Hp dv7-7052sw + ssd msata

Witam wszystkich

Rozbierając wczoraj lapka wymienionego w tytule w celu wymiany past termoprzewodzących i oczyszczeniu z kurzu natknąłem się na dodatkowe złącze msata lub mini pcie na płycie głównej. Pytanie czy ktoś wie jakie to złącze i czy będą duże różnice w prędkości między dyskiem pod sata3 ssd crucial bx200, a jakimś dyskiem pod to złącze? Przeglądając specyfikację i manuale nie znalazłem albo przeoczyłem informację o tym.

http://www.hp.com/ctg/Manual/c02842278.pdf

http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c03504360&DocLang=pl&docLocale=pl_PL&jumpid=reg_r1002_plpl_c-001_title_r0002

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-msata-ct250mx200ssd3-712715/

Nie masz mSATA .

KAZDAN63 - pytanie zaremo nie brzmiało “jaki dysk kupić”, tylko czy się da go podłączyć. I tu pojawia się poważna wątpliwość, ponieważ w większości Pavulonów jest to złącze to miniPCI służące oryginalnie do podłączenia karty tunera TV, a nie dysku SSD (i skoro w instrukcji serwisowej nie ma o takim dysku słowa - trzymałbym się tej wersji).

Parametry dysków (przynajmniej niektórych) mSATA nie odbiegają od SATA 2,5’ . Inna kwestią jest czy ma się taki dysk do czego podłączyć . Moim zdaniem SSD SATA 2,5’ jest obecnie bez sensu (wymiary , zasilanie , mSATA 1TB) , ale dziwnie “umiera” mSATA (M2) .

Veers:

Podsumowując rozumiem że nie da się pod to złącze mini pci podpiąć ssd tak? Czytałem na forum hp że w wersji dv7 nie konkretniej tej którą posiadam ale podobnej jakieś podejścia do tego były ( z różnym skutkiem, chodzi o ograniczenie pojemnośći dysku pci jeżeli chodzi o wykrywalność).

Tego złącza w ogóle nie ma w opisie nawet jako złącze na tuner.

KAZDAN63:

Z sensem czy bez to msata na pewno odpada, więc jeżeli nie pci to 2,5 ssd będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Teraz jestem ciekaw czy ktoś pod to złącze próbował coś podpinać bo mam tylko szczątkowe informacje. 1 że nie mam takiego dysku narazie. 2 nawet jakbym miał nie chcę w ciemno ryzykować uszkodzeniem dysku lub płyty głównej

 

W niektórych Pavulonach podłączano pod złącze miniPCI moduł tzw. Robson Cache, odpowiedzialny za obsługę Intel Turbo Memory. Takie karty miały od 512 do 2GB pamięci, ale stricte - nie był to odpowiednik dysku, tylko jakby dodatkowy bufor dla dysku systemowego. Siłą rzeczy - ta opcja była tylko dostępna dla modeli z CPU Intela.

Złącze jest w opisie jako miniPCI, a to co do niego było podłączane - wynikało z konkretnego modelu handlowego laptopa, włączając w to kraj dystrybucji. Jednak nigdy nie spotkałem się z Pavulonem który miałby tam zainstalowany “normalny” dysk SSD.