HP Compaq nx6110 Mobile Intel Alviso-G i915GM a pamięć ddr2

Witam , posiadam laptopa HP Compaq nx6110 z chipsetem Mobile Intel Alviso-G i915GM , ponieważ mam tylko 512 mb ramu chcę kupić nową kość o pojemności 2gb i tu moje pytanko czy ten laptop obsłuży pamięć ddr2 533 mhz , z odczytu programu everest wynika że obsługuje ten rodzaj pamięci ale przed zakupem wolę się upewnić co do tego

Odczyt z programu everest ultimate edition :

Pole Wartość

Właściwości mostka północnego (Northbridge)

Mostek północny (Northbridge) Mobile Intel Alviso-G i915GM

Supported FSB Speeds FSB400, FSB533

Obsługiwane typy pamięci DDR-333 SDRAM, DDR2-400 SDRAM, DDR2-533 SDRAM

Numer wydania / Stepping 03 / B1

Typ obudowy 1257 Pin FC-BGA

Wymiary obudowy 3.75 cm x 4.00 cm

Napięcie rdzenia 1.5 V

In-Order Queue Depth 12

Kontroler pamięci

Typ Dual Channel (128-bitowy(a))

Aktywny tryb Single Channel (64-bitowy(a))

Taktowanie pamięci

CAS Latency (CL) 2.5T

RAS To CAS Delay (tRCD) 3T

RAS Precharge (tRP) 3T

RAS Active Time (tRAS) 7T

Refresh Period (tREF) 7.8 us

Korekcja błędów

ECC Nieobsługiwane

ChipKill ECC Nieobsługiwane

RAID Nieobsługiwane

ECC Scrubbing Nieobsługiwane

Liczba gniazd pamięci

Gniazdo DRAM nr 1 512 MB (PC2700 DDR SDRAM)

Kontroler graficzny zintegrowany z płytą główną

Typ kontrolera graficznego Intel GMA 900

Stan kontrolera graficznego Włączone

Rozmiar bufora ramki 8 MB

ps

mam jeszcze jedno mało pytanko , jak mogę zwiększyć ilość ramu przekazywanego na karte graficzna

Obsłuży, bo obecnie taką własnie ma. Nie mam tylko pewności, czy BIOS pozwoli na instalację modułu 2GB.

Przy okazji; płyta główna w tym laptopie ma obsługę dual channel, dlatego warto rozważyć zakup 2x2GB.

Inaczej niewielki przyrost prędkości wynikający z powiększenia pojemności pamięci zostanie zniweczony utratą pracy w trybie dul channel.

Przy obecnych cenach pamięci nie warto na tym oszczędzać. Nie daj sobie wmówić, że Windows XP i Vista 32 bit nie zobaczą całej pamięci, więc nie ma sensu kupowanie 4GB.

Fakt, nie zobaczy, ale jest sens, ze względu na zysk prędkości wynikający z trybu dual channel, (który utracisz przy niesymetrycznej obsadzie banków pamięci) oraz fakicie, że nadwyżkę zagospodaruje BIOS na bufory DMA (przyspieszenie pracy dysku i napędu optycznego w trybie burst), a także bufory dla karty graficznej - w tym przypadku prędkość ma najwięszke znaczenie.

Przydział pamięci dla grafiki dokonujesz w BIOS-ie (Video/Graphics buffer…, apreture size, i.t.p.), jeśli w BIOS-ie tego laptopa są takie opcje.

Jeśli ich nie ma, to BIOS wykona to sam na podstawie ilości zainstalowanej pamięci.

Warto wejść na stronę producenta i poszukać nowego BIOS-u oraz informacji o maksymalnej pojemności pamięci.