HP DC5750 SFF + Radeon HD4650 512 D2

Witam. Na wstępie proszę o nie odsyłanie mnie do Google, lub do strony AMD. Lecz proszę o poradę w doborze odpowiedniego sterownika na podstawie podanych przez mnie informacji.

Posiadam w/w komputer o parametrach: AMD Athlon64 X2 2 GHz, 2.25 GB RAM DDR2, iGPU Radeon X300 (X1150). Służy mi głównie do oglądania filmów online. Do niedawna był na nim zainstalowany Windows XP i wszystko działało prawidłowo, nic się nie przycinało. Jednakże z powodu zakończenia wspierania XP, coraz częściej zaczęły pojawiać się problemy przy aktualizacji programów, choćby Javy. Stwierdziłem, że nadeszła konieczność przejścia na Windows 7. W sieci wygrzebałem różne informacje typu, że ten komputer kłóci się z Windows 7 i działa tylko z XP. Nie zniechęciło mnie to. Aktualnie Windows 7 pracuje na nim wyśmienicie. Początkowo były problemy z doborem sterowników, nie zliczona liczba BSOD. Ale ostatecznie Catalyst 7.11 rozwiązało problem. Nawet powłoka Aero działa bez problemu. Jednakże zaczął się problem z filmami, nawet te w najniższej jakości 360p potrafią się przycinać. Rozumiem że zintegrowana grafika może już nie wyrabiać na tym systemie, dlatego postanowiłem zakupić (używaną) grafikę pod PCI-E. Wybór wahał się pomiędzy HD 2400, HD 3450 oraz HD 4650, wszystkie w wersji LowProfile. Ostatecznie wybrałem ten ostatni. Teraz pojawiło się tylko pytanie która wersja sterownika będzie działać prawidłowo, a zarazem współpracować z sterownikami płyty głównej? Jaka wersja Catalyst będzie odpowiednia, 8, 9? A może 7 też support-uje tą grafikę?

W tym miejscu też pytanko o kolejność działań. Najpierw odinstalować sterowniki od iGPU, następnie włożyć nową kartę i zainstalować do niej sterowniki, czy może inaczej?

Pozdrawiam.

Ściągasz driver, instalujesz kartę, instalujesz driver.

Tyle, że jak zauważyłeś sam komputerek nie ma sterowników pod Win 7 (max to vista) - czy poprawnie obsłuży kartę musisz już sprawdzić sam, możliwe że na różnych wersjach Catalista.

Do kart tej serii (ja mam 3850 ale w zasadzie seria 4xxx to kolejna ewolucja). Po wielu różnych kombinacjach u mnie najlepiej banglają  catalisty 11-8. Najnowsze dostępne to chyba 13.9 ale u mnie nie spisywały się dobrze przy starych tytułach.

Generalnie rozchodzi się o to, czy wgranie innej wersji Catalyst nie zastąpi sterowników aktualnie wgranych dla Chipsetu. Gdy poszukiwałem sterowników pod Win7, to faktycznie można było odnaleźć tylko pod Vistę. Na nielicznych stronach można było ściągnąć sterowniki rzekomo pod Win7. Po wielu próbach wgrania różnych wersji Catalyst i jeszcze liczniejszych BSODach, ostatecznie wersja 7.11 zadziałała prawidłowo i tylko ta podczas instalacji zaoferowała sterownik SouthBridge Filter. Wiem to dlatego, że zawsze używam opcji zaawansowanej przy instalacji czegokolwiek.

Sterownik grafiki nie nadpisze sterownika chipsetu. Instalowanie dodatków omijaj.

Dziękuję za odpowiedzi. Aktualnie karta jest w drodze. Gdy już ją zamontuję i zainstaluje najbardziej stabilne sterowniki to podzielę się “wrażeniami”.

A tak na marginesie. Wczoraj wieczorem po obejrzeniu filmu, uruchomiłem program do monitorowania temperatury, gdyż wiatraki szumiały dosyć głośno. Temperatura procka wynosiła ~50 stopni. Uruchomiłem systemowy program Lupa (leżałem na łóżku ~2.5m od TV LCD 26"), i powiększyłem sobie obraz. A po chwili BSOD 0x0000020, 0x0000019. Po resecie system uruchomił się prawidłowo. Ponowiłem podjęte przed resetem czynności i po chwili znowu BSOD tym razem 0x8615d000 wywołany przez BugCheck. Po zainstalowaniu Debuging Tools i przejrzeniu pliku MiniDump, odnalazłem rzekomego sprawcę - ndisuio.sys. Taka ciekawostka.

Karta dotarła. Z racji że jest używana, to wyczyściłem radiator, cooler, nałożyłem nową pastę termo-przewodzącą i naoliwiłem łożysko coolera. Od strony sprzętowej wszystko działa prawidłowo.  Od strony programowej ostatecznie zainstalowałem Catalyst 12.6, ale bez usługi AMD Accelerated Video Transcoding, ponieważ przy każdym starcie systemu pojawiał się komunikat, że program KDBSync.exe przestał działać. Po instalacji wyłączyłem  w auto starcie Realtek HD Audio Tray (RTHDVCPL), ponieważ zainstalowana karta posiada również DSP. Aktualnie komputer podłączony jest tylko przewodem HDMI, a wcześniej D-SUB + MiniJack 3.5. Podczas oglądania filmów online 1080p temperatura nie przekracza 55 stopni C.

A tak jak napisał:

Nowo zainstalowany pakiet sterownika do grafiki nie nadpisał chipsetu, a nawet dodał jeszcze jakiś składnik typu Bridge Filter.

Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.