HP Deskjet F4580 - problem z siecią

(system) #1

Podczas instalacji drukarki sieciowej natrafiłem na błąd.

Monit błędu:

Adres IP 88.156.165.146 komputera i adres IP 192.168.1.185 drukarki nie są ze sobą zgodne. Wyłącz zasilanie routera i drukarki. Odczekaj 60 sekund. Włącz ponownie zasilanie routera, a potem drukarki. Jeżeli adresy IP drukarki i routera nadal będą niezgodne, uruchom ponownie komputer.

Moje pytanie brzmi: Jak zmienić adres IP drukarki?

(Dimatheus) #2

Hej,

Komunikat wskazuje, że adres IP komputera, to adres IP publiczny, podczas gdy drukarka dostała adres z puli sieci lokalnej. By możliwe było poprawne działanie, również komputer powinien otrzymać IP z puli sieci lokalnej.

:arrow: Jak masz skonfigurowaną sieć lokalną? Jaki router?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #3

Sieć jest oparta ja jednym na WiFi Thomsona, model TCW710. IP jest pobierane automatycznie jak powinno być i sieć hula bez najmniejszych problemów. Mój PeCet jest podpięty bezpośrednio kablem, natomiast z WiFi korzystam na laptopie. Problem jest z drukarką, która gdzieś ma określone IP sieci i stąd ten kłopot. Mimo, że próbowałem przeinstalować sterowniki jeszcze raz i ponownie skonfigurować sieciowo drukarkę to problem był ten sam. Właściwie to wszystko jasne, poza wiedzą jak zmienić IP drukarki ;o

Czekam na odpowiedź, Dimatheus. :wink:

(Dimatheus) #4

Hej,

Nie, należy zmienić IP komputera, a nie drukarki. Urządzenie ma przypisane IP lokalne i skoro komputer podpięty jest do sieci z użyciem router'a, to także lokalne IP powinien posiadać.

:arrow: Czy w konfiguracji router'a nie aktywowałeś opcji DMZ, która powoduje, że komputer widoczny jest poza siecią lokalną?

:arrow: Sprawdź w ustawieniach sieciowych, jaki faktycznie adres IP ma komputer, a jaki laptop.

:arrow: A może masz z góry przypisaną ilość zewnętrznych adresów IP?

:arrow: Z usług jakiego operatora korzystasz?

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #5

Dimatheus, nie da się zmienić IP komputera bo by mi internet nie działał. Jest tylko jedno urządzenie, które pobiera PRAWIDŁOWY adres IP od usługodawcy. TO Z DRUKARKĄ JEST PROBLEM, rozumiesz? :wink: Nie ma żadnego routera, to jest modem. Komputer i laptop mają te same prawidłowe IP. To drukarka ma przypisane IP, które nie jest pobierane automatycznie, tylko zostało w jakiś sposób zapisane.

Moja prośba jest jedna, bo wiem jaki problem jest na rzeczy: Jak zmienić IP drukarki?

To jest jedyna prośba w tym temacie, nic więcej mi nie potrzeba.

(Leon$) #6

Start >> Panel sterowania >> Drukarki i Faksy >> Dodaj drukarkę >> dodaj drukarkę lokalną

tam w kreatorze szukaj możliwości zmiany IP drukarki

:slight_smile:

(Dimatheus) #7

Hej,

Troszkę skomplikowaną masz tę sieć lokalną... Zastanawiam się tylko, na jaki adres chcesz zmienić adres drukarki. Wydaje mi się, że bez znaczenia na to, na jaki zmienisz i tak będzie on adresem w sieci lokalnej. Nie wyczarujesz w żaden sposób adresy publicznego... Ale skoro chcesz tylko możliwości zamiany adresu drukarki to możesz zrobić to tak, jak pisał Leon$ , bądź wchodząc do apletu panelu sterowania Drukarki -> Twoja Drukarka -> Właściwości -> zakładka Porty -> Dodaj port. Ewentualnie szukaj w ustawieniach samego Thompson'a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #8

Dimatheus, sieć nie jest skomplikowana. Jest zwyczajnie prosta. Po prostu modem jest podłączony do karty sieciowej komputera stacjonarnego, a dzięki Wi-Fi wysyłam również sygnał do laptopa. Nie wiem co w tym skomplikowanego. Najwyraźniej źle mnie zrozumiałeś.

Zwyczajnie drukarka ma możliwość drukowania w sieci i na płytce instalacyjnej od drukarki HP'ka mogę sobie skonfigurować ją sieciowo tak, aby można było drukować bezpośrednio z laptopa. Sęk w typ, że został jakiś wpis o IP i nie wiem skąd on się tam wziął.

Także, mogę również sformułować pytanie w ten sposób: Czy jest możliwość usunięcia wpisu/logu o przypisanym IP drukarki? Daję głowę, że zrobione to było ręcznie zamiast automatycznie przypisywać IP drukarki.

