HP Elite 8300 SFF - brak odczytu prędkości wentylatora

Witam. W żadnym systemie (Windows, Linux) i programie na moim sprzęcie HP Elite 8300 SFF nie mogę odczytać prędkości wentylatora. Nawet zmieniłem wentylator na inny również z PWM i dalej żaden z programów nie odczytuje parametrów pracy. Przykładowe programy jakich użyłem to SPEEDFUN, HWinfo, HWMonitor, Hardinfo. Co może być tego powodem?

Ja tak mam na dellu, ale mi to vishi.
Znaczy - to chyba zależy od płyty.
Na starym pc pozbyłem się zasilacza tracera, póki jeszcze komputer dobrze chodził. Dałem mu fortrona, ale po paru latach był wentylator coraz głośniejszy. Czyściłem, kapałem olejem wazelinowym, aż do czasu. Kupiłem cichy wentylator i odciąłem kabelki przy przylutowaniu, włożyłem nowy i wyprowadziłem kabelek z przewodami z zasilacza - podpiąłem do płyty.
Takie to cacy.
W ccc, czy speedfanie zobaczyłem obroty wentylatora i nawet mogłem ustawić góra np 2000. Ale to tylko był uśmiech, bo grałem w pSX - a to leciutkie granie.
A chciałbym uciszyć optiplexa 780, nawet za jakie 5 dych, ale do tej kufy nie zaglądałem i już ręce mi urosły, takie robią się niezgrabne na starość…, ale jak mnie cholera weźmie, to…
Pozdrawiam :smiley: