[HOWTO] kompilacja plików .exe pod systemem linux

Nie wiedziałem czy umieścić to w tym dziale czy w dziale poświęconym systemom GNU/Linux. Jeżeli więc mój post jest w niewłaściwym miejscu to proszę o przeniesienie go. Tutorial jest raczej przelaniem mojej dzisiejszej pracy na papier, być może komuś się przyda w przyszłości…

Krótki wstęp:

Przesiadka z windowsa na linuxa niewątpliwie jest dla mnie nie lada wyzwaniem, tym bardziej że w szkole korzystamy z Windowsa XP i na nim programujemy (bo o to mi chodzi) przy wykorzystaniu VC++EE2005. Dla mnie największą bolączką było porzucenie właśnie tego IDE (w domu też z niego korzystałem). Wybór padł na Code::Blocks w połączeniu z GNU GCC Compiler. Zastanawiające było czy da się skompilować program w taki sposób aby działał pod windowsem. Wszystko znajdziesz poniżej.

Dosyć biadolenia, czas na konkrety.

Domyślam się, że masz już zainstalowane C::B jak i GCC oraz wiesz jak obsługiwać terminal. Nie testowałem tego na innym IDE, jeżeli ktoś to przetestuje i będzie działać, niech da znać. Na pewno dopiszę to tuaj.

Żeby przystąpić do pracy musimy zainstalować mingw. Odpalamy terminal i wpisujemy:

sudo apt-get install mingw32

Po instalacji odpalamy nasze IDE (ja sprawdzałem na w/w C::B) następnie przechodzimy do zakładki settings >> compiler and debugger. W Global Compiler settings wyszukujemy zakładkę Tollchain executables. Podmieniamy g++ w linijkach

C++ Compiler [oraz] Linker for dynamic libs

26113112.th.png

na i586-mingw32msvc-c++.

46609570.th.png

kompilujemy jakiś program (Choćby zwykłe „Hello World!”), następnie przechodzimy do katalogu ze skompilowanym programem i sprawdzamy właściwości pliku. Jeżeli mamy zainstalowane wine to będzie pisać „Program DOS/Windows”, jeśli nie: „Nieznana aplikacja”.

Mając wine możemy sami sptawdzić działanie aplikacji. Gdy jednak nie posiadamy ów programu musimy kombinować. Prosimy znajomego o uruchomenie programu. UWAGA!! Przesyłając komuś plik musimy dopisać do niego rozszerzenie .exe, w przeciwnym wypadku osoba ta nie uruchomi naszego tworu.

W tak oto prosty i przyjemny sposób mamy kompilację plików na windowsa.

Prosił bym o zgłaszanie wszelkich błędów na PW. Z góry serdecznie dziękuję