłem poprawnego słowa “wortal”. Słowo “vortal” pojawiło się wyłącznie w kontekście nazwy zlotu - nie mogę przecież zmieniać nazwy z powodu własnego widzimisię. To tak jakbym poprawiał wszędzie dobreprogramy na Dobre Programy, bo tak jest poprawnie językowo. Ale nie taka jest nazwa własna. Tak jak zlot był niestety zlotem czytelników vortalu a nie wortalu.

//edit

Zresztą widzę, że ktoś wyświadczył wilczą przysługę DP i zmienił poprawne wortal na błędne vortal…

Złączono Posta : 27.11.2007 (Wto) 17:49

Przepraszam za post pod postem, ale rozbawiła mnie historia edycji artykułu. :slight_smile: Najpierw ktoś zmienił wortal na vortal, poźniej inna osoba przywróciła pierwotną wersję. W międzyczasie jeden z adminów usunął część POVów (subiektywizmów). Najnowsza edycja jednak mnie zwaliła z nóg: administrator roo72 oznaczył “POVażny POV” jakim jest sekcja o krytyce wortalu. :smiley:

Vortal jest używany tylko na DP i tylko w odniesieniu do DP, więc wydaje mi się, że słowa Vortal przez V w odniesieniu do dobrych można używać, jednak niech najlepiiej wypowie się administracja.

Nie wie ktoś, jaki nick ma Lech Kędzior?? Cebulę dopisałem, ale kto to jest Kędzior?? Krogulec??

Nie ma większego screena pierwszej wersji Vortalu?? Jeśli ktoś ma, niech tutaj wklei.

Już sie Ryan wypowiedział :stuck_out_tongue:

Drążysz temat niepotrzebnie.

Trzeba było pojawić się na zlocie. :roll:

Trzeba było pojawić się na zlocie. :roll:

HarryPotter trochę bzdur wsadziłeś do artykułu o dp. Echh. Wydaje mi się, że starasz się pomagać na siłę.

Gdybyś Ryan mógł zajrzeć tam i poprawić jedną rzecz. Nie mam konta na Wikipedii i nie mam chęci się w to bawić w tej chwili :slight_smile: Napisałem na PW, o co chodzi.

Tak naprawdę nie ma to dużego znaczenia… Łącznie z nazwą “dobreprogramy” używamy “vortal” (“vortal dobreprogramy”) ale w kontekście zdania to wortal jest jak najbardziej OK tak samo jak serwis internetowy, a nawet portal (jak ktoś się uprze ;-))

Tak to ja - powinno być Leszek co prawda ale to szczegół :stuck_out_tongue:

Natomiast to zdanie “Serwis od początku rozwijany jest przez wrocławską firmę Xenium założoną przez Lecha Kędziora i Kamila Cybulskiego (Cebula)” jest pewnym uproszczeniem i jest ogólnie trochę nieprecyzyjne.

Historycznie, w wielkim skrócie, wyglądało to mniej więcej tak:

  • firma XENIUM została założona przez Leszka Kędziora (czyli mnie), Roberta Lisa i Rafała Szramowiata

  • vortal został powołany do życia pół roku później jako projekt można by rzec “hobbystyczny” przez Leszka Kędziora, Kamila Cybulskiego i Roberta Lisa, firma XENIUM go natomiast sponsorowała (w wielkim skrócie chodziło o to, że XENIUM tworzyło strony internetowe, a vortal miał być przykładem obrazującym możliwości firmy)

  • z czasem ta symboliczna granica się zatarła i stanowimy jeden zespół.

Biorąc pod uwagę powyższe aby tego dodatkowo nie gmatwać najbardziej czytelnym opisem byłoby coś w rodzaju:

“Serwis został powołany do życia przez Leszka Kędziora (Krogulec), Kamila Cybulskiego (Cebula) i Roberta Lisa (Lisek) i jest własnością wrocławskiej firmy XENIUM”.

Pewnie gdzieś jest - poszukam…

Poza tym:

  • nie wiem czy jest sens dopisywać takie rzeczy jak “pasjonująca” historia logo vortalu - rozumiem, że to wzbudzało kontrowersje ale jest to chyba mało istotne z punktu widzenia czytelnika Wikipedii, który tych zawiłości i określeń (mydło) może nie zrozumieć…

  • wycofaliśmy się z nowej wersji forum (nie vortalu) w oparciu o autorski silnik (mówiliśmy o tym np. podczas Zlotu). Nowe forum będzie na phpBB 3.x. (choć docelowo jest prawdopodobne, że wrócimy do tej koncepcji).

  • dobreprogramy mają forum od 5 maja 2003 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=386

  • gry na weekend są od stycznia 2003 roku (komiks był dużo później)

  • nie wiem kto dodawał opis Polowania na licencje (zakładam, że nie Ryan) ale jest on nieczytelny

  • brakuje podkreślenia, że celem vortalu była od samego początku promocja legalnego oprogramowania (ale IMHO nie jest to niezbędne bo jest informacja o potępianiu piractwa co wychodzi na prawie to samo :wink: )

  • do grona moderatorów warto byłoby wliczyć osoby, które zajmują się zatwierdzaniem (i w pewnym sensie także częściowo moderacją) komentarzy na vortalu - są to adam9870 i Monczkin, więc w zdaniu o moderatorach wydaje mi się powinna być mowa o 14 osobach.