A co do waszej metody. Tam nie da się zmienić IP drukarki. Inny sposób?

(Dimatheus) #9

Hej,

Zależy, jak patrzeć. W końcu przy takim układzie masz w domu dwie, osobne sieci. Jedna złożona z komputera stacjonarnego, druga tworzona przez udostępnianie połączenia WiFi.

Tak, ale urządzenia muszę być w tej samej sieci lokalnej. Bez tego drukowanie nie będzie możliwe...

A czy używasz dodatkowego oprogramowania do zarządzania siecią Ad-hoc? Czy narzędzi wbudowanych w Windows? Jeśli tych drugich, to usunięcie sieci i utworzenie jej na nowo, pod nieco zmienioną nazwą powinno rozwiązać problem przypisania.

:arrow: Jakie IP otrzymuje laptop?

:arrow: Na jakie IP chcesz zmienić IP drukarki?

Pozdrawiam,

DImatheus

(system) #10

Cóż, to oczywiste ;d

Nie, nie używam dodatkowego oprogramowania bo nie ma takiej potrzeby :wink:

IP na laptopie jest nieco inne: 93.105.137.31.

IP drukarki powinno być takie jak na stacjonarce, czyli 88.156.165.146 by móc zainstalować sterowniki od HP. Dzięki temu będę mógł drukować bez potrzeby odpalania stacjonarki :wink:

(Dimatheus) #11

Hej,

Na początek cofam powyższe, bo po poprzednim Twoim poście wygląda, że jest nieco inaczej. Masz z Vectry wykupione dwa publiczne adresy IP - jedno otrzymuje komputer stacjonarny, a drugie laptop.

Zgadza się - w tej sieci komputer stacjonarny nie pełni roli router'a, a co najwyżej Access Point'a przekazując sygnał WiFi do laptopa. Samym przydzielaniem IP zajmuje się serwer DHCP operatora.

I tutaj pojawia się problem. Jeśli masz wykupione dwa publiczne adresy IP, drukarka nie otrzymuje poprawnego adresu IP z sieci. Wtedy - to zależy od konkretnego urządzenia - przybiera dowolny adres lokalny. W tym przypadku adres 192.168.1.185. I niestety nie dasz rady w takiej konfiguracji zmienić go ręcznie. Jeśli na sztywno przypiszesz adres IP taki, jaki przypisany ma komputer, żadne z urządzeń nie skorzysta z sieci, a Ciebie uraczy komunikat o nieprawidłowościach w adresach IP.

Na Twoim miejscu zainwestowałbym w router WiFi i problem byłby rozwiązany - wszystko po sieci działałoby prawidłowo. Nie trzeba by martwić się o to, że stacjonarny komputer musi być włączony, by korzystać z internetu na laptopie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Kpc21) #12

Można to też rozwiązać bezkosztowo. Drukarkę podłączasz do komputera stacjonarnego po USB i instalujesz. Trzeba zmienić konfigurację sieci pomiędzy komp. stacjonarnym a laptopem. Na karcie bezprzewodowej w komp. stacjonarnym ustawisz adres IP 192.168.1.1, maskę podsieci 255.255.255.0, bramę domyślną zostawisz pustą. Udostępniasz połączenie przez które łączysz się z Internetem oraz drukarkę dla karty bezprzewodowej. W laptopie ustawisz adres IP 192.168.1.2, maskę podsieci 255.255.255.0, bramę domyślną 192.168.1.1. Adresy DNS - najlepiej sprawdź, jakie były przydzielone automatycznie dotychczas, takie wpisz. Na laptopie dodasz drukarkę sieciową.

Na laptopie nie będziesz mieć wówczas publicznego IP.

(Dimatheus) #13

Hej,

Oczywiście, będzie bezkosztowo, ale z wykluczeniem jednego założenie arx'a - jeśli wyłączy komputer stacjonarny, to oczywiście na drukarce nie wydrukuje zupełnie nic. W obecnej konfiguracji też nie podłączy drukarki do dwóch urządzeń. A jeśli przypisze dla niej 3 IP to powodzenia życzę, przy wysyłaniu do niej dużych plików. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(system) #14

O takie rozwianie wątpliwości mi chodziło. Jest dokładnie tak jak piszesz. Kurka wodna, coś może wykombinuję, ale dziękuję za udzieloną pomoc :wink:

(Dimatheus) #15

Hej,

Nie ma sprawy. :slight_smile:

Ja myślę, że rozwiązanie z routerem byłoby najlepszym z rozwiązań - oczywiście jeśli nie posiadasz sensownego powodu, by na dwóch komputerach mieć osobne adresy IP. Przy pomocy prostego routera WiFi podłączysz komputer stacjonarny kablowo, a drukarkę i laptopa poprzez WiFi. Problemów z konfiguracją nie powinno być żadnych. A i koszty nie są nie wiadomo jakie - sam kupiłem jakiś tydzień temu TP-Link'a TL-WR740N za niecałe 80 PLN - i śmiga... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus