Hp g6 - problem ze sterownikiem karty graficznej

Nowy laptop hp g6-2249wm z grafiką AMD 7520G.

Windows 8 x64 na świeżym kompie. Aktualizował się chyba ze 3 dni. Problem był, zeby przeszła instalka do 8.1. Ale dałem rade z pomocą google.

Problem jest taki, że cały czas wyskakuje komunikat, że “sterownik ekranu utracił sprawność” - cos w tym stylu. Nie da się pracować na komputerze.

Na początku wyskakiwało to sporadycznie. A im bardziej go aktualizuje, to jest coraz gorzej.

Ściągnąłem sterowniki ze strony hp. Sterownik z listopada 2013r. Na tym sterowniku działa najgorzej. Jakoś działa na sterowniku, który instaluje się z windowsem - z 2012r.

Na stronce są dwa sterowniki, próbowałem ten nowszy.

Rano zrobiłem test podzespołów (około 4h) i wszystko jest OK. Test, który jest dostepny z boisu pod F2.

Nie mam pojecia o co chodzi. Chyba zrobię czysta instalke win 8.1.

Miałem wgrać tylko znajomemu coś do odtwarzania filmów a zachciało mi się aktualizować system :-(.

Pomóżcie jak mam sobie z tym poradzić.

Możesz wgrać aktualizacje do windows 10, najlepiej bez zachowania danych. Ewentualnie próbuj najnowszy sterownik, ale ze strony AMD http://support.amd.com/en-us/download/desktop/legacy?product=legacy3&os=Windows 8.1 - 64

Hmm. mi wyświetliło na stronie HP sterownik z 1 marca 2016 r. dla Win 8.1

a nie sorka, to aktualizacja była z 2016 r., sterownik jest starszy…

 

Bardzo dobra rada. Bez różnicy jak przejdziesz na win 10. ważne żeby przejść przez czystą instalacje. Na jednym z laptopów tyle z chipem NV po jednej z aktualizacji miałem ten sam problem. Także takie zjawisko może wydarzyć się samorzutnie przy aktualizacjach.

Testowanie z poziomu biosu nie wykryje Ci problemów ze sterownikiem pod Windowsem.

 

Tam sprawdza się jedynie podstawowe parametry podłączonych urządzeń i chyba głównie Ramu.

Błędy sterownika zazwyczaj pojawiają się przy wchodzeniu w tryb 3d oraz akceleracje video. W trybie 2D pewnie rzadko doświadczasz tego problemu.

 

Reasumując czysta instalacja W8 lub W10 co tam wolisz instalacja sterowników. Testy przy enkodowaniu materiału wideo, i jakaś Gierka 3D.

Wtedy będziesz wiedział że problem znikł. Zablokowałbym po tym automatyczną aktualizacje sterowników. Az do momentu gdy będzie to konieczne.

Też myślałem o 10, żeby sprawdzić czy bedzie działać.

A na stronie jest data wrzucenia na serwer 1.03.2016. Data sterownika jest starsza.

Na necie piszą często, żeby używać sterowników udostepnianych przez producenta laptopa.

Test w biosie zrobiłem, żeby wyeliminować uszkodzenie kart graficznej, nie sterowników. Tam jest testowana pamięć wideo.

Muszę zrobić aktualizacje do 10. A potem ewentualnie jeszcze raz zrobić czystą instalke win 10 lub 8.1. W zależności od tego jakiego systemu będą chcieli używać.

Edit:

Po aktualizacji do 10 komp miał problemy z uruchomieniem. Sterownik ekranu wysypywal sie zaraz po pokazaniu puplpitu albo już przy logowaniu.

Teraz robię czystą instalacje 8.1. Akurat mam na penie instalke.

Zdziwiła mnie ilość partycji na dysku. Chyba z 7 albo 8. Recovery 3Gb, dwie jakieś odzyskiwania po 400mb i 800mb. Jakaś 250mb, główna, teraz systemowa 100mb i cos jeszcze. Masakra.

Edit:

Nowy, zainstalowany na czysto system 8.1 też ma problemy.

 

Nie daje rady już z tym laptopem. Nie wiem o co mu chodzi.

Teraz wyglada to tak, że po włączeniu laptopa jest odrazu błąd sterownika ekranu i potem komputer jakoś działa. Mozna powiedzieć, ze po internecie można śmigać. Ale przy uruchamianiu lubi wyskoczyć BSoD.

Ściągnąłem speedfun, żeby sprawdzić czy coś się nie grzeje i zaskoczył mnie test smart dysku. Nie wiem na ile to wiarygodne jest. Wyszło coś takiego. Niby program pokazuje, że jest ok ale po wejściu na stronkę jest dziwna sprawa. W moim kilkuletnim dysku druga pozycja jest idealna. A u nowy dysk i takie coś.

Teraz patrzę, że to chyba mało ważny parametr.

Z laptopem przegrałem. Nie dałem rady. Wróci do sklepu. Okazało się, że laptop jest nowy a jednak nie nowy. Najprawdopodobniej odnawiany, stary model a sprzedawany jako nowy. Najprawdopodobniej coś jest uszkodzone - może karta graficzna.

Dlatego na steonie hp otrzymuję informacje, że gwarancja skończyła sie w lisropadzie 2013 roku. Laptop musi byc z 2012 lub 2013 roku.

W laptopach jest coś nakiego jak w telewizorach, że po nazwie można zobaczy, w którym roku był sprzedawany dany model?

Po czasie zobaczyłem plombe gwarancyjną it-box. Firma ta sprowadz laptopy z usa i sprzedaje u nas jako nowe.

Laptop poszedł do serwisu i wrócił po dwóch tygodniach z wymienionym procesorem. Teraz wszystko działa jak należy. Dzięki za wszelkie próby pomocy. Jak widać nie zawsze mamy na wszystko wpływ.