Mam też prośbę na koniec - jeżeli to hasło ma zostać ostatecznie zatwierdzone przez adminów Wikipedii to proponowałbym ograniczyć mieszanie (edycję) przy nim (pierwotny tekst stworzony przez Ryana był już właściwie OK pomijając brak Liska). Bardzo nas cieszy “oddolna inicjatywa” Ryana, a także zaangażowanie innych forumowiczów ale nie chcielibyśmy aby ktoś odniósł wrażenie, że opis te był “inspirowany” przez władze vortalu. IMHO lepiej niech będzie krótki i rzeczowy bez wgłębiania się w wątki typu “historia logo na przestrzeni wieków” i innych takich :stuck_out_tongue: Resumując moja propozycja jest taka aby dalsze dopracowanie hasła koordynował Ryan bo inaczej wyjdzie z tego jakaś masakra :wink:

My zaś (administracja) dziękujemy za zaangażowanie, nie chcemy się jednak włączać w ten proces aby uchronić się od ew. zarzutów :stuck_out_tongue:

boczi

Jakiś taki anonimowy jesteś :clever:

ja osobiście tego nie rozumiem :roll: (artykuł czytałem ee…)

xulu Krogulec wyjaśnił.

Może inaczej powiem - nieścisłości, za wiele komplikacji w artykule, widzę że ktoś pododawał trochę rzeczy, zapewne HarryPotter.

To też jest dyskusyjne

w końcu forum można przeglądać również bez konta

A może to blu-ray? :lol:

Jak mówi Krogulec - niech Ryan się tym zajmie :wink:

:badgrin:

no niech tak zostanie :smiley:

Lech/Leszek - zawsze sądziłem, że Leszek to zdrobnienie. :wink:

Wiem, ale nie jestem w stanie bardziej złożonych zależności firmowych udokumentować. Pewnie też wszystkich nie znam.

  • Logo: nie dodałem tego ja. Ja tylko poprawiłem usuwając POV i klaryfikując kilka rzeczy.

  • Forum: też nie ja dodałem, a nie chce mi się szukać źródeł.

  • AFAIR ze zdania o grach i piracie nie wynika, że pojawiły się razem (przynajmniej tak było w pierwotnej wersji.

  • Polowania nie dodałem ja, ale ja je edytowałem. Przeliczyłeś moje siły. :wink:

  • “dobreprogramy – największy[1] polski wortal internetowy w całości poświęcony legalnemu oprogramowaniu” w streszczeniu to brak podkreślenia?

  • Nie miałem jak czytelnie opisać zatwierdzania komentarzy.

Zasadniczo z tym hasłem jest kilka problemów, z których należy sobie zdawać sprawę.

  • dobreprogramy miały już hasło w WP, które wyleciało w trybie ekspresowym (24h glosowanie SDU)

  • mimo iż w WP opisane są serwisy o niższej wikipedyczności niż DP, DP i tak są na granicy notability

  • rozbudowywanie hasła tak kontrowersyjnego jak DP doprowadzi do jego kastracji lub głosowania na SDU (strony do usunięcia)

  • każda informacja dodawana do takiego hasła musi być uważnie sprawdzona pod kątem POV i opatrzona wiarygodnymi źródłami

  • warto sprostować zdanie Krogulca “jeżeli to hasło ma zostać ostatecznie zatwierdzone przez adminów Wikipedii”: administratorzy na WP nie mają większego prawa głosu niż użytkownicy i nie do nich należy zatwierdzanie czegokolwiek

  • dwóch administratorów już hasło edytowało, m.in. roo72; gdyby hasło miało polecieć na EK (ekspresowe kasowanko) to już by poleciało; jeśli było zdaniem kangura kontrowersyjne to omówił je na IRCu z resztą aktywnych wikipedystów

  • propozycja Krogulca bym cokolwiek koordynował jest IMO nie na miejscu - WP to społeczność i taka sugestia jest próbą kierowania edycją hasła

Dlatego zaproponowałem bardziej klarowny i łatwy do sprawdzenia opis tej kwestii.

Nie sugerowałem tego i nie jest to IMHO niezbędne (w przypadku logo IMHO wręcz niewskazane)

Widocznie się rozpędziłem ale z kontekstu można było odnieść takie wrażenie :wink:

Napisałem przecież, że to najpewniej nie Ty :stuck_out_tongue:

OK - masz rację

Dokładnie. Przypomnę tym, którzy nie są zorientowani, że wyleciało bo było bez sensu opisane. Ktoś zamiast opisać serwis opisał historię zmiany logo i wyszedł z tego jakiś totalny bełkot.

Tak też sądziłem dlatego sugerowałem aby nie dopisywać tam nie wiadomo czego…

To skrót myślowy - chodziło mi o to, że jak wyjdzie z tego jakiś bełkot to może to zostać odrzucone tak jak za pierwszym razem.

Źle mnie zrozumiałeś albo raczej to ja nieprecyzyjnie się wyraziłem (późna pora już :wink: ). Idea WP jest mi znana i zdaję sobie sprawę z tego, że każdy może zaproponować swoje poprawki. Chodziło mi raczej o to aby nie robiło tego teraz (działając w dobrej wierze) na hurrra kilkanaście osób z naszego forum bo może wyjść z tego straszny bałagan (jak każdy zacznie wrzucać historie o zmianach logo i innych tego typu rzeczach). Nie ulega wątpliwości, że jesteś osobą najbardziej doświadczoną jeżeli chodzi o WP więc pomyślałem, że osoby chcące “dołożyć cegiełkę” od siebie do tego hasła mogłyby z Tobą swoje pomysły skonsultować. Ale OK - cofam tą myśl. W tej kwestii nie chcielibyśmy być posądzeni o ingerencję czy sterowanie - jak już napisałem nie chcemy się w proces tworzenia hasła osobiście angażować.