[How To] D-Link dwl510 na Debianie

Miałem ostatnio okazję pomagać przy ustawianiu internetu dla tej karty na Distro Debian.

Opiszę jak to zrobić. (Debian etch) Odpalamy Debiana.

Wkładamy płytę z której był instalowany.

Instalujemy pakiet build-essential

aptitude install build-essential

Instalujemy pakiet headersów do naszego jądra

aptitude install linux-headers-`uname -r`

Ściągamy archiwum ze sterownikami do kart na chipsecie r8180 TutajSą to już nie rozwijane sterowniki aczkolwiek na wersji jądra która jest w debianie działają bardzo dobrze. Rozpakowywujemy je. Wchodzimy do rozpakowanego katalogu poleceniem _cd_Wykonujemy polecenia make i make install (z roota) Wykonujemy polecenie _depmod_Wykonujemy polecenia

modprobe ieee80211

modprobe ieee80211-rtl

modprobe ieee80211-crypt

modprobe ieee80211-wep

modprobe r8180

I konfigurujemy połączenie (To jest opisane w wielu miejscach w sieci. Kumpel postanowił że chce mieć debiana testing. Dodaliśmy repozytoria Lennego i _aptitude update && aptitude upgrade && aptitude dist-upgrade_Poszło bez problemów. Reboot. Okazało zię że jądro się uaktualniło. Było 2.6.18 a stało się 2.6.22 Pomyśleliśmy ze zainstalujemy jeszcze raz te ster. Niestety nie chciały się kompilować. Więc jak to zrobić? Na szczęście do powyższych sterowników wyszły patche dla nowszych jąder. Tutaj są spakowane, spatchowane źródła (robimy jak w przypadku poprzednich, IDENTYCZNIE, tylko nazwy katalogów mogą się zmienić)LinkWedług autora patchy powinny też działać na 2.6.23. Istnieje jeszcze także fork tych sterowników. Jak poinformował mnie autor sterowników do jądra 2.6.25 powinny być już włączone te sterowniki (w poprawionych wersjach) Istnieje jeszcze podobny projekt sterowników do chipsetów realteka Aby je ściągnąć wykonujemy

svn co https://rtl-wifi.svn.sourceforge.net/svnroot/rtl-wifi rtl-wifi

Nie testowałem ich i nie wiem czy działają. Ja zalecam te które podałem na początku a dla nowych jąder te spatchowane.

Opis powinien działać też dla innych kart na tym samym chipsecie.

Jesli ktoś znajdzie lepsze rozwiązanie proszę pisać :slight_smile:

W kernelu 2.6.25 sterownik rtl8180 już jest. Działa dobrze. Przynajmniej u mnie, na openSUSE 11.0. Z Archem też ok. Nic innego nie testowałem, ale raczej z “nowszymi” dystrybucjami nie będzie problemu. Po prostu instalujemy system i wifi działa nam prosto z pudła :lol:

P.S.

Moja karta to:

lspci

06:06.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8185 IEEE 802.11a/b/g Wireless LAN Controller (rev 20)

A kernel: uname -a

Linux pendrak 2.6.25.11-0.1-pae #1 SMP 2008-07-13 20:48:28 +0200 i686 i686 i386 GNU/Linux

Możliwe ja przy instalacji pomagałem jak jeszcze nie było 2.6.25… nie pamiętam kiedy… a poradnik zawsze się może przydać (jakby ktoś etcha instalował)