HP dv5 1040ew - wyłącza się przy 50% baterii


(edek_211) #1

Witam. Mam laptop HP Pavilion dv5 1040ew. Ostatnimi czasy moją miejscowość nawiedzały burze. Pewnego razu słysząc grzmoty i widząc błyski odłączyłem zasilanie od laptopa aby przeczekać burzę. Po ok. 30 minutach laptop padł ;/ gdy go włączyłem bateria wskazywała 49%. Taka sytuacja powtórzyła się dwukrotnie ;/ nie wiem co robić ;/ laptop jest prawie 2letni dlatego mogę jeszcze oddać go na gwarancję...ale szczerze nie chcę tego robić bo stracę go pewnie na kilka tygodni a jest mi potrzebny bo sesja poprawkowa już wkrótce się zaczyna ;/ pomocy ;/


(Db2524) #2

Było to pierwszy przełączenie na baterię od dłuższego czasu, czy nagle się tak stało?

Nie jestem pewny jak HP, ale gwarancja na baterię zwykle trwa 6 miesięcy, maksymalnie 12 miesięcy.

30 minut pracy po dwóch latach to nie jest tak tragicznie. Producenci mocno oszczędzają na bateriach i w efekcie po dwóch latach trzymają zwykle 10 minut.

A to, że pokazuje jeszcze 50%, to kwestia elektroniki. Jeśli rzadko używałeś baterii, elektronika mogła lekko "zgłupieć", bo spodziewa się dobrej baterii, a tu przy 50% napięcie już jest za niskie, żeby laptop pracował.

Spróbuj naładować baterię do pełna, wejść do BIOS'u, odłączyć prąd i czekać aż się wyłączy. Być może w BIOS'ie będzie specjalna opcja odświeżenia baterii czy coś w tym stylu. Możesz tak zrobić nawet kilka razy.


(edek_211) #3

Z baterii korzystam bardzo bardzo rzadko. Z tymi 30 min to nie do końca jestem pewny. Siedziałem na kurnik.pl więc czas tam szybko leci :wink: Uważasz że te 50% to nic nie znaczą? Jakiś błąd? Użyłem opcji "Sprawdzanie baterii HP" i wynik otrzymałem taki sam jak zawsze - stan baterii DOBRY. Dlatego też ciężko mi uwierzyć że wina leży po stronie baterii... Może coś w rejestrze trzeba pogrzebać... Nie znam się aż tak dobrze na tym ;/


(Db2524) #4

No właśnie. Elektronika uważa baterię za bardzo dobrą (jak pokazuje 50% to myśli, że podziała jeszcze drugie tyle). Wzięło się to stąd, że malo użwałeś baterii.

Nie wiem czy da się jeszcze jakoś skalibrować elektronikę, ale spróbuj zrobić tak, jak napisałem w pierwszym poście.

Dłuższej pracy na baterii już nie uzyskasz, ale może elektronika się skoryguje.


(edek_211) #5

Niestety nie znam sie na BIOS'ie na tyle zeby tam grzebac. Nie chce niczego uszkodzic ;/


(Db2524) #6

No to tylko tam wejdź i odłącz prąd.

Nie bój się, że coś uszkodzisz. Żeby cokolwiek zmienić w BIOS'ie trzeba to najpierw zapisać, więc jak tylko tam wejdziesz i zaczekasz, aż się rozładuje, to nic się nie stanie.

Zresztą BIOS'y w laptopach są tak ograniczone do najprostszych czynności, że nawet jakbyś wszystko pozmieniał to złego pewnie się nie stanie. :smiley:


(edek_211) #7

No i stało się... Bateria do wymiany. Po odłączeniu zasilania stało się to co wyżej pisałem. Czyli 50% i laptop się wyłączył. Włączyłem go bez podłączania do sieci, bateria wskazywała 48 %..... Spadło szybko do kilku i się kolejny raz laptop wyłączył. Przy kolejnym włączaniu pojawił się komunikat przed startem systemu że bateria jest do wymiany. W tym momencie muszę być cały czas do zasilania podpięty, bateria wskazuje 0% i pisze "Podłączony, nie ładuje".

Sprawdzenie stanu baterii --> "Wymień"

;/

Teraz jeszcze pytanie.... Czy mogę wyciągnąć baterię i na samym zasilaniu pracować??? Czy to bezpieczne? Póki nie kupię nowej baterii.....


(Db2524) #8

Bateria może stanowić jedną ze stópek laptopa, dzięki czemu jest stabilny. Może również (ale to mało prawdopodobne) być potrzebna do zamknięcia obiegu powietrza - jeśli temperatury są w porządku, to ok.

Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby laptop pracował bez baterii.

Widać elektronika do reszty zgłupiała, bo ogniwa mają na pewno jakąś pojemność jeszcze.


(edek_211) #9

SpeedFan'em 4.41 przejrzałem temperatury....są w "normie". Zwykle korzystam z notebooka 10-12 godzin dziennie i temperatury oscylują w granicach 40-46 (czasem do 54) stopni Celsjusza. Póki co kasy na baterie nie mam ;/ więc dobrze że da się korzystać ze sprzętu bez baterii...