HOWTO Apache + PHP + MySQL [Windows]


(mario@) #1

W poniższym tekście postaram się przedstawić instalację serwera Apache + PHP + bazę danych MySQL. Sama instalacja będzie przeprowadzona na systemie z rodziny Windows.

Zanim zaczniesz cokolwiek instalować stwórz sobie na dowolnym dysku folder o nazwie serwer (w moim przypadku będzie to C:\serwer i to do niego będę odwoływał się w całym tekście). W utworzonym folderze będziemy instalować wszystko co do tworzenia/testowania stron będzie nam potrzebne.

Apache

Serwer Apache pobieramy z oficjalnej strony projektu http://httpd.apache.org/download.cgi (najlepiej jak najnowszą wersję oraz z rozszerzeniem *.msi). Po pobraniu wymaganego pliku dwukrotnie klikamy na jego ikonkę. Pojawi nam się kilka plansz umożliwiających instalację naszego serwera.

1.


(Cezary Nowak) #2

Na szczęście dla początkujących - można to zrobić dużo łatwiej instalując gotowy pakiet - np WampServer.

Ma to dodatkowo taką zaletę, że można bardzo wybierać jaka wersja PHP/MySQL ma być uruchomiona (Przydatne, gdy zależy nam na zgodności z serwerem docelowym).

Ostatnią rzeczą o której nie napisał autor postu jest konfiguracja funkcji mail(). Windows 7 nie ma wbudowanego serwera SMTP (XP chyba miał ale głowy uciąć nie dam) więc e-maile wysyłane przez PHP nie będą dochodzić.

Najprościej jest to obejść konfigurując sendmaila. Opis tutaj: http://glob.com.au/sendmail/

Pozdrawiam !


(Kamil Szestowicki) #3

Witam.

Dzięki za ten pełny opis instalacji wspomnianego trio.

Proponuję dla początkujących skorzystanie z xampp'a http://www.apachefriends.org/en/xampp.html Pakiet zawiera wszystko skofigurowane i gotowe do działania. Wraz ze wzrostem wiedzy można zmieniać ustawienia wg własnych potrzeb.

Dla osób mobilnych proponuję wykorzystanie Mov'AMP http://wiki.joomla.pl/Mov'AMP_PL_-_Joomla!_wsz%C4%99dzie_tam_gdzie_chcesz Twój serwer idzie wszędzie tam gdzie Ty.