HP 655 - problem z zasilaczem?

(Lamerq2) #1

Witam mam problem z laptopem HP 655, mianowicie zachowuje się jak by bateria była rozładowana i nie chce jej naładować, tzn. ładuje przez kilka sekund i przestaje, komputer uruchamia się do momentu podświetlenia matrycy i gaśnie po kilkukrotnej próbie ładowania, po odłączeniu baterii i podpięciu samego zasilacza pali się dioda, że dostaje prąd lecz po włączeniu zapalają się diody i gaśnie, rozebrałem laptopa i sprawdziłem napięcia wejscia przy wtyczce przewodu od gniazda zasilania (gniazdo 8 pin na płycie głównej) przed i po włączeniu komputera.

PRZED włączeniem: 2V, 5V, i 19V x2
PO włączeniu/kilkusekundowym ładowaniu:
2V stałe na skokowe 1.2.3.1.2.3 itd.
5V skacze od 2 do 6V
19V kompletnie losowe napięcia od 1 do 15V

z mojej dedukcji wynika że zasilacz padł i nie daje rady zasilić laptopa ani go ładować, testowałem też podpinając wentylator 80mm 12V 0.17A i zakręci się lekko co chwilę, przy innym zasilaczu wyje jak szalony.

Pytam się ze względu na to by nie ponieść dodatkowych kosztów kupując niepotrzebny zasilacz.

(tomcio_pl) #2

Jakie napięcie daje zasilacz gdy nie jest podłączony do laptopa?

(Lamerq2) #3

19V stałe, po podłączeniu go do laptopa, lub do wentylatora napięcia skaczą EDIT: właśnie zmierzyłem z wentylatorem i skacze 5-3-2-0V i zakręci się lekko co chwilę, a no i nie robi się nawet letni gdy jest podłączony

(tomcio_pl) #4

Ciężko stwierdzić co może być przyczyną. Może to zasilacz a może laptop ( obstawiam zasilacz ). Najlepiej weź laptopa do sklepu niech Ci dobiorą zasilacz i podłącz do laptopa. Będziesz miał 100% pewności.

(Lamerq2) #5

u mnie nie ma takiego serwisu więc jedynie wysyłkowo, jest sklep komputerowy ale diagnoza to śmiech na sali więc nie mam po co tam iść, “właśnie zmierzyłem z wentylatorem i skacze 5-3-2-0V i zakręci się lekko co chwilę”

(tomcio_pl) #6

Wentylator jest na 12V więc 19V z zasilacz to trochę dla niego za dużo. Jeżeli po podłączeniu tak skacze napięcie na zasilaczu to wygląda na to, że jest uszkodzony.

(Lamerq2) #7

no ledwo się na nim kręci, jeżeli można nazwać to kręceniem, pod drugim też 19V dużo mu nie brakuje żeby się uniósł, dobra zamawiam zasilacz i zobaczymy, jak nie pomoże to zwrot poleci, bo jedynym wyjściem będzie uszkodzony układ zasilania/ładowania w płycie głównej.

(Lamerq2) #8

to był zasilacz, laptop działa bez problemu :slight_smile: