Hp Compaq 2510p - wymiana podzespołów - prośba o poradę

Witam,

zakupiłem niedawno używanego lapka Hp compaq 2510p. Ram niestety to tylko 2gb (DDR2), procesor 1,2 ghz (dwurdzeniowy) i dysk 60gb.

W związku z powyższym chciałbym zapytać, czy mógłby ktoś doradzić jakiego typu podzespoły powinienem kupić i gdzie? Na laptopach się kompletnie nie znam - zawsze na stacjonarnych jechałem.

Chciałem wymienić mu pamięć na co najmniej 4 GB RAM - tutaj wchodzi tylko jedna kość, więc odpada rozwiązanie z dodatkową kością 2gb.

Dodatkowo myślałem też o procesorze (jakiś szybszy by się przydał) i dysku twardym: tak ze 120 gb by mi wystarczyło, ale dysku mogę nie wymieniać - najważniejsze to RAM i procek - mogą być z drugiej ręki. Nie bardzo wiem czego konkretnie powinienem szukać, żeby nie kupic czegoś, co nie będzie pasowało do tego lapka.

Z tego co mi wiadomo komp jest z tych tzw. “biznesowych” i w ogóle jest sprowadzany z Europy Zachodniej, toteż nie wiem jak z częściami w ogóle i kosztami.

 

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Cześć

Ile chcesz wydać na nowe części? Jaki masz dokładnie procesor (sprawdzisz programem CPU-Z). Dysk SSD czy HDD?

Sprzęt solidny, owszem z linii biznesowej, ale już nienajmłodszy.

Powinien obsłużyć pojedynczą kość 4-GB (DDR2 667 MHz). Wymiana procesora na nowy nie będzie opłacalna, a dysku szukaj 1.8" PATA. Jeżeli nie zużywasz non-stop obu portów USB, to od wymiany lepszym wyjściem będzie dysk zewnętrzny na magazyn danych - nie ogranicza Cię wówczas rozmiar. Ewentualnie 128GB SSD za ~80 dolarów - da większego kopa systemowi niż szybszy procek.

Rzeczywiście - zupełnie zapomniałem, że przecież mogę kupić dysk zewnętrzny. Choć w zasadzie myślałem o powiększeniu dysku wewnątrz komputera, bo Windows zajmuje mi już 30gb (na 60 możliwych), a gdybym chciał Win10, to pewnie zajmie mi jeszcze więcej i w efekcie nie wiele będzie można zapisywać na dysku wewn., a co gorsza może mi komputer spowolnić, jak będzie mało miejsca na dysku - już nie raz się z tym spotkałem.

Co do kwoty, jaką chciałbym wydać, to myślę, że max 300 zł - sam komp. kosztował 350, toteż nie chciałbym wydawać zbyt wiele, żeby się nie okazało, że za tę kwotę mógłbym kupić nowy,  z większym dyskiem i lepszymi podzespołami. Oczywiście najważniejsze w tym momencie jest dla mnie zwiększenie szybkości pracy tego komputera, dlatego RAM i procesor wziąłbym najpierw na tapetę, a dysk to mogę sobie za pół roku kupić, jeśli koszt nie zmieściłby się w tych 300 zł razem z RAMem i prockiem (a pewnie się nie zmieści :wink: ).

CPU-Z pokazał następujące informacje odnośnie procesora:

Processors Information   
Processor 1 ID = 0 
     Number of cores 2 (max 2) 
     Number of threads 2 (max 2) 
     Name Intel Mobile Core 2 Duo 
     Codename Merom 
     Specification Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU U7600 @ 1.20GHz 
     Package (platform ID) Socket P (478) (0x7) 
     CPUID 6.F.D 
     Extended CPUID 6.F 
     Core Stepping M0 
     Technology 65 nm 
     Core Speed 797.9 MHz 
     Multiplier x Bus Speed 6.0 x 133.0 MHz 
     Rated Bus speed 531.9 MHz 
     Instructions sets MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, EM64T, VT-x 
     L1 Data cache 2 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size 
     L1 Instruction cache 2 x 32 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size 
     L2 cache 2048 KBytes, 8-way set associative, 64-byte line size 
     FID/VID Control yes 
     FID range 6.0x - 9.0x 
     Max VID 0.938 V

Ktoś mi polecił takiie filmiki na YT - mam obawy, czy rzeczywiście procesor da się wymienić, bo zdaje się, że jest “przyspawany” (procesor widać na końcu obydwu filmików):

https://www.youtube.com/watch?v=ueA2B0rflng

https://www.youtube.com/watch?v=9TZLpQgbquk