HP 8440p i Win7 - działają tylko głośniki lub tylko słuchawki

Dlaczego oprogramowanie?
Bo sprzęt raczej sprawny. Na Linuxie nie ma tego problemu (bo Linux w ogóle nie widzi głośników w żadnym z moich HP - więc zakładam, że nie uszkodziły się wszystkie sprzętowo w przeciągu kilku lat).

Świeżo zainstalowałem Windows 7. Głośniki w laptopie grają, za to podłączone słuchawki nie zmieniają niczego (głośniki dalej grają, słuchawki milczą).
Zainstalowałem sterowniki IDT (ze strony HP, dedykowane do tego modelu) - to słuchawki zaczęły grać, ale za to głośniki w laptopie milczą.

Po przeszukaniu internetu odkryłem, że problem raczej znany. Tylko żadne ze znalezionych zaleceń nie zadziałało.

Aktualizowanie, deinstalowanie, przywracanie itp. sterowników - nic. Albo głośniki, albo słuchawki.
Narzędzia rozwiązywania problemów - problemów nie widzą.
Grzebanie w ustawieniach systemowych i tych IDT - również nie daje jakichkolwiek efektów.

Podsumowując:
a) jest IDT - dźwięk jest tylko w słuchawkach,
b) nie ma IDT (są “starsze” sterowniki systemowe) - dźwięk jest tylko w głośnikach laptopa, podłączenie słuchawek nic nie zmienia (głośniki dalej grają).

Czy ktoś potrafiłby coś poradzić na to?

Sprawdź gniazdo słuchawkowe. Może być uszkodzone (jakaś zapadka się zwiesiła na amen; choć tu też jest parę rozwiązań) i dlatego masz takie dziwne objawy.

Ale powiedz myślisz że jest to błąd sprzętowy czy w konfiguracji?

Ja stawiam na sprzęt. W sterownikach może być inaczej skonfigurowane działanie zapadki, dlatego na tych IDT dźwięk jest tylko w słuchawkach, a na domyślnych tylko w laptopie (domyślne pewnie nie mają wbudowanej obsługi przełącznika).

Znając życie czeka Cię wizyta w serwisie, gdzie serwisant zasugeruje wymianę gniazda.

PS: Taka ciekawostka. Syn kolegi miał podobny problem (też HP) i w Ubuntu 16.04 dało się osobno sterować głośnością głośników zamontowanych laptopie i samych słuchawek. ALSA totalnie olewała ustrojstwo wykrywające czy słuchawki są podłączone czy też nie.

1 polubienie

Sprawdź gniazdo słuchawkowe

To jak “ugotuj obiad”. :wink:

Hej,

Po prostu podłącz słuchawki i poruszaj jack’iem - jeśli gdzieś są uszkodzone luty, to być może na moment usłyszysz coś ze słuchawek. I to będzie potwierdzenie, że mamy do czynienia z problemem sprzętowym.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Ruszanie wtyczką niczego nie zmienia, mimo usilnych prób. :wink:

Hej,

A próbowałeś testować na systemie Live CD/DVD? Na przykład jakimś Linuxie uruchamianym bezpośrednio z płyty?

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

No jak niczego nie zmienia, to tylko rozbiórka laptopa, poszukanie kompatybilnego gniazda Jack na sieci, zakup i wymiana. Tylko tak na 100% będziesz pewny :slight_smile:

Nie, na Live nie próbowałem. Wyjaśnisz, jaką to poczyni różnicę w stosunku do Ubuntu wgranego na dysku? :wink:

Hej,

Przepraszam, jakoś nie odnotowałem tego, że pisałeś w pierwszym poście o tym, że Linux nie widzi w ogóle głośników. W takim układzie nie powinno być różnicy między systemem zainstalowanym na dysku a takim uruchamianym z płyty. A skoro tak, to chyba zostaje tylko rozebranie sprzętu, jak radzi @hiropter.

Pozdrawiam,
Dimatheus