HOW TO - Zarządzanie plikopartycjami VHD w Windows 7


(Adirucio96) #1

Witam!

W Windowsie 7 jest funkcja zapożyczona z systemów z rodziny *NIX, a mianowicie plikopartycje. Nie jest to żadna nowość, a jedynie namiastka tego co znajdziemy w systemach *NIX. Jest to taki plik, który zachowuje się jak normalna partycja, z tym że jest to plik :wink: I to go różni od partycji, która jest wydzielonym miejscem na fizycznym dysku. Oczywiście jeżeli chcielibyśmy wrzucić naszą plikopartycję na pendrive'a to nie może być większa niż 4 GB, gdy pendrive jest sformatowany w systemie plików FAT. Może to być np. exFAT.

Jak tworzyć pliko-partycje?

Klikamy prawym przyciskiem na Komputer --> Zarządzaj. Potem znowu PPM na Zarządzanie dyskami --> Utwórz VHD. Otworzy nam się okienko, w którym możemy wybrać różne parametry dla naszego dysku. Podajemy nazwę, lokalizację, wielkość i wybieramy czy podaliśmy wielkość w GB, MB czy TB. Na dole możemy wybrać jak ma zostać sformatowany nasz wirtualny dysk. Pierwsza opcja oznacza, że dysk automatycznie będzie zwiększał swoją objętość na fizycznym dysku w miarę dodawania do niego danych, aż do osiągnięcia podanego rozmiaru. Wtedy więcej już nie zmieścimy co jest normalne. Druga opcja z kolei oznacza, że wirtualny dysk, będzie miał na stałe podaną wielkość. Jeżeli zależy nam na oszczędności miejsca to wybieramy opcję pierwszą. Naciskamy OK i nasza pliko-partycja jest założona i zamontowana. Nie zapomnijmy jej także podzielić na partycje! Tutek jak to robić jest oczywiście na naszym forum. Jest to poradnik do Visty, ale w Windows 7 jest prawie identycznie: :arrow: Dzielenie dysku na partycje - Vista

Jak zamontować pliko-partycje?

Wyobraźmy sobie taką sytuację, że kopiujemy naszą plikopartycję na pendrive i przenosimy do innego komputera z Windows 7. I teraz jak ją zamontować? Więc po kolei. Klikamy prawym przyciskiem na Komputer --> Zarządzaj. Potem znowu PPM na Zarządzanie dyskami --> Podłącz VHD. W nowo otwartym oknie podajemy lokalizację naszego dysku. Zaznaczamy Tylko do odczytu jeżeli nie chcemy dokonywać żadnych zmian na plikopartycji. Po naciśnięciu OK nasza pliko-partycja jest zamontowana.

Jak odmontować pliko-partycje?

Klikamy prawym przyciskiem na Komputer --> Zarządzaj --> Zarządzanie dyskami. Szukamy dysku, który jest plikopartycją (w moim wypadku jest to Dysk 2) i na nim naciskamy prawym przyciskiem myszy i z rozwijalnego menu na Odłącz VHD. W nowym oknie możemy też wybrać czy po odłączeniu dysk ma być skasowany. Naciskamy OK i dysk jest odmontowany z systemu.

Pozdrawiam!


(Zymel) #2

Przy próbje stworzenia dysku .vhd oraz zamontowania już istniejącego wyskakuje mi błąd Tytuł błędu:"Virtual Disk Manager" Treść błędu: "A virtual disk support provider for the specified file was not found." Dysk który prubowałem zamontować był stwprzony w Virtual PC 2007. Czy zna ktos inny sposób zamontowania wirtualnego dysku .vhd pod Win7x64?